Policyjna kontrola ujawniła cofnięty licznik w aucie

2020-01-10 15:51:06(ost. akt: 2020-01-11 11:36:13)
Gołdapscy policjanci podczas kontroli drogowej ujawnili niezgodność stanu licznika samochodowego ze stanem podczas corocznego badania technicznego. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby auto miało większy przebieg niż zapisany w badaniu. W tym przypadku okazało się jednak, że kilometrów... ubyło.
Dzisiaj (10.01.2020) kilka minut po 13:00 podczas kontroli drogowej w miejscowości Wróbel w gminie Banie Mazurskiej policjanci z gołdapskiej drogówki zatrzymali do kontroli kierowcę citroena, który przekroczył dozwoloną prędkość.

Podczas kontroli funkcjonariusze ustalili, że stan drogomierza nie zgadza się z danymi uzyskanymi z policyjnej bazy danych. Badanie techniczne auta wykonywane było w maju 2019 roku i wówczas stan licznika wynosił blisko 281 000 kilometrów. Podczas dzisiejszej kontroli, wskazanie było na poziomie 265 202 km, a więc brakowało prawie 16 tys. kilometrów przebiegu.

Citroen prosto z drogi trafił na policyjny parking celem wyjaśnienia sprawy.

Zgodnie z § 12 Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 05 listopada 2019 roku w sprawie kontroli ruchu drogowego policjant kontrolujący pojazd zatrzymany do kontroli dokonuje odczytu wskazań drogomierza.

Za zmianę wskazania drogomierza może grozić kara do 5 lat pozbawienia wolności. Tej samej karze podlega ten, kto zleca taką „korektę licznika”. Mówi o tym art. 306 a Kodeksu karnego

Art. 306a. KK
Zmiana wskazania drogomierza lub ingerencja w prawidłowość jego pomiaru

§ 1. Kto zmienia wskazanie drogomierza pojazdu mechanicznego lub ingeruje w prawidłowość jego pomiaru,
podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
§ 2. Tej samej karze podlega, kto zleca innej osobie wykonanie czynu, o którym mowa w § 1.
§ 3. W wypadku mniejszej wagi, sprawca czynu określonego w § 1 lub 2,
podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Kierowca #2849248 | 83.9.*.* 14 sty 2020 13:48

    Przecież to jest tak patologiczne, chore anormalne że aż nóż się w kieszeni otwiera. Jest zima ktoś jedzie żeby załatwić ważna sprawę, może na zebranie, może do dziecka żeby odebrać itd... a tu kontrola drogowa i z powodu mniejszego stanu licznika niż na badaniu technicznym policja zatrzymuje pojazd pozostawiając ludzi na drodze na pastwę losu lub ciągnąc ich na posterunek żeby wyjaśniać i zabrać cenny czas przeznaczony przez kierowcę i pasażerów na odbycie podróży !!! Przepraszam za słownictwo ale tylko debil mógł wprowadzić taki przepis i zezwolić aby zatrzymywać ludzi na środku drogi w czasie podróży z powodu stanu licznika!!! Policja też zachowuje się jak ludzie otępiali umysłowo skoro zatrzymują pojazdy z tego powodu i przetrzymują podróżnych , traktując ludzi jak przemytników, pijanych kierowców, złodziei przewożących łup kradzieży itd... . W razie stwierdzenia cofniętego przebiegu właściciel pojazdu ew. kierowca powinien być wezwany na określony dzień do wyjaśnienia i wtedy do ew. ukarania , a nie w czasie podróży do zatrzymywania mu pojazdu i przetrzymywania ludzi na posterunku lub pozostawieniu na drodze w czasie gdy zabierają mu pojazd. Co za chory kraj i zamordyzm morawiecki z ziobro wprowadzili!

    odpowiedz na ten komentarz