Były więzień Auschwitz apeluje do Very Jourovej, wiceprzewodniczącej Komisji Europejskiej

2020-01-26 17:16:16 (ost. akt: 2020-01-26 17:31:12)

Autor zdjęcia: Logaritmo / wikipedia.pl

Wiceprzewodnicząca KE Vera Jourova 27 stycznia 2020 r. przyjedzie na uroczyste obchody 75. rocznicy wyzwolenia byłego niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau. Stanisław Zalewski – były więzień tego obozu i prezes Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych chce jej tam wręczyć petycję podpisana przez niego oraz olsztyńskiego prawnika Lecha Obarę, prezesa Stowarzyszenia Patria Nostra
Chodzi o poparcie i pomoc w sprawie podjęcia działań w celu zapewnienia wykonania na terenie Niemiec wyroku Sądu Apelacyjnego w Krakowie. Krakowscy sędziowie nakazali niemieckiej telewizji publicznej ZDF opublikowanie przeprosin za użycie w odniesieniu do niemieckich obozów koncentracyjnych w Auschwitz i Majdanku sformułowania „polskie obozy zagłady”.

Federalny Trybunał Sprawiedliwości w Karlsruheuznał jednak, że niemiecka telewizja ZDF nie musi wykonywać polskiego wyroku.

- Ponieważ w jednym z wywiadów deklarowała Pani, że „sprawdzimy stan praworządności we wszystkich krajach członkowskich” ufamy, że można liczyć na Pani zapał także w sprawie wykonania wyroku... Wzajemne uznawanie wykonalności wyroków jest wszak jedną z fundamentalnych wartości na których zbudowany jest porządek prawny Unii Europejskiej.
Istnieje ryzyko, że nieuznanie wyroku polskiego sądu w przedmiotowej sprawie może stworzyć niebezpieczny precedens nieuznawania wyroków przez inne państwa członkowskie – piszą autorzy petycji.

oprac. Igor HrywnaKomentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Norbert #2857373 | 80.55.*.* 27 sty 2020 12:04

    Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Proponuje żeby mecenas Obara podpisał petycje do JK w sprawie wykonania wyroku NSA dotyczącego ujawnienia list poparcia do KRS. Petycje może przekazać "niezależna" senator Lidia Staroń.