Borys Budka szefem PO. Parlamentarzyści komentują

2020-01-26 12:35:00(ost. akt: 2020-01-26 12:35:06)
Jacek Protas głosował w Lidzbaku Warmińskim.

Jacek Protas głosował w Lidzbaku Warmińskim.

Autor zdjęcia: Ewa Lubińska

Nie będzie drugiej tury. Borys Budka został nowym przewodniczącym Platformy Obywatelskiej. Jego wybór komentują dla nas parlamentarzyści z Warmii i Mazur.
Ponad 9 tys. członków Platformy Obywatelskiej wybierało w sobotę przewodniczącego swojej partii. Kandydatów było czterech:
Borys Budka (szef klubu Koalicji Obywatelskiej), Tomasz Siemoniak (wiceszef PO), Bartłomiej Sienkiewicz i Bogdan Zdrojewski. Joanna Mucha i Bartłomiej Arłukowicz wcześniej wycofali swoją kandydaturę. Oboje poparli jednak Borysa Budkę. Na Budkę postawił też Donald Tusk. I to właśnie Budka został nowym przewodniczącym drugiej siły w polskim parlamencie.


O komentarz na temat nowego przewodniczącego PO poprosiliśmy parlamentarzystów z Warmii i Mazur.

— Zwycięstwo Borysa Budki daje mu naprawdę silne przywództwo, bo przy frekwencji 76,5 proc. zyskał prawie 80 proc. głosów. To ogromny sukces, ale i ogromny mandat zaufania — podkreśla Anna Wasilewska, posłanka Koalicji Obywatelskiej. — Dobrze, że wybory skończyły się w pierwszej turze. Członkowie Platformy Obywatelskiej pokazali, że chcą zmiany pokoleniowej, bo wygrał najmłodszy kandydat. Borys Budka pokazuje inne rozumienie świata i polityki. Nie chce aby Platforma Obywatelska była partią „wodzowską”. Chce, żeby w polityce liczyła się szczerość, konsekwencja, energia i gra zespołowa, bo tylko wtedy możemy odnosić sukcesy. Na wielu spotkaniach bardzo wyraźnie mówił , że chciałby Polski samorządowej, bardzo silnej lokalnie. To właśnie Polska przyszłości. I teraz musi zrealizować to, co zapowiadał. Przed nim, a także przed całą Platformą Obywatelską, ciężka praca. Mamy swój określony kierunek, nie chcemy centralizacji, a rozwoju i więcej młodych ludzi w polityce. Młodzi muszą zrozumieć, że polityka zawsze wpływa na nasze życie.

— Popierałem Borysa Budkę od samego początku — nie kryje Jacek Protas, przewodniczący PO na Warmii i Mazurach. — Cieszę się, że wygrał. I to w sposób zdecydowany. Ma bardzo mocny mandat na to, żeby odświeżyć PO, nadać jej nowy rytm i prowadzić do zwycięstw. Teraz czeka nas nie tylko odmłodzenie, ale to będzie zupełnie inaczej zarządzana partia, bo czasy partii „wodzowskiej” się skończyły — podkreślił. — Borys Budka stawia na kolektyw. Więcej do powiedzenia będą miały regiony, a partia będzie funkcjonowała bardziej transparentnie. A skoro wszystko zakończyło się w pierwszej turze, to teraz przed nami jasny cel — zabieramy się za wspieranie Małgorzaty Kidawy-Błońskiej w drodze do prezydentury.

— Wybór przewodniczącego PO to wewnętrzna sprawa tej formacji. Nie jest to ani przełomowa decyzja dla Polski, ani tym bardziej dla Lewicy. Z tego powodu nie przywiązuję do niej większej wagi. Oczywiście trzymam kciuki za powodzenie wszystkich partii opozycyjnych, bo wiem, że tylko razem możemy pokonać Prawo i Sprawiedliwość — podkreśla Marcin Kulasek, poseł SLD. — Nie sądzę jednak, by PO mogła pokonać z nowym szefem trawiące ją problemy, jak postępujący spadek poparcia i brak ciekawej wizji Polski. Borys Budka to polityk od lat obecny w gronie liderów PO: od blisko dekady poseł, były minister sprawiedliwości. Trudno mówić, że to realna zmiana. Jeśli PO chciałaby jej dokonać, musiałaby naśladować Lewicę: postawić na pełną wymianę liderów i na nowy, spójny program. Nic nie zapowiada tego, że PO pod wodzą Borysa Budki chciałoby zdecydować się na ten krok.

— To sprawa Platformy Obywatelskiej — mówi Iwona Arent, posłanka PiS. — Platforma obierze teraz kierunek lewicowy. Grzegorz Schetyna był kojarzony z opozycją antykomunistyczną i jego grupa była kojarzona bardziej konserwatywnie. Tutaj przychodzą młode wilki bez doświadczeń w opozycji antykomunistycznej.

PJ


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Roczna prenumerata e-wydania Gazety Olsztyńskiej i tygodnika lokalnego tylko 199 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.plKomentarze (13) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Nick #2857663 | 37.201.*.* 27 sty 2020 22:43

  Znajac przeszlosc tej partii i nie tylko tej to nic sie nie zmieni albo bedzie jeszcze gorzej. Dla nich najwazniejszym celem jest walczyc z PiS em i o swoje stoleczki, a o Polsce i Polakach Zero myslenia.

  odpowiedz na ten komentarz

 2. jan #2857336 | 195.149.*.* 27 sty 2020 11:18

  Kiosk wywalczył fuchę syndyka masy upadłościowej :) :) :)

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 3. Kidawa z Płońska #2857309 | 88.156.*.* 27 sty 2020 10:39

  to ich wizytówka - jak nasza Pani Ania

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 4. Mama #2857292 | 178.36.*.* 27 sty 2020 10:19

  A mnie tam szkoda Muchy. Ladna i muzykalna.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

 5. do ver #2857268 | 79.190.*.* 27 sty 2020 09:19

  i ekologie wprowadzili - to konieczni trzeba wykazać. Jak mówi O. Dyktator to świństwo psia krew! ta ekologia, no poza termiozolacją plebanii, kościołów i geotermią. Tam jakoś węgla spalać nie chcą bo dotacji z PFOŚ nie ma a na "psią" ekologię jest.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (13)