Rekonstruktorzy napoleońscy spotkali się w Toprzynach

2020-01-18 19:38:42(ost. akt: 2020-01-19 13:54:40)

Autor zdjęcia: BT

Koniec stycznia, początek lutego w naszym regionie to także początek sezonu rekonstrukcji XIX-wiecznych wojen napoleońskich, które rozplanowane i realizowane są w kraju w ciągu całego roku kalendarzowego.
Żołnierze-rekonstruktorzy, reprezentujący wszelkiego rodzaju wojska, biorące udział w bitwie pod Iławą Pruską* (ros. Багратионовск, niem. Preußisch Eylau), spotkali się w sobotnie przedpołudnie 18 stycznia w Toprzynach, aby wspólnie przeprowadzić zaplanowane wcześniej przedsięwzięcie o charakterze militarnym na podbudowie wydarzeń sprzed dwustu lat.

Aby przeprowadzić rekonstrukcję, do Toprzyn przyjechali pasjonaci historii z Trójmiasta, Ornety, Lidzbarka Warmińskiego, Dobrego Miasta oraz, oczywiście, przybyli miejscowi. Wszyscy wyposażeni w umundurowanie i uzbrojenie z epoki. Każdy dobrnął na własny koszt i z własnym zaopatrzeniem.

Dr Sławomir Skowronek z Lidzbarka Warmińskiego o spotkaniu toprzyńskim powiada: „Jest to pierwsze spotkanie rekonstrukcyjne napoleońskie w kraju. Bierze w nim udział każdy, kto wyraża na to chęć. Impreza jest „nieżołdowana” ale dzięki gospodarzom, czyli władzom szkoły, wioski czy gminy, jest ona w ogóle możliwa, ponieważ mamy bazę, na której możemy oprzeć zaplanowana działania. Jeżeli miejscowi wyrażają taką wolę, to robimy pokaz, jeżeli nie, to realizujemy własne działania. Na przykład idziemy nad Jezioro Rycerskie po drodze przywołując wiadome nam legendy i przekazy, młodzi uczą się terenu itp. Wszystko odbywa się w klimacie Preußisch Eylau”.

Przed udaniem się w kierunku na nieistniejącą już dzisiaj wieś Warszkajty (niem. Warschkeiten), gdzie znajduje się wspomniane Jezioro Rycerskie, skąd rozciąga się wspaniała panorama na Iławę Pruską, żołnierze-rekonstruktorzy spożyli gorący posiłek po czym uformowani w regimenty pomaszerowali.

Realizowany w tym roku projekt ma już w gminie Górowo Iławeckie dziesięcioletnią tradycję. Po raz pierwszy, w 2010 r., to było Dwórzno (niem. Hoofe).


BTCzytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Roczna prenumerata e-wydania Gazety Olsztyńskiej razem z Gońcem Bartoszyckim kosztuje tylko 199 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.plTen tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: StronaBohdana

Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. gef #2857096 | 92.223.*.* 26 sty 2020 19:24

  Jagiełło, Napolen, Sowieci. Czy jeszcze jakichś najeźdźców w naszym regionie będziemy odtwarzać?

  Ocena komentarza: warty uwagi (9) odpowiedz na ten komentarz

 2. Tutejszy #2852284 | 185.138.*.* 20 sty 2020 10:35

  "A my, Jakubie, ZA SWÓJ KRAJ, na czele z obu stron ...."Polacy walczyli w każdej z Armii - stron konfliktu. W Armii Napoleona "za wolność Polski" walczyli nawet na Madagaskarze i na Haiti. Na polu bitwy pod Pruską Iławą w pierwszych szeregach przeciwko sobie Polacy szli w Armii Francuskiej i w połączonych Armiach Rosyjskiej i Pruskiej. Co dało nam to poświęcenie? NIC!!! Tak samo jak poświęcenie we wszystkich kolejnych wojnach.

  Ocena komentarza: warty uwagi (25) odpowiedz na ten komentarz

 3. Tutejszy #2852261 | 185.138.*.* 20 sty 2020 10:18

  "Hej, bierz co potrzeba i kolbą daj w łeb, co życie bez piwa jest warte. Więc chłopie nam oddaj swój smalec i chleb i piwa ostatnią lej kwartę ......." Tak to w czasach bitwy pod Pruską Iławą wyglądały odwiedziny żołnierzy w okolicznych wioskach. Nie zapominajmy o tym, że "Wielka Armia" Napoleona doprowadziła Landsberg (Górowo Iławeckie) do ruiny, z której miasteczko podnosiło się przez kolejne 100 lat.

  Ocena komentarza: warty uwagi (24) odpowiedz na ten komentarz

 4. Z Gminy #2852068 | 83.6.*.* 19 sty 2020 22:14

  Włodarze nie mogli dojechać bo drogi są tylko z nazwy . Z większości miejscowości gminnych dojazd do miejsc pracy , do lekarzy czy na zakupy graniczy z ekstremalnymi wyczynami i uszkadzaniem samochodów. Pewnie o tych miejscowościach Radni i włodarze przypomną sobie przed następnymi wyborami. Szkoda .

  Ocena komentarza: warty uwagi (25) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Echo #2851702 | 5.173.*.* 19 sty 2020 07:20

   Szkoda,że Gmina w żaden sposób nie promuje takiego wydarzenia. Nie odbył się pokaz dla widzów, dlaczego? To jest żywa lekcja historii. Gmina sama powinna zabiegać o to, że Rekonstruktorzy tu przyjadą. Brak informacji, brak wsparcia dla nich.

   Ocena komentarza: warty uwagi (21) odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (7)