Parkowanie w powiecie: powtórka z przepisów i najczęstsze błędy

2020-01-06 09:05:27(ost. akt: 2020-01-07 13:10:45)

Autor zdjęcia: Natanael Gniadek

W Polsce liczba samochodów rośnie i wielu kierowców zostawia auta na chodnikach, trawnikach i skrzyżowaniach. Sprawdź, co za to grozi i jak prawidłowo parkować.
W centrach miast powiatu bartoszyckiego nadal widzimy auta stojące na chodnikach, jezdniach, skrzyżowaniach i trawnikach. Nierzadko bezprawnie blokujące miejsca dla niepełnosprawnych oraz utrudniające przejście pieszym np. matkom z dzieckiem w wózku.

Przypominamy, że zasady prawidłowego parkowania dokładnie określa kodeks drogowy.

Prawidłowe parkowanie - ogólne zasady
Ogólne warunki zatrzymywania i postoju pojazdu określa art. 46 kodeksu drogowego, który brzmi następująco:
1) Zatrzymanie i postój pojazdu są dozwolone tylko w miejscu i w warunkach, w których jest on z dostatecznej odległości widoczny dla innych kierujących i nie powoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego lub jego utrudnienia.
2) Kierujący pojazdem, zatrzymując pojazd na jezdni, jest obowiązany ustawić go jak najbliżej jej krawędzi oraz równolegle do niej.
3) W czasie postoju na drodze poza obszarem zabudowanym pojazd powinien znajdować się, jeżeli to tylko możliwe, poza jezdnią.
4) Kierujący pojazdem jest obowiązany stosować sposób zatrzymania lub postoju wskazany znakami drogowymi.

Kierowca powinien parkować samochód po prawej stronie jezdni, chyba że jest to jezdnia jednokierunkowa lub dwukierunkowa o niewielkim natężeniu ruchu. Wyjątki te obowiązują tylko w obszarze zabudowanym.

Kierowca może parkować na chodniku, tylko jeśli znaki drogowego tego nie zakazują. Samochód trzeba ustawić w taki sposób, aby znajdował się nad chodnikiem przednią osią lub kołami JEDNEGO boku i aby jednocześnie pozostawiona była dla pieszych szerokość na minimum 1,5 m, Samochód na chodniku zawsze należy ustawiać przy krawędzi jezdni!

Ten warunek obowiązuje zawsze, nawet gdy przy drodze stoi znak "zakaz postoju" z tabliczką "Nie dotyczy chodnika".
– Zarządcy dróg ustawiają takie znaki tylko na drogach z szerokimi chodnikami, ale zdarzają się sytuacje sporne. Jeśli np. wzdłuż chodnika stoi budynek, który jest remontowany, a ekipa budowlana zajęła przejście rusztowaniem, kierowca musi się upewnić, że między rusztowaniem a samochodem jest pozostawiona przestrzeń półtora metra. Jeśli nie, mimo znaku zezwalającego na postój powinien poszukać innego miejsca.

Gdzie nie wolno się zatrzymywać?
Kodeks drogowy zakazuje zatrzymywania i postoju pojazdów na skrzyżowania i przejściach dla pieszych, przejazdach rowerowych, tramwajowych i kolejowych, w tunelach, na mostach i wiaduktach oraz na autostradach i drogach ekspresowych. Auto można zaparkować w odstępie 10 m od zebry i to tylko wówczas, gdy nie zakazuje tego inny znak. Minimum 10 m odstępu należy zachować także parkując samochód w rejonie skrzyżowania, przejazdu kolejowego i tramwajowego oraz przejazdu rowerowego. Zostawienie samochodu na przejściu dla pieszych lub skrzyżowaniu może kosztować aż 300 zł mandatu i koszt odholowanie oraz postój na parkingu strzeżonym.

Samochodu nie wolno parkować na drodze dla rowerów. Mandat za takie wykroczenie wynosi 100 zł. Podobnie jak za parkowanie na zatoczce autobusowej albo wyznaczonym przystanku. Zgodnie z kodeksem drogowym samochodu nie wolno zatrzymać ani na przystanku, ani w odległości 15 m od znaku, który go wyznacza.

Prawdziwą zmorą jest niszczenie terenów zielonych. Niezależnie od tego, czy auto parkuje na trawie, czy na ziemi w którą samochody zamieniły zieleń, kierowca naraża się na mandat do 1.000 zł. - Teren zielony to teren zielony bez względu na jego stan. Nawet jeśli wygląda jak klepisko, nie wolno na nim parkować.

Strefa ruchu, strefa zamieszkania - gdzie wolno parkować
Zgodnie z kodeksem drogowym (art. 1. ust. 2.) można zostać ukaranym za wykroczenia zagrażające bezpieczeństwu osób oraz niestosowanie się znaków i sygnałów drogowych także poza drogami publicznymi, strefami zamieszkania i strefami ruchu. Nawet jeśli na osiedlu czy przed sklepem nie ma strefy ruchu, a samochód stoi na zakazie zatrzymywania się lub postoju, jego kierowcę może spotkać kara.

Jeśli auto blokuje drogę pożarową, to podczas akcji ratunkowej może zostać odholowane. Warto także pamiętać, że w strefie zamieszkania (oznakowanej znakiem D-40 "strefa zamieszkania") można parkować tylko na miejscach do tego wyznaczonych.

O czym informują znaki drogowe, w tym zakaz zatrzymywania się i zakaz postoju?
Podstawowy znak określający miejsca w których można parkować samochody to D-18 "parking", czyli duża, biała litera „P" na niebieskim tle. Często dołączone są do niej dodatkowe tabliczki T-30 określające np. wymagany sposób parkowania (skośnie, prostopadle, równolegle do jezdni) lub lokalizację pasa, na którym można zostawić pojazd. Za ustawienie samochodu w inny sposób, niż pokazany na tabliczce, dostanie mandat gdy auto będzie utrudniało ruch pojazdów lub pieszych, np. gdy kierowca nie zostawi na chodniku przejścia o szerokości 1,5 m lub zablokuje jeden z pasów ruchu na jezdni.

Znaki zabraniające pozostawienia auta to B-35 "zakaz postoju" i B-36 "zakaz zatrzymywania się". Pierwszy z nich to niebieskie koło w czerwonej obwódce, przekreślone jedną linią. - Za takim znakiem samochodu nie można zaparkować, ale pozwala na zatrzymanie się na czas nie dłuższy niż jedna minuta, np. w celu wysadzenia lub zabrania pasażera.

Zakaz zatrzymywania się wygląda niemal identycznie, ale jego tarczę przecinają dwie krzyżujące się czerwone linie. - Za tym znakiem nie wolno za nim ani parkować, ani zatrzymywać się.

Znaki zakazu postoju i zatrzymywania się obowiązują po tej stronie drogi, po której są ustawione. Jeśli nie ma pod spodem tabliczki "Nie dotyczy chodnika" znaki zakazu obowiązują na jezdni, poboczu i chodniku.

Pod znakiem zakazu zatrzymywania się i postoju mogą być umieszczone tabliczki ze strzałkami (T-25a, b, c i T-26). Strzałka skierowana do góry oznacza, że początek obowiązywania zakazu, strzałka skierowana w dół jego koniec, pionowa strzałka z grotami na obu końcach oznacza kontynuację zakazu, a poziomo to, że zakaz obowiązuje na całym placu.

Zakaz zatrzymywania jest odwoływany przez skrzyżowanie, taki sam znak z tabliczką T-25c (strzałka w dół) i znak zakazu postoju. Znak zakazu postoju jest odwoływany przez skrzyżowanie i taki sam znak z tabliczką T-25c (strzałka w dół).

Inne zakazy dopuszczające postój pod pewnymi warunkami to znaki B-37 i B-38. Wyglądają tak samo jak B-35, ale dodatkowo jest na nich namalowana biała, rzymska cyfra jeden lub dwa. Oznacza to, że pierwszy znak obowiązuje w dni nieparzyste, a drugi w parzyste.

Pod znakiem zakazu zatrzymywania się może być umieszczona także tabliczka T-24, czyli biały prostokąt z rysunkiem czarnego samochodu zapiętego na hol ciężarówki. Informuje, że samochody pozostawione na zakazie mogą być odholowane na koszt właściciela. Auto mogą odholować tylko policjanci lub strażnicy miejscy albo gminni. Służby mogą powziąć takie kroki także w przypadku zaparkowania pojazdu w miejscu, gdzie jest to zabronione i utrudnia ruch pojazdów oraz pieszych lub w inny sposób zagraża bezpieczeństwu. Samochody mogą być też odholowane z miejsc dla niepełnosprawnych (gdy stoją tam niezgodnie z prawem).

Odholowane auto trafia na płatny parking strzeżony. Opłaty za odholowanie i parkowanie są słone. Ich maksymalną wysokość co roku ustala Minister Finansów. Blokadę na koło także mogą zakładać tylko policjanci lub strażnicy miejscy. Zgodnie z kodeksem drogowym (art. 130a prawa o ruchu drogowym) pojazd może być unieruchomiony przez zastosowanie blokady w przypadku pozostawienia go w miejscu, gdzie jest to zabronione, lecz nie utrudnia to ruchu lub nie zagraża bezpieczeństwu.

Mandaty i punkty karne za wykroczenia związane z parkowaniem
Co ważne, w przypadki nieprawidłowego parkowania policjanci mają jednak prawo nałożyć punkty karne za wszystkie wykroczenia i mandat karny na kwotę do 1.000 zł.


Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: gniadeknews

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Leon #2985338 | 10.10.*.* 13 paź 2020 19:59

  Proszę o odpowiedź skrzyżowanie z drogą jednokierunkową zostało wyznaczone miejsce bez odległości 10 m do skrzyżowania: https://www.google.com/maps/@51.2408218, 22.5671658,3a,75y,133.91h,72.59t/data=!3 m6!1e1!3m4!1sVT4Y2l0_fLehnwyVRrVBLg!2e0! 7i13312!8i6656?hl=pl-PL

  odpowiedz na ten komentarz

 2. Ben #2845560 | 31.0.*.* 8 sty 2020 05:45

  I wóz Caritasu też się załapał?

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

 3. gad #2845559 | 31.0.*.* 8 sty 2020 05:44

  Jeden dzień pracy fotoreportera w Górowie i nie trzeba jeździć po całym powiecie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

 4. Tttt #2845138 | 82.177.*.* 7 sty 2020 07:20

  Zapraszamy na działki w każdą niedzielę przed kościołem przez cały dzień nie można przejść z wózkiem po chodniku i spokojnie przejechać autem ulicą.

  Ocena komentarza: warty uwagi (13) odpowiedz na ten komentarz

 5. Bartek #2845016 | 37.47.*.* 6 sty 2020 20:24

  Każde miasto ma swojego Sheldona xD

  Ocena komentarza: warty uwagi (19) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)