Warmia i Mazury na niechlubnym podium. Mieszkańcy województwa wśród największych dłużników czynszowych

2019-12-10 12:32:13 (ost. akt: 2019-12-10 17:25:44)

Autor zdjęcia: Bartosz Cudnoch

Nasz region znalazł się na trzecim miejscu wśród województw o największej łącznej kwocie zadłużenia czynszowego mieszkańców. Bo uchylanie się od opłat za lokum, to jeden z powszechnych grzechów, a skala problemu jest znacząca. 43 miesiące to średni czas, przez który za swoje mieszkanie nie płaci dłużnik czynszowy wpisany do Rejestru BIG InfoMonitor. Przeciętna zaległość wynosi bowiem 17,2 tys. zł, co wystarczyłoby na 3,5 roku czynszu za 40 metrowy lokal.
Przez długi cierpią nie tylko sami zadłużeni (rosnące odsetki, poczucie wstydu i braku bezpieczeństwa), ale i sąsiedzi. Bo, jak wiadomo, brak płatności równa się brakowi udogodnień dla mieszkańców. W wielu użytkowanych nieruchomościach niestety nie ma mowy o modernizacji czy remontach. Bez terminowych wpłat od mieszkańców, spółdzielnia czy wspólnota nie ma pieniędzy na bieżące opłaty, sprzątanie, oświetlenie czy niezbędne naprawy. Kurczy się budżet i niekiedy nieuchronne jest podniesienie opłat dla współlokatorów budynku, w tym dla tych, którzy płacą w terminie. Tymczasem dłużnicy tłumaczą, że mają niewystarczające dochody, stracili pracę, bądź dotknęły ich wypadki losowe. Niektórzy nie płacą z premedytacją. Są też i tacy, którzy odkładają rachunki za mieszkanie na później, regulując w pierwszej kolejności kredyty, np. na nowy telewizor lub pralkę, czy też wyjazdy wakacyjne. Po kilku miesiącach zalegania z czynszem gromadzi się pokaźna kwota, z którą trudno już sobie poradzić.

W Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor widnieje obecnie 166,2 mln zł zaległości czynszowych mieszkańców i firm. Przez rok kwota wzrosła o niemal 31 mln zł, jednocześnie wiele milionów złotych z rejestru zostało wykreślonych po tym, jak dłużnicy uregulowali dług. Na przestrzeni 12 miesięcy największy spadek zaległości czynszowych miał miejsce w grudniu ubiegłego roku, zaś najwyższy wzrost w październiku br. Trzeba tu zaznaczyć, że od spłaty zaległości do wykreślenia dłużnika z rejestru zgodnie z prawem może upłynąć do 21 dni.


Przed nami w rankingu znalazły się województwa kujawsko-pomorskie i mazowieckie.


Choć długi czynszowe rosną, bo w ciągu roku w BIG InfoMonitor powiększyły się o prawie 31 mln zł do ponad 166 mln zł, a wg GUS w ciągu dwóch lat z 4,2 do 6,2 mld zł, to wciąż wielu zarządców nieruchomości nie podejmuje żadnych kroków by temu przeciwdziałać.

Nie zapłacisz czynszu, nie kupisz pralki na raty

- Sytuacji można przyglądać się biernie lub działać i korzystać z doświadczeń współpracujących z nami zarządców nieruchomości, m.in. należącej do gminy Bydgoszcz - Administracji Domów Miejskich, zawiadującej ponad tysiącem budynków mieszkalnych, z ponad 10 tysiącami lokali. Większość dłużników, do których bydgoska ADM skierowała, w I półroczu 2019 r., wezwanie do zapłaty, spłaciła co najmniej połowę zadłużenia czynszowego, a czterech na dziesięciu oddało całą zaległość. Dłużników niereagujących na wezwania administracja wpisuje do rejestru BIG InfoMonitor – wskazuje Sławomir Grzelczak.

Osoby zgłoszone do bazy dłużników mogą mieć m.in. kłopoty z wzięciem kredytu, pożyczki, zakupami na raty, czy też zawarciem umowy z telekomem, dostawcą internetu czy sygnału telewizji kablowej. Kredyt ratalny za zakup sprzętu AGD, która jeszcze przed chwilą był ważniejszy od czynszu, już nie będzie kolejny raz tak łatwo dostępny. Współpraca z BIG zdecydowanie ułatwia upominanie się o czynsze, które ze względu na to, że brak ich płatności nie rodzi natychmiastowych dotkliwych konsekwencji, są trudne do wyegzekwowania. Wpis do rejestru dłużników BIG zmienia jednak sytuację.

Analizując dane, warto pamiętać, że ranking sporządzono na podstawie rejestru, a część zarządców nieruchomości nie zgłasza swoich dłużników

Spłacasz i znikasz z rejestru

Do rejestru dłużnik może trafić już po 30 dniach od upływu terminu płatności. Dotyczy to zarówno firm, jak i osób prywatnych. Minimalna kwota długu wobec jednego wierzyciela w przypadku dłużnika będącego konsumentem wynosi 200 zł; w przypadku przedsiębiorstw to 500 zł. Po całkowitej spłacie zaległości wierzyciel ma obowiązek usunąć negatywy wpis z Rejestru Dłużników i ostatecznie po długu nie pozostaje żaden ślad. Lokator ma znów czystą kartę w BIG i w swoich planach dotyczących zakupów ratalnych, kredytów czy innych długoterminowych umów nie powinien napotkać przeszkód.

Źródło: Big InforMonitor/ red.Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Roczna prenumerata e-wydania tylko 199 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.plKomentarze (15) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Ku Serc pokrzepieniu #2833480 | 83.9.*.* 11 gru 2019 13:45

  Spoko Szanowni wyborcy..PIS coś wymyśli przed wyborami będziecie nosić kasę workami ..Może jakiś "czynsz 500+" i bedzie luz ..ale tylko do wyborów . Bo tu już nie działa metody Dont'a ..tu demokracja już rządzi a nie tylko sprząta.

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

 2. Parobek z Januszexu #2833389 | 77.253.*.* 11 gru 2019 11:04

  U nas w regionie nie ma dobrych pracodawców. Powstały tak zwane " JANUSZEXY" z niskimi płacami i wysokimi wymaganiami względem pracownika. A "prywaciarze-Janusze" jeżdżą samochodami za kilkaset tysięcy jednocześnie biedaków nie stać jest na płacenie normalnych pensji pracownikom - a właściwie parobkom. Ludzie pracują i głodują - wstyd!

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

 3. I ich przybedzie; #2833253 | 95.160.*.* 11 gru 2019 08:09

  Jak przyjda podyzki smieci pradu i innych jak CO,A bardzo dobrze ze klepia biede ,tu mieszka ciemnota a widac to przy wyborach ,glosuja na ludzi ktorych wogole nie znaja i maja najwiecej do powiedzenia biedaki.Dajej na wybory to i benzyne bedziecie miec wieksza.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Czynsz #2833202 | 37.248.*.* 11 gru 2019 05:52

   Słynna spółdzielnia potrafi dowalić 1000 zł odsetek za spóźnienie się z płaceniem zadłużenia za jeden dzień. Więc ten ranking mnie wcale nie dziwi, wystarczy utrata pracy.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   1. and #2833126 | 89.228.*.* 10 gru 2019 22:40

    brak etatów pracy też ma wpływ na taką sytuację

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

    Pokaż wszystkie komentarze (15)