Uroczysta XVII sesja Rady Powiatu Działdowskiego

2020-02-09 13:37:00(ost. akt: 2020-02-09 13:46:52)

Autor zdjęcia: Pixabay

Ostatnia sesja rady powiatu miała uroczysty charakter. Wysłuchaliśmy wykładu Piotra Bystrzyckiego, występu młodzieżowego chóru Our Voice, czekała również niespodzianka od Jana Regulskiego.
XVII Sesję Rady Powiatu rozpoczęto przyjęciem dodatkowego punktu porządku obrad – Rozpatrzenie i podjęcie uchwały w sprawie udzielenia pomocy finansowej dla Samorządu Województwa Warmińsko-mazurskiego. Starosta powiatu Paweł Cieśliński wytłumaczył, że dodatkowy punkt obrad uruchomi zabezpieczone środki finansowe na fragment drogi wojewódzkiej nr 538. Jako że 5 lutego planowane jest podpisanie umowy, należało podjąć tę uchwałę wcześniej.

Po przyjęciu zmienionego porządku obrad i po zdaniu sprawozdań komisji stałych w okresie międzysesyjnym, rozpatrzono i podjęto następujące uchwały: uchwałę w sprawie wyrażenia zgody Zespołowi Szkół im. Króla Władysława Jagiełły, na zawarcie kolejnych umów najmu z dotychczasowymi najemcami; uchwałę w sprawie zmian uchwalenia zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Działdowskiego na lata 2020-2023; uchwałę w sprawie zmiany budżetu powiatu działdowskiego na rok 2020.

W sesji brało udział 19 radnych, a uchwały podejmowano jednogłośnie 19 głosami za.

Na XVII sesji rady powiatu nie zapomniano o stuleciu przyłączenia powiatu działdowskiego do Polski. Z tej okazji zaproszono specjalnych gości: Jana Regulskiego, dr Piotra Bystrzyckiego, Mariana Odachowskiego, Krystynę Wasiak, chór Our Voice.

Drugą część Sesji Rady Powiatu Działdowskiego, bardzo uroczystą, rozpoczęto wykładem inauguracyjnym stulecia powiatu działdowskiego, który wygłosił dr Piotr Bystrzycki. — W moim wystąpieniu dokonam charakterystyki zabiegów dyplomatycznych na paryskiej konferencji pokojowej, które ostatecznie doprowadziły do włączenia Ziemi Działdowskiej do tworzącej się II Rzeczypospolitej oraz omówię stosunek dwóch zasadniczych grup ludnościowych zamieszkujących ten teren przed przyjęciem go przez państwo polskie, czyli stosunek ludności polskiej i niemieckiej do planów i ostatecznych decyzji, które opublikowano w traktacie wersalskim. Dokonam także omówienia wydarzeń związanych z przejęciem działdowszczyzny przez wojsko frontu pomorskiego gen Józefa Hallera — wygłosił doktor Piotr Bystrzycki.

Po wykładzie młodzieżowy chór Our Voice wykonał 3 utwory: dawny polski hymn Gaude Mater Polonia, Pastorałkę w aranżacji Marka Raczyńskiego i Mazurską Melodię Ludową pieśń Leć Głosie po rosie w aranżacji Marcina Wawruka. Występ podkreślił wzniosły charakter wydarzenia.

Następnie głos zabrał Jan Regulski, który przekazał radnym i kierownictwu starostwa swoją siódmą książkę pt. „W mojej małej ojczyźnie”.

Katarzyna Wiśniewska

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Vinsa #2865430 | 37.248.*.* 10 lut 2020 08:13

    To nie są drogi XXI wieku to są dukty porośnięte drzewami.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

    1. zig #2865060 | 37.248.*.* 9 lut 2020 14:38

      I kogo to obchodzi!!!!

      Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz