Quantcast

środa, 27 stycznia 2021. Imieniny Anieli, Juliana, Przemysława

Sędzia Juszczyszyn pojechał do Kancelarii Sejmu, ale... Maciej Nawacki cofnął jego delegację [AKTUALIZACJA]

2020-01-21 11:03:45 (ost. akt: 2020-01-24 23:36:20)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Maciej Nawacki, prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie, cofnął sędziemu Juszczyszynowi delegację.

Przypomnijmy, że sędzia Paweł Juszczyszyn pojechał dzisiaj rano do Warszawy. W Kancelarii Sejmu miał przejrzeć listy poparcia członków nowej Krajowej Rady Sądownictwa.

Przed wejściem do budynku nie chciał udzielać wywiadów i zapowiedział, że należy czekać na informację od rzecznika prasowego. Mówił, że "nie będzie informował o czynnościach, które nie mają charakteru jawnej rozprawy".

Jak poinformował TVN24, szefowa kancelarii Agnieszka Kaczmarska przekazała, że delegacja Juszczyszyna została rano wycofana decyzją prezesa Sądu Rejonowego w Olsztynie Macieja Nawackiego.

Źródło: TVN24/ red.Informacja rzecznika o przebiegu oględzin dokumentów w Kancelarii Sejmu

Informuję, że wczesnym rankiem 21 stycznia 2020 r. samochód osobowy Sądu Okręgowego w Olsztynie zawiózł sędziego Pawła Juszczyszyna do Warszawy, aby dokonał oględzin dokumentów w siedzibie Kancelarii Sejmu stosownie do postanowienia Sądu Okręgowego w Olsztynie z dnia 13 stycznia 2020 r.

Około godz. 9 do Sądu Rejonowego w Olsztynie wpłynął mail z kopią zarządzenia prezesa tegoż Sądu Macieja Nawackiego uchylającego wcześniejszą decyzję Wiceprezesa Sądu Rejonowego w Olsztynie o udzieleniu sędziemu Pawłowi Juszczyszynowi delegacji na wyjazd do Warszawy. Sędzia Maciej Nawacki uzasadnił to tym, że wiceprezes Sądu nie miał kompetencji do zmiany jego zarządzenia.

Około pół godziny później do Sądu wpłynęła informacja, że sędzia Maciej Nawacki przerwał urlop wypoczynkowy, a stosowne dokumenty złoży po powrocie do Olsztyna.

Sędzia Paweł Juszczyszyn zaplanowane w Kancelarii Sejmu posiedzenie rozpoczął o wyznaczonym terminie. W trakcie tego posiedzenia został poinformowany przez pracownika Kancelarii Sejmu, że Prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie cofnął mu delegację na wyjazd służbowy. Następnie pracownicy Kancelarii Sejmu, powołując się na wspomniane zarządzenie Prezesa SR w Olsztynie, odmówili udostępnienia mu dokumentów, które miały być przedmiotem oględzin.

Stało się tak, mimo że sędzia wskazał, iż swoje czynności wykonuje na podstawie postanowienia Sądu i są to czynności o charakterze orzeczniczym. Dlatego nawet cofnięcie mu delegacji na przejazd służbowy w żaden sposób nie może wpływać na ważność i legalność czynności procesowej Sądu.

Zarządzenie prezesa Sądu w żaden sposób nie może wpływać na czynności orzecznicze Sądu, bo stanowiłoby to przekroczenie kompetencji prezesa Sądu w zakresie nadzoru administracyjnego, a tym samym naruszałoby niezawisłość sędziowską w zakresie podejmowania decyzji orzeczniczych.

Z tej czynności, tj. oględzin w Kancelarii Sejmu, został sporządzony protokół, który będzie stanowił załącznik do akt sprawy o sygn. akt IX Ca 1302/19 zarejestrowanej w IX Wydziale Cywilnym Odwoławczym w Sądzie Okręgowym w Olsztynie.

Sędzia Sądu Okręgowego w Olsztynie
Olgierd Dąbrowski-Żegalski
Rzecznik Prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Roczna prenumerata e-wydania Gazety Olsztyńskiej i tygodnika lokalnego tylko 199 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (36) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. przed akceptacja #2857231 | 41.33.*.* 27 sty 2020 06:50

  w pracy mam szefa . on podpisuje delegacje . cofa je . wydaje. itd. czemu kogoś to dziwi?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. co to za kraj #2857228 | 41.33.*.* 27 sty 2020 06:40

  jak lobbyści budują sortownie śmieci albo spalarnie śmieci która będzie truła 170000 olsztyniakow to żaden z was nawet komenta nie napisze. takie wy inteligentne..

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. PRAWO KAduka= #2853842 | 81.15.*.* 22 sty 2020 11:46

  =PRAWOZIOBRY.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. TOLERANCJA #2853810 | 31.1.*.* 22 sty 2020 11:17

  JESTEŚ ZA REFORMĄ SĄDÓW? ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ I NADZOREM ? ZNASZ PRZYKŁADY NEGATYWNE PRACY SĄDÓW ?

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. pijany rycho #2853772 | 83.20.*.* 22 sty 2020 10:34

  Ale tu dzis czerwonych normalnie komuno wróć

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (36)