Quantcast

Czwartek, 28 stycznia 2021. Imieniny Agnieszki, Kariny, Lesława

Kierowcy zdali egzamin! [VIDEO]

2019-11-27 19:15:37 (ost. akt: 2019-11-27 18:33:10)

Autor zdjęcia: kadr z filmu/OSP "Pomoc Maltańska" Klebark Wielki

Wtorkowy ranek był egzaminem praktycznym dla kierowców. Na obwodnicy Olsztyna doszło do kilku kolizji. Ruch odbywał się wahadłowo, ale wzorowo utworzyli korytarz życia. To ważne w kontekście nadchodzących zmian.

Wtorkowy ranek całkowicie stanął pod znakiem kolizji. Przyczyna w zasadzie chyba przestaje już dziwić.

— Dziś rano doszło do pięciu odrębnych zdarzeń drogowych na obwodnicy Olsztyna pomiędzy odcinkami węzeł Pieczewo - Olsztyn Wschód. W zdarzeniach mogło brać udział nawet 10 pojazdów. Jedna kobieta została przetransportowana do szpitala — powiedział nam Andrzej Jurkun z Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie. I dodał: — Policjanci wyjaśniają przyczyny i okoliczności zdarzenia. Najprawdopodobniej w większości przypadków przyczyną tych zdarzeń drogowych było niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze.

Do pierwszego zdarzenia doszło około godziny 6.30 na odcinku węzeł Pieczewo - węzeł Wschód w kierunku Barczewa. Jak podaje Punkt Informacji Drogowej — samochód osobowy uderzył tam w bariery pasa rozdziału. Internauci pisali też o zderzeniu kilku lub nawet kilkunastu aut. Około godziny 8.00 na obwodnicy Olsztyna w kierunku Ostródy doszło do kolizji czterech aut. Zablokowany został jeden pas ruchu. Do zderzenia dwóch pojazdów osobowych doszło także na DK51 na trasie Olsztyn-Olsztynek w Ameryce. Zablokowany został jeden pas ruchu.

Jeśli można mówić o pozytywnych aspektach tych zdarzeń — to jest nim wzorowe zachowanie kierowców na DK16. Utworzyli korytarz życia, który umożliwił swobodny dojazd służb ratowniczych. Film, na którym widać prawidłowo ustawiony korytarz, opublikowała OSP „Pomoc Maltańska” z Klebarka Wielkiego.

Nauka prawidłowych zachowań w tego typu sytuacjach jest teraz szczególnie ważna. Niebawem w życie wejdą przecież przepisy, które wprowadzą obowiązek tworzenia korytarza życia i jazdy na suwak. W dzienniku ustaw figurują od 14 listopada, więc w życie wejdą już 5 grudnia.

Z czym kierowcy radzą sobie lepiej? W zasadzie trudno odpowiedzieć na to pytanie. Jeśli jednak ktoś ma problem z definicją, to prawidłowo wykonany korytarz życia najlepiej zobrazuje... nasza dłoń. Gdy ją rozłożymy — korytarz powstaje między kciukiem a palcem wskazującym. Pozostałe palce obrazują pozostałe pasy drogowe. Jest to szczególnie ważne na autostradach i drogach ekspresowych. Najprościej mówiąc, kierowcy poruszający się lewym skrajnym pasem zjeżdżają na lewo, a poruszający się wszystkimi pozostałymi pasami — na prawo. Dobrą praktyką jest też zachowanie możliwie jak największego odstępu od poprzedzającego pojazdu — to pozwoli nam na manewrowanie samochodem.
Więcej problemów zdaje się dostarczać jazda na suwak, czyli sytuacji, w której co najmniej dwa pasy łączą się w jeden. Dotychczas — gdy nasz pas się kończył — musieliśmy ustąpić pierwszeństwa i liczyć na uprzejmość tych, którzy jadą sąsiednim pasem. Jazda na suwak oznacza, że samochody będą jeździły naprzemiennie.

Zdarzają się już nawet kary za nieodpowiednie ustawianie korytarza życia — w taki sposób ukarano kierowców pod koniec sierpnia, gdy na autostradzie pod Wrocławiem doszło do wypadku dwóch ciężarówek. W sieci pojawił się film, na którym widać ponad 140 samochodów utrudniających przejazd straży pożarnej i innych służb jadących na miejsce wypadku. Policja ukarała wtedy 55 kierowców. Zaczęli zawracać 24 minuty od wypadku, a tego robić nie wolno. A to dlatego, że procedura awaryjnego wycofania pojazdów zostaje wprowadzona dopiero wtedy, gdy na miejsce zdarzenia dotrą już wszystkie służby i udzielą pomocy poszkodowanym. Zawracanie poza procedurą jest traktowane jak wykroczenie — grozi za to mandat do 500 złotych i 6 punktów karnych.

O to, co sprawia kierowcom więcej trudności — jazda na suwak czy korytarz życia zapytaliśmy naszych czytelników w sondzie. „Jazda na suwak” znacząco przeważała — 77.6 proc. odpowiedzi. Za „korytarzem życia” było 22.4 proc.

Niestety, również w przypadku wczorajszych zdarzeń okazało się, że nie brakowało zawracających na korytarzu. Jeden z internautów napisał:
— Największy problem kierowców to cwaniactwo. Stałem w tym korku około godziny, niestety część spryciarzy chciała się wydostać korytarzem życia... Na końcu kolejki stała policja i ich wyłapywała, ale... szkoda gadać. Brak rozumu to największa trudność kierowców.
Inni dodawali:
— Wielu kierowcom trudność sprawia ruszanie, pokonywanie zakrętów, ale chyba największą trudność sprawia im odrobina kultury i stąd te trudności z korytarzem życia czy suwakiem.

Paweł Jaszczanin


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (14) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Korek #2826279 | 109.243.*.* 28 lis 2019 17:27

  Super, że tak akurat trafili, Stałem w tym korku i widziałem co najmniej pięciu kierowców, którzy zawracali i próbowali wyjechać korytarzem życia...

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. krzroy #2826158 | 81.190.*.* 28 lis 2019 14:09

  Kierowcy zdali egzamin ale grzym razem ze swoimi służbami oblał i to koncertowo. Niedawno chwalili się, że są na tip-top przygotowani do zimy, kupili m.inn. 900 ton soli. To ją trzymają chyba do solenia zupy. Gdyby służby grzyma zdały egzamin to kierowcy by nie musieli. Czekam kiedy ratusz będzie musiał wypłacać wysokie odszkodowania za wypadki spowodowane zaniedbaniem utrzymania dróg i chodników!

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. nabulu #2825877 | 195.116.*.* 28 lis 2019 07:32

  Auta po prawej powinny zatrzymać się przy prawej krawędzi jezdni nie drogi. Pas awaryjny powinien zostać wolny dla służby drogowej (to ci co sprzątają po wypadkach), bo oni nie mogą korzystać z korytarza..

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Sołtysowa #2825820 | 83.6.*.* 28 lis 2019 00:22

   kierowcy zachowali się bardzo ładnie... ale oczywiście trzeba ponarzekać i skrytykować co się da.. taka już olsztyńska natura - dlaczego? - a dlatego że tutaj nie ma "społeczności" ..tylko zbiorowisko ludzi z różnych stron i jeden na drugiego bykiem patrzy zamiast się szanować.. ot taki Olsztyn i okolice. Mimo wszytko życzę każdemu uśmiechu i szacunku do drugiej osoby.

   Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. Cudowny Medalik #2825781 | 188.147.*.* 27 lis 2019 22:24

    27 listopada 1830 roku Matka Boża przekazała ludziom wielki dar – Cudowny Medalik. Jednocześnie dała się poznać, jako nasza Orędowniczka, modląca się nieustannie za wiernych i grzeszników do Swego Syna, Jezusa Chrystusa.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-6) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    Pokaż wszystkie komentarze (14)