Warmia i Mazury daleko w tyle w rankingu innowacyjności regionów

2020-01-09 14:30:49(ost. akt: 2020-01-09 14:19:19)
Zdjęcie jest tylko ilustracją tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją tekstu

Autor zdjęcia: Andrzej Sprzączak

W rankingu „Indeks Millennium 2019 – Potencjał Innowacyjności Regionów” województwo warmińsko-mazurskie zajęło 14. miejsce na 16. W zasadzie nie jest to nowość, bo od lat zajmujemy podobną lokatę. Ale są i plusy.
Od wielu lat nasz region znajduje się w ostatniej trójce zestawienia. Są jednak kategorie, w których wypada nie najgorzej – wydajność pracy oraz wydatki na badania i rozwój w stosunku do PKB. Istotne znaczenie w województwie warmińsko-mazurskim odgrywa sektor przetwórstwa przemysłowego, obsługi nieruchomości oraz administracji publicznej, co wpływa na wynik w kategorii „wydajność pracy”. Na szczęście region nadrabia względem Polski w kategorii „wydatki na badania i rozwój”. Niestety – jeśli chodzi o liczbę osób pracujących w sektorze badania i rozwój – to widać stagnację, a nawet pogorszenie wyniku w porównaniu do liderów zestawienia.

W raporcie stwierdzono też, że nasz region jest nieprzyjazny dla studentów oraz zagranicznych przedsiębiorców: „(...) mały procent absolwentów szkół wyższych kończy kierunki techniczne i przyrodnicze”.

Mowa tu o zaledwie 23,5 proc. wszystkich studentów. To o 5,2 punktu procentowego mniej od średniej w Polsce. Na szkolnictwo wyższe przeznacza się też u nas niewiele pieniędzy. Po części dlatego, że państwowe szkolnictwo wyższe finansowane jest z budżetu państwa.

Z kolei na to, która uczelnia i ile dostanie pieniędzy, wpływa wysokość PKB regionu, a z tym też jest u nas gorzej niż w Polsce. Przez to postępuje też depopulacja – wielu studentów kończy u nas tylko studia pierwszego stopnia, albo po studiach wyjeżdża z regionu w poszukiwaniu perspektyw na rozwój.

Jak czytamy w raporcie – budowie potencjału innowacyjności województwa nie sprzyja struktura jego gospodarki – z dużym udziałem tradycyjnych działów przemysłu i niewielką liczbą firm z udziałem kapitału zagranicznego, które zwykle przyśpieszają wdrażanie nowatorskich rozwiązań.

Według rankingu „Indeks Millennium 2019 – Potencjał Innowacyjności Regionów” w czołówce najbardziej innowacyjnych województw pozostają duże ośrodki biznesowe i akademickie – województwa: mazowieckie, małopolskie, dolnośląskie i pomorskie.
Jedną z głównych barier dla inwestycji w regionie jest słabo rozwinięta infrastruktura drogowa i kolejowa (która ulega ostatnio poprawie). Ale niezadowalający jest też poziom cyfryzacji przedsiębiorstw (przedsiębiorstwa otrzymujące zamówienia poprzez sieci komputerowe to zaledwie 11,7 proc.).

Żeby jednak nie przedstawiać całkowicie negatywnej wizji przyszłości (i teraźniejszości Warmii i Mazur) w raporcie wskazano również plusy – dzięki nieprzeciętnym walorom przyrodniczym region charakteryzuje się dużym potencjałem turystycznym, co powinno przyciągnąć inwestycje. Doceniono zaplecze surowcowe (wysokiej jakości drewno na wyciągnięcie ręki), jak również obecność trzech parków naukowo-technologicznych (olsztyńskiego, elbląskiego i zlokalizowanego w Ełku), ułatwiających współpracę biznesu i nauki.

— W raporcie „Indeks Millennium 2019” uwidocznił się wpływ zaufania i współpracy regionalnej na wzrost potencjału gospodarczego i innowacyjnego. Województwa, w których firmy współpracują ze sobą, osiągają lepsze wyniki w innowacyjności — zauważa Grzegorz Maliszewski, główny ekonomista banku Millennium i współautor Indeksu. — Lubelszczyzna i Podkarpacie to doskonałe przykłady regionów, w których potencjał innowacyjności jest wyższy niż siła ich gospodarki, mierzona udziałem wytworzonego PKB. Nieprzypadkowo są to również regiony, w których odsetek firm współpracujących ze sobą na rzecz innowacyjności jest najwyższy. Zaufanie wyzwala potencjał dający wymierne korzyści bez konieczności ponoszenia dodatkowych nakładów finansowych. Jest to szczególnie ważny aspekt w przypadku regionów, które nie są dużymi ośrodkami gospodarczymi, przez co nie dysponują zniewalającymi zasobami finansowymi — podkreśla.

— Pokazuje to jak istotne jest budowanie zaufania i kultury współpracy między wszystkimi uczestnikami procesu innowacyjności – przedsiębiorstwami, uczelniami wyższymi, ośrodkami badawczo-rozwojowymi, władzą lokalną i centralną — dodaje.

Infografika — Indeks Millennium 2019 – Potencjał Innowacyjności Regionów

„Indeks Millennium 2019 - Potencjał Innowacyjności Regionów” jest autorskim badaniem opracowanym przez Bank Millennium z wykorzystaniem ostatnich dostępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego i bazy Pont Info. Wyniki rankingu powstały z sumowania wyników w 5 kategoriach, które według ekspertów Banku w największym stopniu wpływają na potencjał innowacyjności regionów.

Są to: wydajność pracy, wydatki na badania i rozwój (B+R – prace badawczo-rozwojowe), liczba studentów, liczba pracujących w B+R i liczba wydanych patentów (na Warmii i Mazurach – 24). Tegoroczna edycja „Indeksu Millennium” została ponadto uzupełniona o komentarze ekspertów, którzy wskazują najważniejsze dla rozwoju innowacyjności czynniki, w tym zaufanie i współpracę.

oprac. Paweł Jaszczanin


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Roczna prenumerata e-wydania tylko 199 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.plDoceń sportowców i podziękuj im za sportowe emocje!

Trwa 59. Plebiscyt na 10 Najpopularniejszych Sportowców Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Głosować można do 7 lutego.

Więcej informacji o plebiscycie >>>TUTAJ.


Komentarze (22) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. edek #2848738 | 46.169.*.* 13 sty 2020 17:24

  Innowacyjność i rozwój? Przyjedźcie do Pisza zobaczyć co tutaj nawyprawiał Burmistrz. Wybudował w mieście port w którym nie ma żadnych łodzi i jachtów. Zabetonował w mieście całą rzekę.Nad rzeką betony są takie, że jak się wpadnie do rzeki to albo się skręci kark albo utopi. W tej swojej głupocie poniszczył wszystko, a pieniądze utopił. Nie chce się aż pisać co on tutaj nawyprawiał. To przysłowiowy Midas z taką różnicą, że czego się nie dotknie to.... zamienia w gówno. Niech gazeta przyjedzie i zobaczy tą innowacyjność po pisku. Tutaj wszystko to dramat. Płakać nad tym co się tutaj wyprawia.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. ja #2847816 | 88.220.*.* 12 sty 2020 09:32

  Jaki rozwój, jak w Piszu burmistrz to nie do rozwój. Oszust kłamca i złodziej, oszukał mnie że będzie dobrze skłamał że będą miejsca pracy i okradł dobrobytu.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 3. PunkRock #2847626 | 89.229.*.* 11 sty 2020 19:54

  Ale za to swietnie sprzedają się działki z płotem do jeziora ...

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 4. I co tu się dziwić #2847266 | 31.182.*.* 11 sty 2020 09:58

  jak z Warmii i Mazur masowo uciekają młodzi ludzie. Osoby kreatywne, stawiające na rozwój, mające wiedzę i pasję są w swoich miasteczkach dyskryminowane. Włodarze miejscy otaczają się kumoterstwem i dupowłazami bez ambicji. W urzędach pracują ludzie od 7-15, od wypłaty do wypłaty. Jak nie będzie rozwoju w poszczególnych miasteczkach to nie rozwinie się region. Jak młodzi, wykształceni zdolni będą okradani przez pracodawców , będzie się ich traktować jak niewolników to nikt tu nie zostanie...to nie te czasy. Jak człowiek ma zapłacić za stancję 1200 zł a zarabia najniższą krajową i jeszcze musi dojeżdżać do pracy to gdzie tu logika, że komuś będzie się chciało . Pewnie że wyjedzie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 5. Andy #2846723 | 46.169.*.* 10 sty 2020 09:29

  Co taki posel Jurgiel,Frankowski zrobil dla Warmii i Mazur,wczesniej Kurski-jest odpowiedz NIC.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Pokaż wszystkie komentarze (22)