Czy rodzaj paliwa wpływa na cenę OC

2020-01-28 16:07:24 (ost. akt: 2020-01-28 16:16:52)
Zastanawiasz się, z czego wynikają tak duże rozbieżności w cenach obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego dla różnych kierowców? To kwestia ryzyka ubezpieczeniowego związanego z konkretnym właścicielem pojazdu. Czy to oznacza, że rodzaj paliwa nie wpływa na wysokość składki? Sprawdzamy.
Średnia cena obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego wynosi 689 zł – tak wynika z raportu przygotowanego przez Rankomat (dane za 2019 rok). Niektórzy kierowcy płacą jednak dużo mniej lub więcej – nie jest to jednak kwestia przypadku. Wszystko jest dokładnie skalkulowane, ponieważ ubezpieczyciele uwzględniają wiele czynników.

Czynniki wpływają na cenę OC

Można wymienić wiele czynników, które wpływają na wysokość składki obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego. Zalicza się do nich m.in.:
·         wiek kierowcy,
·         doświadczenie kierowcy,
·          miejsce zamieszkania,
·         markę, model i rocznik pojazdu,
·         pojemność silnika.

Wśród mniej typowych czynników wymienić można np. stan cywilny, liczba dzieci.

Rodzaj paliwa a wysokość składki OC

Parametry samochodu to aspekt, który w dużej mierze wpływa na wysokość składki obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego. Istotną rolę odgrywa jednak nie tylko marka, rocznik pojazdu czy nawet pojemność silnika. Znaczący może okazać się… rodzaj paliwa. Potwierdza to raport przygotowany przez rankomat.pl (dane za 2019 rok):
Wysokość składki OC w zależności od rodzaju paliwa przedstawia się następująco:
·         benzyna – 674 zł
·         benzyna + gaz – 732 zł
·         diesel – 683 zł
·         benzyna / elektryczny – 707 zł
·         elektryczny 550 zł.
Z czego wynika tak duża różnica między samochodem z silnikiem benzynowym i instalacją gazową a pojazdem elektrycznym? Towarzystwa ubezpieczeniowe premiują przede wszystkim tych kierowców, którzy wykazują troskę o środowisko naturalne. Silnik elektryczny nie emituje żadnych spalin, które z kolei przekładają się m.in. na większy smog. Dlatego właściciele właśnie takich pojazdów mogą liczyć na dodatkowe przywileje związane z niższą składką.

Jak obniżyć wysokość składki na OC?

Jeżeli płacisz wysoką składkę na obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne, możesz spróbować obniżyć wydatek. Pierwszym krokiem jest porównanie dostępnych ofert – być może inne towarzystwo ubezpieczeniowe będzie oferowało niższe ceny. Aby to sprawdzić, trzeba skorzystać z internetowego kalkulatora, dzięki któremu dokonasz kalkulacji. Jeśli okaże się, że inny ubezpieczyciel proponuje niższe ceny, trzeba będzie pomyśleć o podpisaniu umowy z inną firmą niż do tej pory.

Jak jeszcze możesz zmniejszyć wysokość składki?

Możliwości jest wiele, m.in.:
·         zmiana samochodu, np. na hybrydowy lub elektryczny – tutaj składka może być kilkaset złotych niższa (oczywiście dotyczy to kierowców, którzy w najbliższym czasie i tak planowali nabyć nowy pojazd),
·         bezszkodowa jazda – pozwoli to wypracować kolejne zniżki aż do 60%,
·         wykupienie OC w pakiecie z inną polisą – w ten sposób otrzymasz dodatkowy rabat.

Pamiętaj! Za obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne nie ma sensu przepłacać, bo zakres ochrony oraz sumy gwarancyjne są identyczne dla każdego ubezpieczyciela. Porównaj więc oferty i podpisz umowę z tym towarzystwem ubezpieczeniowym, w którym jest najtaniej. Po prostu.
Artykuł przygotowany przy współpracy z serwisem https://autoumowa.pl/ 

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Michał #2858388 | 5.173.*.* 29 sty 2020 09:40

    Teraz znajdziesz tanie ubezpieczenie w telefonie to proste i szybkie w aplikacji Kupdirect z Google Play skanujesz tylko kod z dowodu rejestracyjnego, bez wpisywania danych i w 5 sek masz porównanie składek a w 40 sek polisę na mailu. https://play.google.com/store/ap ps/details?id=pl.kupdirect.app

    odpowiedz na ten komentarz

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.

Unia Europejska

VISA MASTER CARD