Prawo jazdy w telefonie? Ministerstwo zapowiada, kiedy będziemy mogli zostawić papierowy dokument w domu

2020-01-14 07:43:12 (ost. akt: 2020-01-14 08:26:27)

Autor zdjęcia: pixabay

Kierowcy już nie muszą wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego auta, ale to nie koniec nowości. Wkrótce pożegnamy się z papierowym prawem jazdy. Dokument będziemy mieć w telefonie.
Ministerstwo Cyfryzacji szykuje nowe e-usługi adresowane do kierowców, tym razem ma być to prawo jazdy w telefonie. Usługa ta ma być uruchomiona jeszcze w tym roku. Zapowiedział to minister cyfryzacji Marek Zagórski.

— Pracujemy m.in. nad prawem jazdy, którego nie będziemy musieli wozić ze sobą, bo będziemy je mieli w telefonie — powiedział minister.

— Ja już widziałem cyfrowe prawo jazdy. Mogę powiedzieć, że będzie fajnym rozwiązaniem. Aby móc jeździć bez prawa jazdy, musimy jednak wyeliminować przepis, który nakłada na nas mandat za jego brak. Teraz sankcja wynosi 50 zł – dodał minister Zagórski.

Jednak zmiany te nie oznaczają, że kierowcy będą musieli tylko nosić przy sobie kluczyk do aut, choć dziś wiele aut nie ma już nawet kluczyków w tradycyjnym tego słowa znaczeniu. W przypadku kontroli kierowca będzie musiał mieć dokument potwierdzający jego tożsamość. Na tym nie koniec, bo głośno też o innych rozwiązaniach, które mogą niebawem wejść w życie. To zniesienie obowiązku wymiany tablic rejestracyjnych w przypadku kupna auta używanego w Polsce czy likwidacja nalepek kontrolnych na szybach. Wkrótce będzie można też zarejestrować samochód przez internet. Kluczem do coraz szerszej gamy usług e-administracji jest profil zaufany, który powstał dziewięć lat temu. A obecnie ma go już 4,7 mln Polaków. Mając profil zaufany, możemy znacznie ułatwić sobie życie, działając online.

Według ministerstwa cyfryzacji, kierowcy to jedna z grup, które najchętniej korzystają z cyfrowych usług. Tu na czoło wybija się e-usługa umożliwiająca sprawdzenie historii pojazdu, z której w 2019 r. Polacy skorzystali prawie 130 mln razy. Za pomocą profilu zaufanego możemy też sprawdzić inne dane, bo np. swoje punkty karne, dane w Rejestrze Dowodów Osobistych, jak też w rejestrze PESEL czy także dane medyczne w Internetowym Koncie Pacjenta na pacjent.gov.pl. Profil zaufany to imię, nazwisko, data urodzenia oraz numer PESEL. Za pomocą profilu zaufanego skutecznie potwierdzamy swoją tożsamość w internecie. Można go założyć przez internet.

am


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Roczna prenumerata e-wydania tylko 199 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.plDoceń sportowców i podziękuj im za sportowe emocje!

Trwa 59. Plebiscyt na 10 Najpopularniejszych Sportowców Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Głosować można do 7 lutego.

Więcej informacji o plebiscycie >>>TUTAJ.


Komentarze (9) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Wole PoE #2849512 | 88.156.*.* 14 sty 2020 21:57

  Jaki dokument potwierdzający tożsamość?? Przecież w aplikacji mObywatel jest już i dowód osobisty i nawet dowód rejestracyjny pojazdu wraz z informacją o ubezpieczeniu.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 2. papierolog #2849183 | 83.31.*.* 14 sty 2020 11:58

  Papierowe prawo jazdy? Epoki się komuś pomyliły. Plastikowe jest.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 3. TeX #2849181 | 83.9.*.* 14 sty 2020 11:55

  "W przypadku kontroli kierowca będzie musiał mieć dokument potwierdzający jego tożsamość." no i właśnie w tym celu wożę prawo jazdy :)

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Kubica #2849175 | 79.187.*.* 14 sty 2020 11:44

   "Wkrótce pożegnamy się z papierowym prawem jazdy" Nie wiem jak Wy ale ja od dawna mam prawo jazdy z tworzywa sztucznego(tzw.plastiku).Dowód osobisty też.Papierowe miałem w latach 90-tych.

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

  2. zakoniica #2849110 | 37.47.*.* 14 sty 2020 10:09

   NIEDLUGO TO ;;; JAJA ;;; BEDZIE MOZNA ZOSTAWIC W DOMU,,,,A ZONE W KOSCIELE... I ISC NA PANIENKI OTO SENSACJA....

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (9)