Policjanci handlowali danymi osób poszkodowanych w wypadkach. Podejrzanym grożą kary do 10 lat pozbawienia wolności

2020-01-30 13:02:05 (ost. akt: 2020-01-30 12:43:56)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: archiwum GO

Prokurator Rejonowy Olsztyn-Północ w Olsztynie prowadzi śledztwo dotyczące zorganizowanej grupy przestępczej kierowanej przez dwóch emerytowanych funkcjonariuszy policji z Wielkopolski. Policjanci handlowali danymi osób poszkodowanych w wypadkach drogowych, wykradzionymi z baz danych policji.
Grupa przestępcza działała na terenie całego kraju w latach 2012-2017. Kierowana była przez dwóch emerytowanych funkcjonariuszy Policji z garnizonu wielkopolskiego. Jej celem było zbieranie wbrew przepisom prawa danych osobowych z baz danych policji, dotyczących osób poszkodowanych w wypadkach drogowych i wykorzystanie ich do prowadzonej działalności gospodarczej, polegającej na świadczeniu usług odszkodowawczych.

Na początku 2018 roku pierwsze zarzuty przedstawiono pracownikowi cywilnemu policji. Dotyczyły one przyjęcia korzyści majątkowej (kilkudziesięciu tysięcy złotych) w zamian za pozyskane dane.

Następnie w lutym 2019 r. prokurator przedstawił zarzuty trzem kolejnym osobom. Jedna z nich usłyszała zarzut kierowania zorganizowaną grupą przestępczą. Pozostali zaś - udziału w grupie, a nadto udzielania korzyści majątkowej funkcjonariuszowi publicznym w zamian za pozyskiwanie danych. Wobec podejrzanych zastosowano poręczenia majątkowe, dozory policji, zakazy opuszczania kraju, jak też zakaz prowadzenia działalności gospodarczej.

W styczniu 2020 roku zarzuty usłyszało kolejnych pięć osób. Dwie z nich to emerytowani funkcjonariusze policji. Pozostali trzej to funkcjonariusze pozostający w czynnej służbie.

Wobec dwóch emerytowanych funkcjonariuszy Policji na wniosek prokuratora, Sąd zastosował tymczasowe aresztowanie na okres 3 miesięcy. Jednemu z podejrzanych zarzucono kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą i przekroczenie uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowych w związku z pozyskiwaniem danych, a drugiemu – udział w grupie i również przekroczenie uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowych.

Pozostałym trzem osobom przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i przekroczenie uprawnień. Wobec tych podejrzanych prokurator zastosował poręczenia majątkowe, dozory Policji, zakazy opuszczania kraju, a wobec dwóch nadto zawieszenie w obowiązkach służbowych.

Podejrzanym w zależności od rodzaju przedstawianych im zarzutów grożą kary nawet do 10 lat pozbawienia wolności. Sprawa nosi charakter rozwojowy.

Źródło: Prokuratura Okręgowa w Olsztynie


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Roczna prenumerata e-wydania Gazety Olsztyńskiej i tygodnika lokalnego tylko 199 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. . #2859242 | 88.156.*.* 30 sty 2020 17:22

  Ludzie się zgadzają i oddają 40% na rzecz firm odszkodowawczych, zamiast iść i samemu się zorientować.

  odpowiedz na ten komentarz

 2. LOGICZNIE #2859171 | 5.174.*.* 30 sty 2020 15:14

  DANE POZWALAŁY NA ŚCIGANIE FIRM UBEZPIECZENIOWYCH DO ODSZKODOWAŃ DLA POSZKODOWANYCH , ZYSKAŁ POLICJANT , FIRMA DOCHODZENIOWA , JEŚLI FIRMA DOCHODZENIOWA UCZCIWIE ROZLICZAŁA SIĘ Z POSZKODOWANYM TO BRAWOOOOOOO , NIE NA RĘKĘ TO UBEZPIECZYCIELOM

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 3. Z"ukosa" #2859144 | 83.9.*.* 30 sty 2020 14:28

  Czy jest w strukturach organizacyjnych naszego państwa , jakaś struktura w której nie ma jakiegoś "draństwa"...? jako że odpowiedź jest oczywista ..to zadajmy sobie kolejne pytanie ...czy tak zdezolowany pojazd ..w którym nic nie jest normalne .ba ..prowadzony na dodatek bardzo często przez kierowców bez uprawnień ..ma prawo poruszać się po drogach publicznych ..tu patrz. istnieć....?Tak może ..ale po wykonaniu kapitalnego modernizacyjnego remontu. Czyli zmiana Konstytucji zmiana instrukcji prowadzenia i obsługi tego pojazdu ..A więc.do dzieła Suwerenie. ps. a co się stanie kiedy ignorujemy ten kap.remont .....? ..a ..tego już nie powiem ..Kasandrą wszak nie jestem.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 4. Nick #2859125 | 37.201.*.* 30 sty 2020 14:11

  To nie ma nic z rzadem wspolnego. Zreszta w kazdej grupie, rodzinie znadzie sie czarna owca. To jest tak zwana zachlannosc. Dojsc do celu nawet po trupach. Ze tez ci emeryci dali sie wciagnac w ta gangsterke. Bo jako mundurowi nie moga narzekac na emeryture.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

  1. No tak #2859107 | 37.8.*.* 30 sty 2020 13:50

   I tak to wygląda w tym PiS dzi dołku Polinem zwanym to niby "prawo " i ta niby " sprawiedliwość " Jak już i Qlsoneria w to goowno wlazła to wspaniały obraz się nam tej sprawiedliwość i prawa rysuje

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   Pokaż wszystkie komentarze (7)
   2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

   Unia Europejska

   GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.