O krok od skażenia. Wyciek substancji ropopochodnej z instalacji ściekowej w Olsztynie [ZDJĘCIA, VIDEO]

2019-12-19 08:53:47 (ost. akt: 2019-12-19 10:12:49)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

W środę (18 grudnia) o godzinie 18:00 strażacy otrzymali zgłoszenie o tym, że na jednym z osadników wstępnych na oczyszczalni ścieków przy ul. Leśnej w Olsztynie pojawiła się plama substancji ropopochodnej. Opary substancji mogły być wybuchowe.
— Na miejsce skierowana została grupa Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego, która potwierdziła obecność tego filmu na jednym z osadników wstępnych, na powierzchni około 100 metrów kwadratowych. Ten osadnik wstępny został wyłączony z eksploatacji przez kierownictwo oczyszczalni, aby nie wypełniał się ściekiem i aby ta substancja nie wypływała wraz ze ściekiem do kolejnych osadników — powiedział nam Sławomir Filipowicz, rzecznik prasowy KM PSP w Olsztynie.

Przedostanie się substancji do kolejnych osadników mogłoby prowadzić do zniszczenia flory bakteryjnej, która oczyszcza wodę.

— Jeszcze przed odłączeniem, część substancji dostała się do drugiego osadnika. W pierwszej kolejności podejmowaliśmy działania polegające na tym, żeby zabezpieczyć wypływ z tego osadnika, w którym było mniej tej substancji. Stawialiśmy na odpływie rękawy sorbcyjne oraz zapory elastyczne, tak aby zebrać maksymalną możliwą ilość tej substancji. W momencie kiedy mieliśmy zabezpieczony ten drugi osadnik, czyli ten, który cały czas pracował i był włączony do dopływu ścieków, przystąpiliśmy do pogrubienia filmu czyli ograniczenia plamy oleistej — mówi rzecznik.

I dodaje: — W efekcie udało się ograniczyć tę plamę olejową, którą zebraliśmy przy pomocy zbieracza powierzchniowego do separatora oleju, a następnie przekazywaliśmy do podstawionych przez oczyszczalnię plastikowych zbiorników zastępczych. W sumie zebraliśmy około 6 metrów sześciennych.

Fot. KM PSP Olsztyn

Oczyszczona woda z oczyszczalni wpływa bezpośrednio do Łyny. Dlatego strażacy ustawili zapory i rękawy sorbcyjne również na rzece. Nie potwierdzono jednak obecności substancji.

Bardzo istotne było, aby zebrać jak najwięcej tego filmu, tak aby nie zanieczyścić substancji biologicznej, która oczyszcza, natomiast to, czy rzeczywiście substancja nie wpłynie na zachwianie procesu biologicznego rozkładu zostanie dopiero ustalone.

Fot. Zbigniew Woźniak

— Współpracowaliśmy ściśle z przedstawicielami Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, kierownictwem oczyszczalni i Urzędem Miasta. Został powołany sztab, którym kierował komendant wojewódzki. Na miejscu był także obecny komendant miejski wraz z grupą operacyjną — dodaje Filipowicz.

Nie wiadomo, co było przyczyną pojawienia się substancji. Na chwilę obecną wiadomo tylko, że substancja ropopochodna najprawdopodobniej napłynęła do osadnika wstępnego wraz ze ściekiem. Szczegóły sprawy będą badać policjanci.

— Zostały zebrane próbki do analizy przez laboratorium oczyszczalni. Wyjaśni to, jak zachowuje się bakteria w zetknięciu z tą substancją. Zostanie również rozpoznana substancja. Wstępnie, z uwagi na to, że substancja była lżejsza od wody i pływała po powierzchni, przyjmujemy, że była to substancja ropopochodna oleista — mówi rzecznik.

Działania rozpoczęły się o godzinie 18:00 i trwały 10 godzin.
Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Roczna prenumerata e-wydania tylko 199 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. LW #2838119 | 109.241.*.* 19 gru 2019 20:39

  W Lidzbarku Warmińskim do rzeki Łyny, mleczarnia spuszcza swoje odpady i nikt z tym nic nie robi.

  odpowiedz na ten komentarz

 2. j. #2837928 | 83.5.*.* 19 gru 2019 12:58

  Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Ciekawostka: Jak zaczyna coś w PiS śmierdzieć to zdarza się jakaś katastrofa ekologiczna i to seria w różnych miastach. W takie "przypadki" to ja nie wierzę! . - Do roboty pisowskie trolle, minusować!

 3. Sauron #2837926 | 83.31.*.* 19 gru 2019 12:52

  Na początek sprawdzić trzeba monitoring z okolic ronda przy jeziorze Długim. Skoro było tego co najmniej 14 m^3 to może znajdzie się na nagraniu jakaś podejrzana cysterna.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

 4. a to ciekawe #2837925 | 37.8.*.* 19 gru 2019 12:51

  a skąd tam ropopochodna substancja? Chyba jedynie z zakładu? Jest prokurator na miejscu?

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 5. x #2837898 | 5.172.*.* 19 gru 2019 11:44

  Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Aa, na jednym z osadników wstępnych! No jak na wstępnych, to poważnie, bardzo poważnie! Z osadnikami nie ma żartów! :D

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.

Unia Europejska

VISA MASTER CARD