Szukamy SuperSołtysa 2020, czyli osoby, która wie, że trzeba dać coś od siebie

2020-01-13 14:02:08(ost. akt: 2020-01-13 20:06:24)
Tomasz Kowalcze w Lamkowie znalazł swoje miejsce na ziemi

Tomasz Kowalcze w Lamkowie znalazł swoje miejsce na ziemi

Autor zdjęcia: źródło: Facebook

Krzysztof Świdroń, sołtys wsi Giławy i Tomasz Kowalcze, sołtys wsi Lamkowo, to liderzy na medal. Nic dziwnego, że w pierwszym dniu naszej akcji zdobyli już głosy od wdzięcznych mieszkańców. Szukamy SuperSołtysa 2020!
Giławy to urocza wieś położona przy drodze z Klebarka do Pasymia ( gm. Purda, powiat olsztyński). Znajduje się w niej zabytkowy kościół pw. św. Jana Chrzciciela, kapliczka przy sklepie. Od 9 lat na czele wsi stoi Krzysztof Świdroń. Bycie liderem wsi przez tyle czasu na pewno nie jest łatwe. — Kryzys? Przechodzę go codziennie, ale walczę — żartuje pan Krzysztof.

Nigdy w jego rodzinie nie sprawował tego odpowiedzialnego urzędu. A w Giławach,jak w każdej wiosce, problemów nie brakuje. — Ludzie przychodzą do mnie z różnymi sprawami — opowiada. — Czasami są to podatki, innym razem jakieś żale.

Jaka jest recepta na bycie dobrym sołtysem? — To w człowieku już jest, trzeba tylko się uzewnętrznić — uważa nasz kandydat na SuperSołtysa 2020.

Kiedy wystartowaliśmy z nową edycją na SuperSołtysa 2020 to właśnie pan Krzysztof zdobył pierwsze głosy w regionie. Ta wiadomość była dla niego niespodzianką. W poprzednim roku również walczył o ten prestiżowy tytuł. — Trzeba być dla ludzi — uważa. — Nie można spocząć na laurach, trzeba działać. Dać coś od siebie.

W 2019 roku w Giławach stanęła siłownia pod chmurką. — To oczywiście zasługa współpracy z gminą — podkreśla. — Było trochę batalii, ale się udało.
Plany na ten rok pan Krzysztof już ma. Chce, aby w centrum wioski został położony polbruk. — Chcemy też połączyć drogę gminną z powiatową — mówi.
Pan Krzysztof pracuje jako listonosz. Żartuje, że nie ma lepszej pracy dla sołtysa.
O wyjątkowy tytuł SuperSołtysa 2020 walczy też Tomasz Kowalcze. — Właśnie się dowiedziałem o tym od państwa — uśmiecha się.

Pan Tomasz od lutego stoi na czele wsi Lamkowo (gm. Barczewo, powiat olsztyński). Mimo krótkiego stażu, znaleźli się mieszkańcy, którzy postanowili już go docenić. Co ciekawe, jest rodowitym olsztynianinem i to właśnie w Olsztynie kwitło jego życie. — Miałem jednak dość smutnych ludzi i postanowiłem zamieszkać w lesie, żeby odpocząć. Sprzedałem mieszkanie, kupiłem ziemię i zamieszkałem kilometr od Lamkowa — opowiada.

To była jedna z najlepszych decyzji w życiu pana Tomasza. Z rodzimym miastem całkiem nie zerwał, bo zarządza tu biznesem. Jednak jego życie przeniosło się na wieś. Nie twierdzi, że sołtysowanie to łatwa sprawa. — Ludzi trzeba zintegrować ze sobą —tłumacz. — Pogodzić. Chciałbym, żebyśmy wszyscy działali wspólnie.

Kiedy jeszcze pan Tomasz mieszkał w Olsztynie, startował na radnego. Potem przez długi czas potrzebował spokoju. Jednak po latach obudził się w nim społecznik. Postanowił spróbować swoich sił w sołtysowaniu. Mieszkańcy nie mieli wątpliwości, że w tej roli sprawdzi się doskonale. Dzięki niemu udało się doposażyć plac zabaw w Lamkowie. Teraz chciałby skupić się na integracji mieszkańców. Zdaniem naszego kandydata, bez wspólnego działania ani rusz. — Dobro jest wspólne. Nie powinno się dbać tylko o własny ogródek — podsumowuje.

Zdaniem pana Tomasza SuperSołtys powinien mieć dobry kontakt ze wsią. Nasz kandydat stara się mobilizować swoją małą społeczność do działania. — Niestety Polacy są z natury roszczeniowi — ocenia.— To jest oczywiście moje zdanie. Chcę jednak w mieszkańcach wyrobić taki zwyczaj działania. Żeby coś robić samemu, a nie tylko czekać, aż ktoś to zrobi za nich.

Szukamy SuperSołtysa 2020. Warto docenić swojego gospodarza wsi, bo ma niełatwą rolę. Dotyka wszystkich obszarów życia - od spraw społecznych, przez infrastrukturę i inwestycje, aż po wydarzenia kulturalne i sportowe. Powinien cieszyć się poważaniem i zaufaniem mieszkańców. SuperSołtys musi też mieć zdolności organizacyjne i pewnego rodzaju charyzmę, dzięki której będzie w stanie przekonać ludzi do zaangażowania we wspólne sprawy. Powinien być aktywny i skuteczny w swoich działaniach. Dobry sołtys to na pewno osoba otwarta i kontaktowa, której można zawierzyć problemy wsi. Wybierzmy takiego SuperSołtysa w naszym regionie! Szczegóły głosowania i ranking na gazetaolsztynska.pl

at

Patronat Starosty Olsztyńskiego Andrzeja Abako

Patronat nad plebiscytem na Super Sołtysa 2020 objął Starosta Olsztyński Andrzej Abako. Zwycięzcy plebiscytu z powiatu olsztyńskiego otrzymają trzy nagrody w postaci prenumeraty e-wydania Gazety Olsztyńskiej.
Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Roczna prenumerata e-wydania tylko 199 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.plDoceń sportowców i podziękuj im za sportowe emocje!

Trwa 59. Plebiscyt na 10 Najpopularniejszych Sportowców Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Głosować można do 7 lutego.

Więcej informacji o plebiscycie >>>TUTAJ.Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Ona #2852314 | 83.9.*.* 20 sty 2020 11:02

  Takie nabijanie kasy. Ojej już nie jestem pierwszy czy pierwsza trzeba wysłać smsy. A później rachunki jak za rok

  odpowiedz na ten komentarz

 2. sołtysik #2849295 | 31.0.*.* 14 sty 2020 14:48

  - Dlaczego w Wąchocku nie ma płotów? - Bo wróżka przepowiedziała sołtysowi, że zdechnie jak pies pod płotem.

  odpowiedz na ten komentarz

 3. naczelnik-bezczelnik #2849293 | 31.0.*.* 14 sty 2020 14:44

  A u nas we wiosce, to w tym roku nie będzie balu karnawałowego, co jak w zeszłym roku córka sołtysa przebrała się za akumulator, to ją chłopcy całą noc ładowali.

  odpowiedz na ten komentarz

 4. Mimi #2849102 | 91.229.*.* 14 sty 2020 09:56

  Giławy na drodze z Klebarka do Olsztyna? To tak jak Ostrołęka na drodze z Olsztyna do Warszawy

  odpowiedz na ten komentarz

 5. ja #2849079 | 83.14.*.* 14 sty 2020 09:18

  prosze zaktualizowac soltysow z gminy Kolno. wstyd GO

  odpowiedz na ten komentarz