Praca u konkurencji i udział w meczu. ZUS sprawdził, co robimy na zwolnieniu lekarskim

2019-12-02 14:25:45(ost. akt: 2019-12-02 13:35:32)

Autor zdjęcia: Archiwum GO/GC

Praca u konkurencji, prowadzenie kursu tańca, uczestnictwo w meczach koszykówki, czy udział w biegu ze złamaną nogą — to tylko niektóre z aktywności osób będących na zwolnieniu lekarskim. Zakład Ubezpieczeń Społecznych podsumował wyniki kontroli zwolnień lekarskich w pierwszych trzech kwartałach tego roku. W województwie warmińsko-mazurskim zakwestionował chorobowe u 1070 osób na kwotę przekraczającą 891 tys. zł.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma ustawowy obowiązek prowadzić kontrole zwolnień lekarskich, co też regularnie czyni. Pomimo tego, że większość chorych prawidłowo korzysta ze zwolnienia lekarskiego, to wciąż jest grono osób, które zamiast skupić się na leczeniu, podczas „chorobowego” dorabia u drugiego pracodawcy, prowadzi własny biznes czy podróżuje. Czas na zwolnieniu lekarskim ma służyć rekonwalescencji, a zasiłki chorobowe nie są dodatkowym wsparcie budżetu domowego, lecz ekwiwalentem za okresowy brak możliwości zarobkowania.

— Gdy mówimy o kontroli zwolnień lekarskich, tak naprawdę mamy na myśli, dwa rodzaje kontroli, czyli kontrolę prawidłowość orzekania o czasowej niezdolności do pracy oraz kontrolę wykorzystania zwolnień lekarskich. W pierwszym przypadku lekarze orzecznicy ZUS weryfikują czy osoba na zwolnieniu lekarskim nadal jest chora i niezbędna jest kontynuacja zwolnienia, czy też należy zwolnienie skrócić w związku z polepszeniem zdrowia. Natomiast kontrola prawidłowości wykorzystania zwolnienia lekarskiego polega na sprawdzeniu, czy osoba korzystająca ze zwolnienia lekarskiego nie świadczy pracy lub nie wykonuje innych czynności, które mogą utrudnić powrót do zdrowia. Jeżeli osoba korzysta ze zwolnienia niezgodnie z jego przeznaczeniem, Zakład wstrzymuje wypłatę świadczenia, a jeżeli zostało już wypłacone, nakazuje jego zwrot — tłumaczy Anna Ilukiewicz, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa warmińsko-mazurskiego.

I tak w przypadku pierwszej kontroli, czyli prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy, warmińsko-mazurskie oddziały ZUS w okresie od stycznia do września przeprowadziły 12,3 tys. kontroli zwolnień lekarskich, z czego 723 osobom wstrzymano wypłatę zasiłków na kwotę ponad 387,1 tys. zł. W sumie wstrzymano zasiłki na 4886 dni.

Najwięcej takich kontroli przeprowadził oddział ZUS w Olsztynie, bo ponad 6,8 tysięcy. Jednak to w oddziale ZUS w Elblągu, choć tych kontroli było trochę mniej — 5,5 tysięcy, i liczba wydanych decyzji była mniejsza — 346 to kwota wstrzymanych zasiłków wynosiła 230,9 tys. Dla porównania w olsztyńskim oddziale w wyniku takiej kontroli 377 osób uznano za zdolnych do pracy, a kwota wstrzymanych zasiłków wyniosła 156,2 tys.

W przypadku kontroli wykorzystywania zwolnień lekarskich, to w trzech kwartałach tego roku oddziały ZUS w województwie warmińsko-mazurskim przeprowadziły ponad 3018 takich kontroli. W ich wyniku okazało się, że 347 osoby zostały pozbawione prawa do zasiłku chorobowego. Kwota cofniętych świadczeń wyniosła ponad 503,9 tys. zł.

Najwięcej takich kontroli przeprowadził olsztyński ZUS, bo aż 2040, a 270 osób musiało oddać wypłacone świadczenie na kwotę ponad 362,8 tys. zł. Kontroli z elbląskiego oddziału ZUS było 978 a 77 osoby nieprawidłowo korzystały ze zwolnień lekarskich. Kwota wstrzymanych zasiłków to 141,1 tys. zł.

— Warto pamiętać, że kontrole wykorzystywania zwolnień lekarskich mogą prowadzić i prowadzą również samodzielnie pracodawcy, którzy zgłaszają do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 ubezpieczonych — informuje Anna Ilukiewicz, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa warmińsko-mazurskiego.

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. KIM #2829061 | 83.28.*.* 3 gru 2019 13:12

  Niech zus poda ,ilu naprawdę chorym osobom zabrał renty i musi koniecznie być wojna i rozj......to wszystko , ten burdel

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 2. spoko #2829002 | 80.50.*.* 3 gru 2019 11:01

  ciekawe czy zus kontrolują bo tam chyba ludzie nie horują bo tam są same robokopy !!!!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 3. Zenon #2828719 | 95.160.*.* 2 gru 2019 20:25

  Szkoda że tak ochoczo nie sprawdzali zasadności zwolnień podczas tzw psiej grupy.

  Ocena komentarza: warty uwagi (12) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)