Pierwsza była RBM – 1. Czterdzieści lat na nasłuchu i łączności radiowej

2019-12-06 08:50:31(ost. akt: 2019-12-06 08:56:19)

Autor zdjęcia: BT

Aby poznawać najodleglejsze zakątki naszej Ziemi, wcale nie trzeba wydawać pieniędzy na egzotyczne, wcale nie takie tanie, podróże zagraniczne. Wystarczy do tego nie aż tak wiele – jedynie pasja i jej konsekwentna realizacja. Adam Ciosek z Górowa Iławeckiego poznaje świat z pomocą fal krótkich.
Druh Adam Ciosek (SP4CUF), pasjonat krótkofalarstwa od szkoły podstawowej, urzędnik UM w Górowie Iławeckim, prezes lokalnej OSP, do bardzo specyficznego w dzisiejszym świecie, pełnym elektroniki hobby, polegającego na amatorskim nawiązywaniu dwustronnych łączności radiowych przekonał się przed wielu laty.

W jego domu pojawił się kiedyś przyniesiony przez brata odbiornik (bez części nadawczej) radiostacji krótkofalowej RBM-1 używanej pod koniec II wojny światowej w wojsku (a także do wczesnych lat 60-ych) na szczeblu pułk-dywizja.

- Radiostacja ta – opowiada Adam Ciosek – nie posiadała akumulatorów, więc musieliśmy zbierać środki, aby zakupić płaskie baterie 4,5 V i móc cokolwiek posłuchać. Tych baterii musiało być około 20 sztuk.

- To wówczas było otwarcie okna na świat. Amatorzy radia mogli posłuchać wielu stacji europejskich i światowych, bardzo dobrze, na przykład słychać było stację Gusiew. Wysyłaliśmy do nich karty*, otrzymywaliśmy potwierdzenia i było to bardzo emocjonujące. Pierwszą licencję nasłuchową otrzymałem w 1973 roku - mówi Adam Ciosek.

Sprzęt, którym krótkofalowcy posługiwali się w latach 70-ych, to były własnoręcznie budowane aparaty, a pozyskanie podzespołów do nich było poważnym przedsięwzięciem logistycznym. Taki już zbudowany sprzęt sprawiał właścicielowi niezwykłą satysfakcję i był przedmiotem dumy.

Krótkofalarstwo to także zawody, podczas których, w określonym limicie czasowym (zwykle dwie godziny) należy zrealizować jak największą ilość połączeń.

Druh Adam realizował je sprawnie i często stawał na podium. Jego pierwszą poważną nagrodą była lutownica i dmuchany materac turystyczny. Obecnie bierze udział także w zawodach międzynarodowych wymagających zarówno sprawności warsztatowej, jak i znajomości języka angielskiego.

Ciekawym epizodem w biografii doświadczonych dzisiaj krótkofalowców był rok 1981 i stan wojenny. Trzeba było wówczas swój sprzęt oddać do depozytu, który trwał dwa lata. Po tym czasie, przechowywany w niewłaściwych warunkach, zwykle nie nadawał się on już do użytku.

Dzisiaj na swoim koncie krótkofalowca druh Adam ma ok. 140 tys. połączeń oraz 341 kart dokumentujących łączności z nawet bardzo odległymi zakątkami naszego globu.

Są w jego zbiorach także karty z nieistniejących już dzisiaj krajów: Czechosłowacji, NRD, ZSRR, Jugosławii. Druh jest także posiadaczem „resortowych” dyplomów rangi międzynarodowej.

* Karty QSL – są potwierdzeniem nawiązania amatorskiej łączności radiowej przez krótkofalowców. Nazwa karty pochodzi z używanego w telegrafii i krótkofalarstwie Kodu Q, w którym sekwencja QSL oznacza „potwierdzenie odbioru”.

Bohdan Tchórz


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: StronaBohdana

Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. genek #2850575 | 82.31.*.* 16 sty 2020 19:50

  To były czasy. Teraz mongoły po gimnazjum mają hobby smarować paluchem po ekraniku.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 2. j. #2845407 | 83.5.*.* 7 sty 2020 19:07

  Bardzo dobra radiostacja. Dziś mało kto z młodszych ludzi wie że za posiadanie takiego sprzętu w PRL bez zezwolenia groziło 12 lat bezwzględnej odsiadki! Miałem taką, używałem, ale licencję też miałem i mam do dziś. Tylko sprzęt już inny jest dziś.... skończyło się dawne krótkofalarstwo, nastała komercja

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

 3. ???? #2835223 | 37.248.*.* 14 gru 2019 01:04

  Ciekawe czy o naszych dzieciach po 40 latach klepania SMS-ów też będą pisać artykuły?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 4. ? #2831949 | 37.30.*.* 8 gru 2019 22:19

  Nie lubię ludzi dotkniętych brakiem poczucia humoru. Tekst pochodzi z piosenki śpiewane j przez Cezarego Pazurę w "13 posterunku".

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) odpowiedz na ten komentarz

 5. Do pytajnika ? #2831274 | 185.138.*.* 7 gru 2019 06:12

  Fajny z ciebie komentator ale glupi. He he

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-10) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (7)