Orlen przejmie kolejną spółkę? Koncern mocniej wchodzi w energetykę

2019-12-06 12:24:48 (ost. akt: 2019-12-06 13:17:30)

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

PKN Orlen chce kupić spółkę energetyczną Energa. Prezes Daniel Obajtek zapowiada budowę multienergetycznego koncernu.
​PKN ORLEN ogłosił wezwanie na 100 proc. akcji Grupy ENERGA. Planowana transakcja wpisuje się w obowiązującą strategię PKN ORLEN, zakładającą budowę silnego multienergetycznego koncernu, w tym dalszy rozwój obszaru energetyki.

— Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami konsekwentnie realizujemy priorytetowy cel, jakim jest budowa silnego koncernu zdolnego do konkurowania na międzynarodowym rynku i odpornego na zmienne czynniki makroekonomiczne. Dywersyfikacja źródeł przychodów, wpisuje się zarówno w naszą strategię, jak i światowe trendy. Umożliwia uniezależnianie się od silnego wpływu czynników makroekonomicznych, zwiększając tym samym stabilność i bezpieczeństwo funkcjonowania całej Grupy. Ważnym elementem strategii Grupy ORLEN są inwestycje rozwojowe we wszystkich obszarach naszej działalności oraz akwizycje podmiotów, dzięki którym możemy uzyskać maksymalny efekt synergii. W te działania wpisuje się zarówno przejęcie kapitałowe Grupy LOTOS, jak i decyzja dotycząca wezwania na akcje Grupy ENERGA. Już dziś nasz segment energetyczny odpowiada za blisko 15 proc. zysku operacyjnego EBITDA. Po przejęciu Grupy Energa udział ten zwiększy się do prawie 30 proc. — mówi Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN.

W ramach wezwania PKN ORLEN ustalił cenę akcji Grupy ENERGA na 7 zł.

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Car Wszechpolski Jarosław 1 Chciwy #2831472 | 195.225.*.* 7 gru 2019 14:27

  Obajtek, burmistrz Pcimia. Takich fachowców ma pissss. Krótka ławka. Na prezesa NIK wybrali najuczciwszego z uczciwych, a totalnej i tak się nie podoba, bo to alfons i złodziej.

  odpowiedz na ten komentarz

 2. Wróżbita #2831118 | 83.5.*.* 6 gru 2019 18:31

  Dzisiaj mamy kilka spółek: Orlen, Lotos i Energa. Jutro będzie jedna spółka, a pojutrze przyjdą zainteresowani i kupią całość. Nie mamy hut, stoczni, telekomunikacji. Wkrótce przyjdzie czas na energetykę. Czy to są czynności przygotowawcze? Po co się rozdrabniać, jak można od razu kupić 30% rynku. Cała Europa robi interesy w Polsce, dlaczego Orlen poza Litwą nie robi interesów w Europie? A może chodzi o finansowanie planowanego bloku C elektrowni w Ostrołęce. To rozumiem. Rząd znalazł kasę w Orlenie na zapowiadaną inwestycję a Obajtek realizuje ten plan. Jeżeli tak, to trzeba prawdę pisać a nie naród otumaniać.

  odpowiedz na ten komentarz

 3. Przynajmniej #2830970 | 188.146.*.* 6 gru 2019 13:48

  Zapobiegną sprzedazy w obce ręce.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz