"Gazeta Iławska" za wielkim murem. Pomagaliśmy redaktorom więziennego pisma "Blinda"

2020-01-17 12:02:52(ost. akt: 2020-01-17 17:08:22)
Podczas spotkania prezentowaliśmy redaktorom więziennej gazetki "Blinda" m.in. PDF naszego ostatniego wydania "Gazety Iławskiej", która później trafiła do druku

Podczas spotkania prezentowaliśmy redaktorom więziennej gazetki "Blinda" m.in. PDF naszego ostatniego wydania "Gazety Iławskiej", która później trafiła do druku

Autor zdjęcia: Kpt. Magdalena Socha

Kpt. Magdalena Socha, oficer prasowy zakładu karnego w Iławie, zaprosiła nas na spotkanie z redakcją więziennego kwartalnika "Blinda", który redagowany jest przez osadzonych. Czy skorzystaliśmy z tego zaproszenia? Oczywiście, że tak!
Głównym celem naszej wizyty w więzieniu znajdującym się przy ul. 1 Maja w Iławie było podzielenie się naszymi zawodowymi doświadczeniami z 5-osobowym zespołem redakcyjnym gazetki "Blinda" (tytuł pisma — w więziennym języku — oznacza blendy, które kilka lat temu zamontowano na oknach cel iławskiego zakładu karnego). W dyskusji żywo uczestniczył także wychowawca kpt. Amadeusz Socha, który nadzoruje i prowadzi bibliotekę więzienną w ZK Iława. To właśnie w bibliotece powstaje "Blinda".

"Łamanie" gazety (czyli układania materiałów na stronie przez grafika), szpalty, układ zdjęć na konkretnych stronach, pomysły na nowe cykle artykułów — tematów do omówienia było mnóstwo. Mamy nadzieję, że pomogliśmy i wiedza przekazana podczas wtorkowego (14 stycznia) spotkania przyda się redakcji "Blindy". Z resztą — okaże się to na początku lutego, gdy ponownie odwiedzimy ZK i zespół kwartalnika, aby przekonać się, jak idą pracę nad najnowszym wydaniem, już po naszych podpowiedziach.

Przy okazji przedstawiliśmy kilka pomysłów na nowe cykle w "Blindzie". Chodzi tu m.in. o prowadzony przez trenera Pawła Hofmana na naszych łamach i portalu "Przewodnik po bieganiu", który nie traktuje tylko i wyłącznie o lekkiej atletyce, ale o sporcie w ogóle. Trener Hofman ucieszył się, że także za więziennym murem będzie można przeczytać jego felietony.

Redaktorzy "Blindy" interesują się również historią, dlatego daliśmy im dostęp do naszych artykułów o zabytkach Iławy (tworzyliśmy go wraz z regionalistą Dariuszem Paczkowskim). A do tego pojawiła się szansa, że w "Blindzie" swoje historyczne teksty zacznie publikować... dr Seweryn Szczepański. Iławski historyk już ma głowę pełną pomysłów na artykuły o ZK Iława i budynkach, w których znajduje się więzienie.

Dziękujemy za zaproszenie, już czekamy na kolejną wizytę, podczas której sprawdzimy efekty naszego pierwszego spotkania. A poniżej relacja z tych mini-warsztatów zamieszczona dziś na stronie internetowej Zakładu Karnego w Iławie.

zico
m.partyga@gazetaolsztynska.pl


"Dobre relacje, życzliwość, wzajemna pomoc i otwartość na potrzeby tych, którym trudniej podać rękę, to klucz owocnej współpracy z instytucjami i specjalistami z rynku lokalnego. W warunkach więziennych wydaje się to być szczególnie cenne.
Fachowa pomoc
Bibliotekę Zakładu Karnego w Iławie, miejsca aktywności zespołu redakcyjnego gazetki więziennej „Blinda” odwiedził 14 stycznia br. szczególny gość. Dziennikarz Mateusz Partyga z Gazety Iławskiej przyjął zaproszenie i odpowiedział na nasz apel o merytoryczne wsparcie gazetki więziennej. Kreatywne warsztaty z dziennikarstwa, podstaw konstrukcji gazety zorganizowano dla osadzonych pracujących na co dzień w bibliotece zakładowej. Od 1 września 2016 osadzeni z inicjatywy wychowawcy ds. biblioteki wzbogacili ofertę biblioteki o kwartalnik, gazetkę wydawaną na terenie Zakładu Karnego w Iławie, przeznaczoną dla osób odbywających karę pozbawienia wolności.

O prasie od kuchni
Warsztaty prowadzone przez dziennikarza, obok walorów czysto edukacyjnych, miały na celu wzbudzenie kreatywności w zespole odpowiedzialnym za konstrukcję gazetki więziennej. Spotkanie służyło w głównej mierze poznaniu warsztatu pracy dziennikarza, podstaw konstrukcji prasy i funkcjonowania mediów. Fachowe porady, nowe, świeże pomysły i umiejętności zdobyte podczas rozmowy przydatne będą podczas realizacji kolejnych wydań kwartalnika. Doświadczenie, którym podzielił się z nami Mateusz Partyga zaowocuje wzbogaceniem oferty czytelniczej dla osadzonych.

#dziennikarz #twórcza resocjalizacja
Prośba o wsparcie naszej więziennej redakcji spotkała się z pozytywnym odzewem M. Partygi. Zaangażowanie, mobilizująca energia i pasja z jaką dziennikarz naszej lokalnej gazety przekazał wartości merytoryczne, wzbudziła motywację do dalszej działalności zespołu gazetki więziennej. Jesteśmy za to szczególnie wdzięczni, gdyż zależy nam na rozwoju kwartalnika, jak i wzbogacaniu oferty oddziaływań readaptacyjnych. Poszukiwanie nowych środków resocjalizacji to prosta droga do skutecznej readaptacji społecznej osób pozbawionych wolności. Spotkanie odbyło się w przyjaznej atmosferze, pełnej pomysłów, które pozostaje nam teraz wcielić w życie.
Tekst i zdjęcia: kpt. Magdalena Socha"





Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Roczna prenumerata e-wydania Gazety Olsztyńskiej i tygodnika lokalnego tylko 199 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl



Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Monika #2851181 | 77.111.*.* 17 sty 2020 22:40

    Cześć panowie, mam na imie Monika 25 lat. Chętnie poznam normalnego faceta. Nie szukam sponsora, nie interesuje mnie jakie masz zarobki, samochód itp. Przede wszystkim cenię kulturę osobistą i poczucie humoru, wygląd dla mnie to sprawa drugorzędna. Zainteresowane osoby zapraszam do kontaktu. Więcej moich zdjęć można zobaczyć na moim profilu : https://wyspakobiet.eu/monia25

    odpowiedz na ten komentarz