Przede wszystkim dobry człowiek

2019-12-18 08:00:00(ost. akt: 2019-12-17 18:34:08)
Ks. abp Eugeniusz Popowicz i ks. Bogdan Sytczyk

Ks. abp Eugeniusz Popowicz i ks. Bogdan Sytczyk

Autor zdjęcia: Mariola Adela Karpowicz

Ksiądz Bogdan Sytczyk to jeden z kandydatów do tytułu Proboszcza 2019. Czyni posługę w dwóch parafiach i... ma troje wspaniałych dzieci. Jak to możliwe? Jest duchownym Kościoła grekokatolickiego, w którym można mieć rodzinę.
Proboszcz dwóch parafii — św. Cyryla i Metodego w Lidzbarku Warmińskim oraz św. Mikołaja w Dobrym Mieście — niedługo będzie obchodził okrągły, bo 20. jubileusz swoich święceń. Na Warmię z żoną Oksaną i małym wówczas synkiem Orestem przyjechał w 2003 roku z Przemyśla. Zamieszkał w Lidzbarku Warmińskim, gdzie wziął na swoje barki nadzór budowy plebanii i remontu kapitalnego cerkwi. Dzisiaj to piękne obiekty, do których wierni przychodzą z przyjemnością.
— Nasz proboszcz jest bardzo obowiązkowy, punktualny, zawsze doskonale przygotowany do mszy, a jego kazania są mądre i trafiają do każdego — opowiada lidzbarczanka Krystyna Huczak. — Jest też otwarty na ludzi, uczynny. Można o nim powiedzieć wszystko, co najlepsze.

Poza tym, co dla każdego proboszcza najważniejsze — posługą duchową — ks. Bogdan Sytczyk nadzoruje kolejny remont. Tym razem chodzi o cerkiew w Dobrym Mieście.
— Nie jest łatwo — przyznaje. — Budynek jest zabytkowy, więc wymaga szczególnego traktowania. Prace przy nim trwają już siedem lat.
Jak widać nasz kandydat do tytułu Proboszcza 2019 ma sporo pracy. Do lidzbarskiej parafii należy 96 rodzin, a do dobromiejskiej 91. Wierni mieszkają w obu miastach, ale i w ich okolicznych miejscowościach. Religię ksiądz Bogdan prowadzi w trzech miejscowościach. Nie tylko w Lidzbarku Warmińskim i Dobrym Mieście, ale też w Świątkach.

Poza tym jest dyrektorem Caritas Archidiecezji Przemysko-Warszawskiej Regionu Północnego.
— Organizujemy szereg akcji pomocowych — opowiada ks. Bogdan Sytczyk. — Głównie wspieramy osoby ubogie, chore, takie, którym ta pomoc jest niezbędna. Chodzi nie tylko o żywność, czy sprzęt, ale też o stypendia, opłacanie wyjazdów, itp. Caritas prowadzi też Warsztat Terapii Zajęciowej w Henrykowie. Teraz przed Świętami Bożego Narodzenia mamy akcję pod hasłem "Święta bez taty". Przygotowujemy paczki dla dzieci, które straciły co najmniej jednego z rodziców. Nazwa akcji wzięła się stąd, że głównie jest ona skierowana do dzieci, których ojcowie zginęli na wojnie na Ukrainie. Nasz Caritas wspiera nie tylko wiernych Kościoła greckokatolickiego. Pomagamy wszystkim, którzy tej pomocy potrzebują.
Dobry przykład ksiądz proboszcz daje swoim dzieciom, które aktywnie włączają się w życie parafii. Najstarszy syn — Orest ma już ponad 19 lat. Anastazja to 15-latka, a najmłodszy Michałek ma dopiero 3-latka. Rodzina jest dla naszego kandydata bardzo ważna. Widać to nie tylko podczas uroczystości kościelnych, ale też na co dzień.

Ksiądz Bogdan Sytczyk na tyle długo mieszka już w Lidzbarku Warmińskim, że wierni poznali go doskonale.
— Jest bardzo komunikatywny, życzliwy, niezwykle pomocny, a przy tym skromny i taki "swój" — mówią. — Można z nim porozmawiać o wszystkim, jest przede wszystkim dobrym człowiekiem.

Nic więc dziwnego, że to właśnie jego proponują do tytułu Proboszcza roku 2019. Plebiscyt na Proboszcz i Parafia 2019 trwa od kilku tygodni. Prezentujemy proboszczów, którzy mogą być przykładem dla innych. Aktywnych duszpasterzy, którzy łączą zamiast dzielić. Kapłanów z powołania. Powierników duchowych, którzy zawsze znajdą czas, żeby wysłuchać i doradzić w najtrudniejszych sprawach, ale też świetnych menedżerów, którzy dbają o swoje parafie, rozdają zadania, budują kościoły i organizują akcje charytatywne.


Ewa Lubińska


Regulamin: kliknij tutaj


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Roczna prenumerata e-wydania tylko 199 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl