"Ospa party" i "odra party". Niezdrowa moda czy skuteczna profilaktyka? [SONDA]

2019-12-09 10:04:20(ost. akt: 2019-12-10 13:51:21)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Pixabay.com

Zwolennicy "ospa party" i "odra party" przekonują, że jeśli dziecko przejdzie chorobę w młodym wieku, jej przebieg będzie łagodniejszy i nie zarazi się już jako nastolatek czy dorosły. To kolejna niezdrowa moda czy skuteczna profilaktyka?
Główny Inspektor Sanitarny ostrzega przed tego typu praktykami: udział w spotkaniach typu „ospa party” i „odra party” stanowi nieprzewidywalne ryzyko dla zdrowia i życia dziecka! Zdaniem GIS jedynym skutecznym i bezpiecznym sposobem profilaktyki jest szczepienie.

Wirusy ospy wietrznej i odry są drobnoustrojami nieprzewidywalnymi, mogącymi powodować poważne konsekwencje dla zdrowia, w tym powikłania skutkujące koniecznością hospitalizacji lub zgonem.

Ospę wietrzną wywołuje wirus, który jest również przyczyną półpaśca. Szerzy się drogą kropelkową, przez kontakt bezpośredni i pośredni (skażone przedmioty). Jest bardzo zaraźliwy i wywołuje: wysypkę, swędzenie, brak łaknienia, ból głowy, osłabienie, stan podgorączkowy lub gorączkę, powiększenie węzłów chłonnych. Powikłania: wirusowe ospowe zapalenie płuc, bakteryjne zapalenie płuc, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie serca.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE: 6-letnia Maja zmarła na ospę

6-letnia Maja zmarła na ospę

Odrę wywołuje wirus szerzący się drogą kropelkową, przez kontakt bezpośredni i pośredni (skażone przedmioty). Jest bardzo zaraźliwy i wywołuje: plamisto-grudkową wysypkę, swędzenie, kaszel, katar, zapalenie spojówek, gorączkę powyżej 38°C. Powikłania występują często i są to: zapalenie ucha środkowego, ciężkie wirusowe zapalenie płuc, zapalenie mózgu i opon mózgowo-rdzeniowych. Najniebezpieczniejszym powikłaniem jest podostre stwardniające zapalenie mózgu występujące po kilku latach od zakażenia z objawami otępienia, drgawek, spastycznych skurczów i zgonu w ciągu 1-2 lat.

Zdaniem Głównego Inspektora Sanitarnego szczepienie jest jedynym skutecznym i bezpiecznym sposobem profilaktyki. Niepoddawanie dziecka szczepieniom ochronnym:
– pozbawia dziecko prawa do profilaktycznego świadczenia zdrowotnego służącego zapobieganiu wystąpienia chorób zakaźnych,
– narusza dobro dziecka, gdyż naraża dziecko na zachorowanie lub utratę zdrowia w związku z powikłaniami chorób zakaźnych,
– jest sprzeczne z interesem społecznym wyrażonym w dążeniu władz publicznych do zwalczania chorób zakaźnych w drodze uodpornienia populacji i tym samym zapobieżenia społecznym skutkom występowania chorób zakaźnych.

"Ospa party" i "odra party". Niezdrowa moda czy skuteczna profilaktyka?
Niezdrowa moda
81.62%
Skuteczna profilaktyka
18.38%


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Roczna prenumerata e-wydania tylko 199 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Wikary #2833515 | 69.115.*.* 11 gru 2019 15:20

  Prosze o namiary tych imprez ika odra party. Chetnie odwiedze.

  odpowiedz na ten komentarz

 2. Tigra #2832479 | 88.220.*.* 10 gru 2019 08:00

  Proszę w takim razie o informację, dlaczego od kilku miesięcy nie ma możliwości zaszczepienia dziecka na ospę - podobno nigdzie nie ma szczepionek w hurtowniach. Zaszczepiłam dziecko w kwietniu 1 dawką, od 2 miesięcy powinna otrzymać dawkę drugą.

  odpowiedz na ten komentarz

 3. hkh #2832153 | 213.73.*.* 9 gru 2019 13:42

  Najpierw dopuszczenie do obrotu substancji medycznych, a za chwilę ich wycofywanie (chociażby ostatnia afera z metforminą na cukrzycę). Zatem zdanie GIS-u jest warte tyle co wczorajszy śnieg. Ta instytucja już się całkowicie skompromitowała. Wydaje mi się, że GIS jest niewolnikiem tonącym we własnej obłudzie. Współczuję...

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-7) odpowiedz na ten komentarz

 4. ? #2832096 | 185.138.*.* 9 gru 2019 11:34

  Z takimi rodzicami nie warto walczyć ani ich uświadamiać. To jest selekcja naturalna.

  Ocena komentarza: warty uwagi (13) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)