Zagłosujmy na swoich sołtysów!

2020-01-17 14:26:50(ost. akt: 2020-01-17 15:01:49)
Tomasz Kowalcze w Lamkowie znalazł swoje miejsce na ziemi

Tomasz Kowalcze w Lamkowie znalazł swoje miejsce na ziemi

Autor zdjęcia: źródło: Facebook

W powiecie olsztyńskim nie brakuje sołtysów, którzy odznaczają się energią, pomysłowością i empatią. Chcemy ich docenić i wyróżnić. Poniżej przedstawiamy nazwiska sołtysów, którzy jak dotąd uzyskali najwięcej głosów czytelników.
Iwona Skwarko, Klebark Mały, gmina Purda
To kolejny udział sołtyski Klebarka Małego w naszej akcji. Iwona Skwarko zdobyła w ubiegłej edycji tytuł Srebrnego Sołtysa oraz tytuł SuperSołtysa powiatu olsztyńskiego. I choć od tego wydarzenia minął rok, swój sukces wspomina z sentymentem. — Pamiętam, jaka byłam zaskoczona, że ten konkurs przybrał taką rangę, taki wymiar, tak wielką skalę — wspomina w rozmowie z nami. — Kiedy zwyciężyłam, miałam za sobą zaledwie 15 miesięcy urzędowania. A tu taki tytuł. Olbrzymia radość i zaskoczenie.

Co się wydarzyło od tego czasu? — Nasza wieś cały czas się rozbudowuje — podkreśla. — Działamy intensywnie. Długo czekaliśmy na rozbudowę dróg i wreszcie się udało. Tym projektem żyje cała wioska.

Jednak przebudowa dróg to niewdzięczne zadanie, które rodzi napięcia i dyskomfort. Dlatego Iwona Skwarko stara się łagodzić konflikty i mimo trudności dbać o miłą atmosferę. — Tłumaczę ludziom, że trzeba to przetrwać — uśmiecha się. — Że będzie lepiej. Każdemu przecież zależy na organizacji ruchu we wsi.

Czy nasza akcja to dobry pomysł na promocję funkcji sołtysa? Iwona Skwarko nie ma wątpliwości, że tak. — To wciąż niedoceniany urząd — mówi. — A to przecież sołtys jest na pierwszym froncie, jeśli chodzi o kontakt z mieszkańcami.

Nasza ubiegłoroczna laureatka zauważa, że nie każdy sprawdzi się w tej roli. — Trzeba być społecznikiem i chcieć przeznaczać swój czas prywatny na sprawy wsi — uważa. — Trzeba to prostu to czuć. Bycie sołtysem dla samego tytułu nie ma sensu. Nie tędy droga.

Tomasz Kowalcze, Lamkowo, gmina Barczewo
Pan Tomasz od lutego stoi na czele wsi Lamkowo (gm. Barczewo, powiat olsztyński). Mimo krótkiego stażu, znaleźli się mieszkańcy, którzy już postanowili go docenić. Co ciekawe, jest rodowitym olsztynianinem i to właśnie w Olsztynie kwitło jego życie. — Miałem jednak dość smutnych ludzi i postanowiłem zamieszkać w lesie, żeby odpocząć. Sprzedałem mieszkanie, kupiłem ziemię i zamieszkałem kilometr od Lamkowa — opowiada.

To była jedna z najlepszych decyzji w życiu pana Tomasza. Z rodzimym miastem całkiem nie zerwał, bo zarządza tu biznesem. Jednak jego życie przeniosło się na wieś. Nie twierdzi, że sołtysowanie to łatwa sprawa. — Ludzi trzeba zintegrować ze sobą —mówi. — Pogodzić. Chciałbym, żebyśmy wszyscy działali wspólnie.

Kiedy jeszcze pan Tomasz mieszkał w Olsztynie, startował na radnego. Potem przez długi czas potrzebował spokoju. Jednak po latach obudził się w nim społecznik. Postanowił spróbować swoich sił w sołtysowaniu. Mieszkańcy nie mieli wątpliwości, że w tej roli sprawdzi się doskonale. Dzięki niemu udało się doposażyć plac zabaw w Lamkowie. Teraz chciałby skupić się na integracji mieszkańców. Zdaniem naszego kandydata, bez wspólnego działania ani rusz. — Dobro jest wspólne. Nie powinno się dbać tylko o własny ogródek — podkreśla.

Zdaniem pana Tomasza SuperSołtys powinien mieć dobry kontakt ze wsią.

AT

Najpopularniejsi w gminach:

BARCZEWO
Tomasz Kowalcze (Lamkowo)

BISKUPIEC
Janusz Radziszewski (Biesowo)

DOBRE MIASTO
Kinga Romanowska (Łęgno)

DYWITY
Karolina Moczulska (Gady)

GIETRZWAŁD
Angelika Brzezik (Rapaty)

JEZIORANY
Jan Marciniak (Żardeniki)

JONKOWO
Małgorzata Bałaz (Mątki)

KOLNO
Krystyna Krasuska (Kabiny)

OLSZTYNEK
Dariusz Jaszczanin (Sudwa )

PURDA
Iwona Skwarko (Klebark Mały)

STAWIGUDA
Przemysław Piech (Bartążek)

ŚWIĄTKI
Anna Bujnowska (Skolity)

Warto docenić swojego gospodarza wsi, bo ma niełatwą rolę. Dotyka wszystkich obszarów życia — od spraw społecznych, przez infrastrukturę i inwestycje, aż po wydarzenia kulturalne i sportowe. Powinien cieszyć się poważaniem i zaufaniem mieszkańców. SuperSołtys musi też mieć zdolności organizacyjne i pewnego rodzaju charyzmę, dzięki której będzie w stanie przekonać ludzi do zaangażowania we wspólne sprawy. Powinien być aktywny i skuteczny w swoich działaniach. Dobry sołtys to na pewno osoba otwarta i kontaktowa, której można zawierzyć problemy wsi. Wybierzmy takiego SuperSołtysa w naszym regionie! Szczegóły głosowania i ranking na gazetaolsztynska.pl

Szukamy SuperSołtysa 2020:


Patronat regionalny
Patronat powiatowy
Andrzej Abako, starosta olsztyński
Jan Kasprowicz, wójt gminy Gietrzwałd
Kamil Kozłowski, burmistrz Biskupca
Michał Kontratowicz, wójt gminy Stawiguda

RANKING POWIATOWY