Moc drobnych gestów

2019-11-28 16:30:14(ost. akt: 2019-11-28 18:58:06)

Autor zdjęcia: Bank Żywności

Tylko w zeszłym roku po Świątecznej Zbiórce Żywności na Warmii Mazurach przekazano najuboższym 38 ton produktów. Jej 20. edycja potrwa od piątku do soboty (29-30 listopada) w 230 sklepach w regionie. Każdy może ofiarować trochę żywności.
Święta Bożego Narodzenia to moment, w którym szczególnie dotkliwie odczuwa się ubóstwo czy samotność. Nie zawsze takie osoby żyją w naszym bezpośrednim otoczeniu, jednak według oficjalnych danych skrajne ubóstwo dotyczy 2 mln mieszkańców naszego kraju. Tymczasem każdy, dla nas niewielki, gest podczas zakupów może odmienić jakość przeżywanych przez nich świąt, przynieść wiarę w drugiego człowieka.


Bank Żywności prowadzi kampanię świątecznej zbiórki żywności z przeznaczeniem jej dla najuboższych. Podczas zbiórek najbardziej pożądane są produkty niezbędne do przygotowania świątecznych potraw, jak i te z dłuższym terminem ważności: np. cukier, mąka, słodycze, bakalie, olej, konserwy mięsne i rybne czy przetwory w puszkach. Wystarczy, po odejściu od kasy w sklepie, przekazać je na ręce wolontariuszy BŻ dyżurujących w sklepach w specjalnie oznakowanych punktach.

Wystarczy kupić choćby jeden dodatkowy produkt. – Dotychczasowe zbiórki pokazały, że mocą tej akcji jest ogromna ilość drobnych gestów, które mają realny wpływ na sytuację najuboższych – mówi Marek Borowski, prezes Banku Żywności w Olsztynie, współorganizatora zbiórki.


Prawie 3 tysiące wolontariuszy w pomarańczowych koszulkach będzie dyżurowało w piątek i w sobotę w 264 sklepach w regionie, w tym 34 w Olsztynie. Zebrana przez nich żywność trafi do samotnych rodziców, osób starszych, niedożywionych dzieci, osób zmagających się z chorobami, także do tych, których nie stać na zakup żywności, pomimo tego, że mają pracę. Zebrana żywność zostanie im przekazana za pośrednictwem 36 organizacji, z którymi współpracuje Bank Żywności w Olsztynie.

W tegorocznej edycji ŚZŻ weźmie udział ponad 53 tys. wolontariuszy w całej Polsce. Akcją zostało objęte ponad 3,3 tys. sklepów w niemal 550 miejscowościach. Pełna lista sklepów z Olsztyna jest dostępna na stronie: www.olsztyn.bankizywnosci.pl

łcp