Potrzeba nam energii ze źródeł odnawialnych. Są na to miliony złotych

2020-01-20 18:40:13(ost. akt: 2020-01-20 18:45:35)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Archiwum GO

Kolejne projekty, których celem jest wytwarzanie i dystrybucja energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych mają szansę na unijne wsparcie. Zarząd województwa ogłosił konkurs na dofinansowanie tego typu przedsięwzięć.

Ponad 2 mln zł przeznaczono na budowę, rozbudowę i przebudowę infrastruktury, mające na celu produkcję energii elektrycznej i cieplnej w elektrowniach wiatrowych. Na budowę lub modernizację sieci dystrybucyjnych umożliwiających przyłączenie jednostek wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego przeznaczono blisko 28 mln zł.

- Przechodzenie na gospodarkę niskoemisyjną i zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii w bilansie energetycznym ma w naszym regionie szczególne znaczenie – podkreśla marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin.

Pieniądze pochodzą z RPO WiM 2014-2020 (Oś 4 Efektywność energetyczna, Działanie 4.1 Wspieranie wytwarzania i dystrybucji energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych).

O dofinansowanie mogą się ubiegać przedsiębiorstwa, jednostki samorządu terytorialnego, ich związki i stowarzyszenia, jednostki organizacyjne samorządu terytorialnego oraz spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe.

Wnioski można składać od 28 lutego do 23 marca.


Szczegółowe informacje oraz dokumentacja konkursowa są dostępne na stronie www.rpo.warmia.mazury.pl

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

Komentarze (9) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. NO #2853229 | 178.235.*.* 21 sty 2020 14:40

    Potrzeba to nam stabilnych źródeł energii takich jak energetyka jądrowa lub węglowa z nowoczesnymi technologiami oczyszczania spalin. Co są warte wiatraki i fotowoltaika w bezwietrzny dzień lub nocą. Energia jest potrzebna na bieżąco a magazynować jej jeszcze nie można na dużą skalę.

    odpowiedz na ten komentarz

  2. Yoda #2853114 | 37.47.*.* 21 sty 2020 13:12

    Co za ściema, w RPO brak funduszy na OZN w tym roku, poczytajcie dokladnie a nie propagande siejecie. Ludzi i inwestorow zostawili z reka w kakale i tyle.

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

  3. Jas #2852992 | 37.47.*.* 21 sty 2020 10:29

    Towarzysze z PIS wola wygięl od Ruskich

    Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

  4. złośnik #2852904 | 83.5.*.* 21 sty 2020 08:59

    Tymczasem nasi zachodni sasiedzi otwieraja kolejna elektrownie weglowa...

    Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. Zielono #2852873 | 81.190.*.* 21 sty 2020 07:58

      Jak nie będziemy dbać o środowisko naturalne to będziemy mieli tak jak w Australii. Tam węgiel i nie tylko węgiel się wydobywa na potęgę. Rafa koralowa niszczeje przez statki , które transportują węgiel. Polityka krótko wzroczna a później bęc. Trzeba włączyć myślenie długo wzroczne i stawiać na ekologię. Ale my sami w domu też jesteśmy odpowiedzialni za przyrodę. (woda aby leciała z kranu potrzeba prądu a jak leci nie potrzebnie to zużywamy prąd czyli spalamy węgiel niepotrzebnie, odkurzamy często a odkurzacz ustawiony na maxa a panele nie potrzebują na maxa i węgiel spalamy i zanieczyszczamy środowisko,palimy światła za dużo w domu i węgiel idzie w środowisko.,ładowarki telefoniczne w kontaktach nie używamy a są i spalamy nie potrzebnie węgiel). My sami w naszych domach,mieszkaniach możemy zmienić środowisko każdego dnia. Też jedzenie które wyrzucamy i jeśli je nie segregujemy i wyrzucamy to wytwarza później na śmietniskach więcej zanieczyszczeń dla środowiska niż węgiel.Segregujmy i i miejmy świadomość naszych złych nawyków i dbajmy o środowisko bo dbanie o nie jest bardzo ważne ale i miłe jak się o nie dba. No to ja idę zrobić sobie herbatkę ale wleje tylko do czajnika na jedną szklankę a nie pół czajnika bo będzie wtedy pobierać dłużej więcej prądu i będę zanieczyszczać środowisko bezsensownie. Wystarczy ,że każdy z nas zmieni nawyki a będzie lepiej.

      Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

      Pokaż wszystkie komentarze (9)