Warmia i Mazury ciągle na szarym końcu. Zarabiamy najmniej w kraju

2019-12-12 18:00:23 (ost. akt: 2019-12-12 14:08:04)
Zdjęcie jest tylko ilustracją tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją tekstu

Autor zdjęcia: Pixabay.com

W Polsce najwięcej zarabia się na Mazowszu, najmniej — na Warmii i Mazurach. Pensje są u nas o jedna piątą niższe od średniej w kraju — wynika z najnowszego raportu GUS.
Jeśli mieszkańcy Warmii i Mazur mogą na coś narzekać to na pewno na wynagrodzenia. W naszym regionie zarabia się o prawie 20 proc. mniej niż średnio w kraju. Pod względem wynagrodzeń jesteśmy na szarym końcu w Polsce. Najgorsze, że ta sytuacja nie zmienia się od lat. I jakoś trudno uwierzyć, że region się rozwija, że rośnie gospodarka, skoro mieszkańcy nie czują tego w portfelu.

Jak podał GUS w swoim najnowszym raporcie na temat „Sytuacji społeczno-gospodarczej województw”, przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w okresie trzech pierwszych kwartałów 2019 r. wyniosło 5102,67 zł brutto. To o 6,8 proc. więcej niż w podobnym okresie ubiegłego roku.

Płace wzrosły we wszystkich regionach, z tym że w sześciu powyżej średniej krajowej, od 9,2 proc. w woj. kujawsko-pomorskim do 7 proc. w woj. zachodniopomorskim). Najmniej wzrosły pensje na Mazowszu i — niestety — w województwie warmińsko-mazurskim, bo tylko o 5,8 proc.

Tyle że o ile na Mazowszu place rosły najwolniej, to wciąż tam zarabia się najwięcej, bo aż 118 proc. średniej krajowej). Więcej niż przeciętnie w kraju zarabia się też na Dolnym Śląsku, w Pomorskiem i na Śląsku.

Na Warmii i Mazurach zarabia się o 19,8 proc. mniej niż średnio w kraju.
Warmia i Mazury są na końcu tej tabeli. Z danych GUS wynika, że na Warmii i Mazurach zarabia się o 19,8 proc. mniej niż średnio w kraju. Jak podał Urząd Statystyczny w Olsztynie, w okresie styczeń-październik 2019 roku przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wyniosło w regionie 4098,15 zł, a to oznacza, że było o ponad tysiąc złotych niższe niż średnio kraju.

GUS podał też wysokość zarobków w październiku. I tu przeciętne miesięcznie wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw na Warmii i Mazurach wyniosło 4172,21 zł brutto. To o 4 proc. więcej niż w październiku 2018 roku, choć przed rokiem ten wzrost był wyższy o 7,2 proc. Co oznacza, że temp wzrostu plac zmalało.

Choć są branże, gdzie zarobki w naszym województwie nie odstają od średniej płacy w kraju. Jak się okazuje najwięcej w regionie zarabia się w branży informacja i komunikacja, bo tu przeciętna płaca wyniosła w październiku 5,6 tys zł brutto. Na drugim miejscu znalazła się obsługa rynku nieruchomości — 4,7 tys. zł brutto, a na trzecim budownictwo z pensją — 4,5 tys. zł brutto. Najsłabiej płacą w dziale administrowanie i działalność wspierająca — ok 3 tys. zł brutto oraz w zakwaterowaniu i gastronomii — niecałe 3,5 tys. zł brutto. Podobne są też zarobki w transporcie i gospodarce magazynowej — 3535 zł oraz w handlu i naprawie samochodów — 3751 zł, naturalnie brutto.

W naszym regionie najlepiej zarabia się w branży informacja i komunikacja. Przeciętna płaca wynosi 5,6 tys zł brutto.
Oczywiście nie tylko na Warmii i Mazurach płace są słabe. Poniżej przeciętnej krajowej zarabia się jeszcze w województwach podkarpackim, świętokrzyskim, lubelskim, podlaskim, lubuskim i kujawsko-pomorskim (od 17,4 proc. do 12,7 proc. mniej niż średnia w kraju). Jednak Warmia i Mazury od lat są w ogonie pod względem zarobków. Dlaczego?

— Powody są proste, mamy mało firm i to powoduje, że ten rynek pracy w województwie jest ograniczony, płytki — odpowiada dr Waldemar Kozłowski, ekonomista w Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. — Siłą napędową gospodarki jest produkcja, a u nas poszukują do pracy handlowców, sprzedawców czy pośredników. Osób, które tu w regionie sprzedawałby produkty i towary firm, które są zlokalizowane gdzieś na Śląsku czy w Wielkopolsce. Druga sprawa to brak klientów z zasobnym portfelem. Z jednej strony nie ma tego biznesu, a z drugiej nie ma klienta z pieniędzmi. U nas klient w restauracji najpierw patrzy na cenę, a potem się zastanawia, co by zjadł. Do tego dochodzi jeszcze mała liczba mieszkańców, co nie ułatwia prowadzenia biznesu.

Często się słyszy, że na Warmii i Mazurach mniej się zarabia, ale też koszty życia są niższe niż w innych regionach. To nie do końca prawda, bo o ile można zgodzić się z tym w przypadku cen mieszkań i to porównując je z cenami metra kwadratowego w największych miastach Polski, tak już nie można, gdy chodzi o ceny towarów i usług. Jest wręcz odwrotnie — życie na Warmii i Mazurach jest droższe niż na Mazowszu czy  Śląsku. Potwierdza to GUS. W trzecim kwartale tego roku ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w skali roku o 2,8 proc., przy czym na Warmii i Mazurach ten wzrost wyniósł 3,3 proc. i był jednym z najwyższych. A największy wpływ na to miał oczywiście skok cen żywności

Andrzej Mielnicki


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Roczna prenumerata e-wydania tylko 199 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


Komentarze (14) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. zozrz #2834730 | 109.241.*.* 13 gru 2019 13:24

  Biedny region, biedni ludzie, a biednego kopie się w dupę. Tak robią wszystkie rządy i każą się cieszyć rzekomo "świeżym" powietrzem. Łgarze...

  odpowiedz na ten komentarz

 2. Jakub #2834665 | 176.221.*.* 13 gru 2019 12:31

  Za to ceny czynszu, wywozu śmieci i paliw mamy z najwyższej półki.

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz

 3. spoko #2834636 | 80.50.*.* 13 gru 2019 12:11

  ale czyja to wina chyba nie PISU!!!!!żeby płaca minimalna była wcześniej więcej podwyzszana nic jakies tam procenty w skali roku toby tak nie było !!!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. ..... #2834485 | 89.231.*.* 13 gru 2019 09:50

   ... dalej blokujcie budowę "16" ... tu jest prosta korelacja

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. Xxx #2834483 | 188.146.*.* 13 gru 2019 09:49

    Ale za to mamy ceny śmieci jak w Warszawie

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (14)