Wspaniali, skromni i wyjątkowi

2019-11-18 11:23:40(ost. akt: 2019-11-18 22:12:07)
Święto patronów parafii Św. Katarzyny Aleksandryjskiej, Bł. abp. Antoniego Juliana Nowowiejskiego i bp. Leona Wetmańskiego

Święto patronów parafii Św. Katarzyny Aleksandryjskiej, Bł. abp. Antoniego Juliana Nowowiejskiego i bp. Leona Wetmańskiego

Autor zdjęcia: Arch. GO

Chcemy wyróżnić i docenić proboszczów z całego regionu. Liczymy, że nasi Czytelnicy wskażą nam tych najlepszych z najlepszych. Mamy kolejne kandydatury! I czekamy na następnych wyjątkowych kandydatów i uzasadnienia.
Wspaniałomyślny, taktowny, skromny i bardzo zaangażowany, całkowicie oddany — tak o ks. Marianie Ofierze pisze pani Barbara w mailu do redakcji.
Nasza czytelniczka uważa, że proboszcz z parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej oraz błogosławionych męczenników Abp Antoniego Juliana Nowowiejskiego i Bp Leona Wetmańskiego w Działdowie zasługuje na tytuł Proboszcza 2019. Jak to uzasadnia?

— Ksiądz Marian Ofiara stworzył tę parafię od podstaw w sensie dosłownym — pisze. — W czasach gdy na rynku brakowało praktycznie wszystkiego rozpoczął budowę i w ciągu roku zbudował świątynię. Pierwsza msza św. odbyła się na zaimprowizowanym ołtarzu na stole z desek! Później przez kolejne lata dokładał i dokłada starań do wystroju zarówno kościoła jak i obejścia, parkingu, ogrodzenia. To dzięki jego staraniom przed świątynią mamy symboliczny grób zamordowanych w niemieckim obozie koncentracyjnym KL w Działdowie wspomnianych biskupów. To dzięki niemu przed świątynią mamy pamiątkę z pobytu Jana Pawła II w Toruniu.
I dalej: — Ksiądz Marian dokłada wszelkich starań, aby zachować dla potomnych miejsce kaźni wielu tysięcy osób (w tym ponad 80 księży) - budynek niemieckiego obozu w Działdowie który od lat popada w ruinę, a koszt jego rewalidacji jest nie do udźwignięcia przez lokalne władze. Corocznie osobiście w wielkim poście prowadzi procesję na cmentarz w Komornikach, gdzie pochowano tysiące ofiar działdowskiego obozu. Organizuje parafiady dla młodzieży i rodzin. Jest to człowiek przez wielkie C — uzasadnia pani Barbara.

Kolejnym kandydatem to tytułu Proboszcz i Parafia 2019 jest ksiądz kapelan major Stanisław Denys, proboszcz parafii wojskowo – cywilnej pw. Ducha Świętego Pocieszyciela w Giżycku. — W tej parafii jest przede wszystkim zrozumienie drugiego człowieka — pisze pani Aneta, 34- latka z Giżycka. — Bardzo sympatyczne podejście do rodzin parafii i spoza. Wizyty po kolędzie są bardzo szczere i prawdziwe. Należałam do dwóch innych parafii w swoim życiu, ale ta jest niezastąpiona i nieporównywalna! Mówię tu o różnych uroczystościach typu chrzty, śluby, msze za zmarłych itp. Jakiekolwiek załatwianie formalności odbywa się bez stresu.

Otrzymaliśmy również zgłoszenia proboszcza o. Andrzeja Albiniaka Omi z parafii Przemienienia Pańskiego w Iławie. — Młody energiczny, lubiący jazdę konno, jak i rower i rolki. Kochający "pitraszenie w kuchni" - szarlotka na gorąco hitem ! Nie boi się żadnych wyzwań! — uzasadnia nasz Czytelnik pan Janusz.

Ruszamy z kolejną odsłoną naszej akcji „Proboszcz i Parafia 2019.” Dlaczego? Bo zarządzanie parafią to nie jest wcale prosta sprawa. Dlatego chcemy docenić proboszczów i ich parafie. Chcemy na łamach naszej Gazety prezentować proboszczów, którzy mogą być przykładem dla innych. Aktywnych duszpasterzy, którzy łączą zamiast dzielić. Kapłanów z powołania, dla których na pierwszym miejscu jest Bóg, a potem drugi człowiek. Powierników duchowych, którzy zawsze znajdą czas, żeby wysłuchać i doradzić w najtrudniejszych sprawach. Świetnych menedżerów, którzy dbają o swoje parafie, rozdają zadania, budują kościoły i organizują koncerty. Szukamy proboszczów, którym chce się działać, podejmować inicjatywy, wychodzić do ludzi i brać sprawy w swoje ręce. Takich, którzy nie boją się wyzwań. Szukamy proboszczów, którzy potrafią łączyć tradycję z nowoczesnością. Przewodników duchowych dla młodzieży i dorosłych. Takich, którzy swoich parafian widzą nie tylko w kościelnych ławach. Proboszczów, znających swoich parafian z imion i nazwisk. I mocno wierzymy, że tacy proboszczowie są w naszym regionie! Często robią wielkie rzeczy. I my właśnie chcemy się o nich dowiedzieć.

Czy mają państwo w swoich parafiach proboszczów zasługujących na wyróżnienie tytułem Proboszcz i Parafia 2019? Których warto docenić? Czekamy na Państwa zgłoszenia. Należy je przesyłać na adres: redakcja@gazetaolsztynska.pl. Uzasadnienia kandydatur mile widziane.

TARegulamin: kliknij tutaj