Warmińsko-Mazurski Fundusz Filmowy ma już trzy lata i... sporo sukcesów
2020-01-29 07:55:29(ost. akt: 2020-01-29 08:08:58)
Warmińsko-Mazurski Fundusz Filmowy świętuje trzecią rocznicę swojej działalności. Wsparcie otrzymało dotąd sześć filmów fabularnych, dziesięć dokumentów i dwie animacje. Niektóre z nich zbierają teraz nagrody i wyróżnienia.
Jak dotąd największym sukcesem okazał się debiut reżyserski Piotra Domalewskiego „Cicha noc“, okrzyknięty potem mianem filmowego odkrycia roku. Do dzisiaj film został uhonorowany 26 nagrodami, w tym Grand Prix Złote Lwy 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni i Nagrodą dla Najlepszego Aktora Dawida Ogrodnika. Wszystkie zdjęcia do filmu zrealizowano na Warmii. Także inne produkcje dofinansowane z WMFF zostały zauważone nie tylko w Polsce. „PGR obrazy” w reżyserii Joanny Warechy wyróżniono na 47. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym towarzyszącym Lubuskiemu Latu Filmowemu w Łagowie w 2018 r. „In touch”, debiut dokumentalny Pawła Ziemilskiego zrealizowany w koprodukcji polsko-islandzkiej, otrzymał Nagrodę Specjalną Jury na 31. Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Amsterdamie, a „Wszystko dla mojej matki”, debiut fabularny Małgorzaty Imielskiej, został obsypany nagrodami na kilku festiwalach, m.in. w Gdyni.
Rocznicowemu podsumowaniu działalności WMFF przewodniczył marszałek Gustaw Marek Brzezin, który mówił o „wspaniałej promocji regionu”.
Jarosław Kowalski, po. dyrektor olsztyńskiego CEiIK-u, opowiedział o stworzeniu w internecie „Okna wystawowego” Warmii i Mazur w postaci bazy lokacji filmowych. Dysponując taką bazą, zawierającą obecnie ponad 200 obiektów architektonicznych oraz plenerowych, o wiele łatwiej zdecydować o wyborze właśnie naszego regionu jako miejsca realizacji filmowej.
Szef komisji oceniającej projekty ubiegające się o dofinansowanie z WMFF, dyrektor Departamentu Kultury i Edukacji Urzędu Marszałkowskiego Zdzisław Fadrowski, przedstawił zwycięzców 4 edycji konkursu.
WMFF został powołany jesienią 2016 r. i od tamtej pory wsparcie otrzymało 6 filmów fabularnych, 10 dokumentów i 2 animacje na łączną kwotę 2,4mln zł.
łcp
łcp
Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Roczna prenumerata e-wydania Gazety Olsztyńskiej i tygodnika lokalnego tylko 199 zł.
Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez