Reszel: warto zobaczyć

2010-05-21 09:31:54(ost. akt: 2013-07-29 12:06:27)
Reszel to niewielkie miasteczko na Warmii, gdzie jakby zatrzymał się czas. Od średniowiecza prawie nie zmieniło swojego wyglądu. Ciche, wąskie uliczki, rozległy park nad Sajną i piękny gotycki zamek stwarzają prawie romantyczną atmosferę.
Prawie, ponieważ właśnie tutaj w 1811 roku zapłonął ostatni w Polsce stos. Zaczęło się naprawdę romantycznie. Oto dwójka dwójka nędzarzy przybywa pieszo do Reszla. Ona, trzydziestoośmioletnia pasterka Barbara Zdunk obarczona czworgiem dzieci, on dwudziestoletni parobek.

Chłopak opuścił wkrótce kobietę i zamieszkał w ubogim zaułku, gdzie odwiedzała go porzucona kochanka, grożąc zemstą. W nocy z 16 na 17 września 1807 roku wybuchł pożar, w którym zginęło dwoje ludzi. Ogień nie oszczędził zamku. Podejrzenie rzucono na Barbarę, którą aresztowano i uwięziono. Prawie po roku zapadł wyrok skazujący domniemaną podpalaczkę na śmierć.

Została oskarżona również o czary i miała spłonąć na stosie. Ostateczny wyrok zapadł w Królewcu i Barbarę Zdunk stracono na Szubieniczej Górze blisko Reszla. W piwnicy na zamku prawdopodobnie była więziona.

Po zmroku trzeba szybko opuścić jego mury. Pośród błędnych ogni pojawia się bowiem tajemnicza zjawa. Nie należy się także samotnie zapuszczać na Szubieniczną Górę, bo jak mówią miejscowi, to miejsce przeklęte. Nocami słychać tam jęki i zawodzenia.

Reszel (niem. Rößel, pruskie. Rēslis). Liczy 5 tysięcy mieszkańców. Założone w 1337 roku.
Zamek reszelski był jedną z rezydencji ostatniego biskupa warmińskiego Ignacego Krasickiego. W latach 1806 i 1807 pożary mocno zniszczyły miasto. By odbudować miasto rozebrano część murów obronnych i zbudowano z nich domy.

W niewielkim (jak na Warmię i Mazury) stopniu zniszczone przez armię sowiecką w 1945 roku. Posiada zachowany średniowieczny układ urbanistyczny.
Ewa Kisielewska

Warto zobaczyć: w Reszlu


W Reszlu warto też zobaczyć: budynek ratusza, kamieniczki na rynku, budynek apteki Pod Orłem, , byłe więzienie, fragmenty murów obronnych z XIV w. czy klasycystyczny ratusz z pocz. XIX wieku. Zdjęcia tych i innych budynków znajdują się w galeriach.
Zobacz zdjęcia zimowego Reszla: kliknij tutaj

Warto zobaczyć w gminie Reszel

Sanktuarium w Świętej Lipce
Pałac w Łężanach
Trakt pielgrzymkowy z Reszla do Świętej Lipki z pięknymi barokowymi kapliczkami i starymi lipami
XV-wieczny kościół w Bezławkach
Kościół gotycki pod wezwaniem św. Marii Magdaleny z 1824 roku w Leginach
oprac. mh

Informacja Turystyczna: 89 755 00 97
Urząd Gminy: 89 755 39 01 - 02, szpital: 89 755 00 03, policja: 89 755 00 65, Miejski Ośrodek Kultury: 089 755 00 65,

Reszel: ważniejsze telefony:

Warto zobaczyć w sąsiednich gminach
Bisztynek
Kętrzyn
Korsze
Mrągowo
Sorkwity