Quantcast

Poniedziałek, 25 stycznia 2021. Imieniny Miłosza, Pawła, Tatiany

Szczęściarze zaczynają ferie zimowe już dzisiaj, a kiedy czas na uczniów z województwa warmińsko-mazurskiego?

2020-01-10 19:35:30 (ost. akt: 2020-01-10 18:47:53)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Michał Kalbarczyk

Piątek 10 stycznia to ostatni dzień nauki przed dwutygodniową przerwą zimową dla uczniów z pięciu województw. Dzieci i młodzież szkolna z Warmii i Mazur na odpoczynek muszą jeszcze zaczekać.

13-26 stycznia 2020 r. – lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie,

20 stycznia – 2 lutego 2020 r. – podlaskie, warmińsko-mazurskie,

27 stycznia – 9 lutego 2020 r. – kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie,

10-23 lutego 2020 r. – dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie.

W sumie w tym roku szkolnym w całym kraju wolne od zajęć szkolnych będzie miało prawie 4,6 mln uczniów (4 596 284) z 21 215 szkół dla dzieci i młodzieży.

Źródło: MEN


O TYM WARTO PAMIĘTAĆ PLANUJĄC FERIE ZIMOWE:

Na stronie znajduje się specjalnie utworzona baza wypoczynku prowadzona przez MEN, do której organizator wypoczynku musi zgłosić wyjazd do właściwego (ze względu na siedzibę organizatora) kuratorium oświaty. Dzięki temu wizytatorzy mogą kontrolować miejsca wypoczynku dzieci i młodzieży. Podobne kontrole może przeprowadzić straż pożarna i sanepid (zarówno przed rozpoczęciem wypoczynku, jak również w czasie jego trwania). Dzięki bazie w łatwy i szybki sposób również rodzice mogą sprawdzić wiarygodność organizatora wypoczynku.

W bazie wypoczynku znajduje się obecnie 4 160 zgłoszeń zatwierdzonych przez kuratorów oświaty. Na zatwierdzenie czeka kolejne 1 481.

Organizatorzy zgłosili 2 221 krajowych wypoczynków oraz 167 zagranicznych. Według stanu na 9 stycznia br. z wypoczynku wyjazdowego organizowanego w kraju skorzysta 155 572 uczniów, 68 304 będzie przebywać na półkoloniach w miejscu zamieszkania, a 5 616 uczniów wyjedzie za granicę. Dane te codziennie się zmieniają i liczba zgłoszeń jest z dnia na dzień większa.

Organizatorzy wypoczynku mają obowiązek zarejestrować wyjazd od 21 do 14 dni przed planowanym wyjazdem w zależności od formy wypoczynku.

Jak co roku MEN poleca również strony internetowe poświęcone bezpiecznemu wypoczynkowi. Są to m.in.:

- Serwis bezpiecznyautobus.gov.pl – wpisując numer rejestracyjny pojazdu, rodzice otrzymują bezpłatną informację, czy autokar, który zawiezie dziecko na wakacje, ma aktualne badania techniczne i polisę ubezpieczeniową.

- System powiadamiania ratunkowego. Serwis Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. To numer alarmowy, bezpłatny i dostępny na terenie całej Unii Europejskiej zarówno dla telefonów stacjonarnych, jak i komórkowych. Numer alarmowy 112 można wybrać w telefonie nieposiadającym karty SIM.

- Informacje dla podróżujących. Strona internetowa Ministerstwa Spraw Zagranicznych. W serwisie znajdują się informacje dla podróżujących przygotowane przez polskie placówki dyplomatyczne we współpracy z MSZ. W profilach krajów można znaleźć informacje i ostrzeżenia dla podróżujących.

- Rejestracja wyjazdu za granicę przez bezpłatny serwis „Odyseusz”, . Dzięki rejestracji służby konsularne będą wiedziały o pobycie osoby na terenie danego państwa i w razie konieczności będą mogły podjąć szybki kontakt czy zaoferować odpowiednią pomoc. Warto również, aby organizatorzy wypoczynku, kierownicy wycieczek, wychowawcy i opiekunowie dzieci i młodzieży mieli ze sobą adresy polskich placówek dyplomatycznych i konsularnych wraz z telefonami kontaktowymi (dyżurnymi).Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Roczna prenumerata e-wydania tylko 199 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.plDoceń sportowców i podziękuj im za sportowe emocje!

Trwa 59. Plebiscyt na 10 Najpopularniejszych Sportowców Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Głosować można do 7 lutego.

Więcej informacji o plebiscycie >>>TUTAJ.Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB