Chemiczny wzór na rozwój naszego regionu

2020-01-20 18:09:08(ost. akt: 2020-01-20 18:13:14)
Czy przemysł farmaceutyczny stanie się dźwignią rozwoju regionu? Od października UWM uruchamia nowy kierunek, chemię. To może nam w tym pomóc.
Każdy region w Europie szuka swojej drogi rozwoju. Czy przemysł farmaceutyczny może być sposobem na rozwój Warmii i Mazur? O tym m.in. rozmawiali w miniony piątek w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie rektorzy wyższych uczelni z regionu z prof. Wojciechem Maksymowiczem, wiceministrem nauki i szkolnictwa wyższego. W spotkaniu udział wziął Artur Chojecki, wojewoda warmińsko-mazurski.

Wszyscy wspólnie zastanawiali się jak uczelnie, instytuty naukowe mogą w większym stopniu włączyć w rozwój województwa, patrząc na naszą regionalną ekonomikę pod kątem innowacyjności.

— Jednymi z najbardziej obleganych w Polsce kierunków są inżyniera farmaceutyczna, chemia produkcyjna, wszystko co związane jest z produkcją farmaceutyków — zauważył wiceminister Maksymowicz. — Mamy w regionie pojedyncze przedsiębiorstwa tej branży, ale może mogłoby być ich więcej. Może warto szkolić, kształcić w tym kierunku. Dziś nie kształcimy. Są starania UWM o kształcenie na kierunku chemia, co jest krokiem do przodu, ale prawdziwy rozwój byłby, gdyby doszło do utworzenia chemii farmaceutycznej.

— Farmacja to nie tylko apteka jak wielu uważa — podkreślił prof. Maksymowicz. — Tu chodzi o przemysł, który jest jednym z najbardziej rozwojowych. I warto byłoby i tym pomyśleć. To są pomysły, punkty zaczepienia.

Być może tym przyczynkiem do rozwoju przemysłu farmaceutycznego w regionie będzie utworzenie chemii na UWM, rekrutacja ma ruszyć już od nowego roku akademickiego.

— Jak zdobędziemy dobrych nauczycieli akademickich, profesorów z zewnątrz, to na bazie katedry utworzymy instytut chemii, która jest powiązana aż z 31 kierunkami kształcenia — mówi prof. Ryszard Górecki, rektor UWM. — Farmacja medyczna, którą chcemy u nas utworzyć w najbliższym czasie, jest aż w 50 proc. powiązana z chemią. Trzeba dostosować kształcenie do rozwoju społeczno-gospodarczego — podkreślił rektor UWM, dodając, że 29 stycznia zbierze się Rada ds. rozwoju medycyny w Olsztynie, która ma przygotować program rozwoju specjalności medycznych na UWM.

W spotkaniu rektorów uczestniczył m.in. prof. Zbigniew Walczyk, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu.

— Cały czas pracujemy na rozwój regionu. Bezrobocie wśród absolwentów naszej uczelni jest niższe niż 2 proc., jest naprawdę nieźle. Po prostu kształcenie jest dopasowane do potrzeb regionu — stwierdził.

am

Więcej informacji o naszym uniwersytecie: >>> kliknij tutaj.

Obrazek w tresci