Profesor Dorota Grejner-Brzezińska, absolwentka UWM w Olsztynie, będzie doradzać prezydentowi Donaldowi Trumpowi [AKTUALIZACJA]

2019-11-15 08:46:30 (ost. akt: 2019-11-15 14:33:28)

Autor zdjęcia: mat. UWM w Olsztynie

Przedstawiciele amerykańskiego Białego Domu poinformowali o prestiżowej nominacji dla prof. Doroty Grejner-Brzezińskiej. Wybitna absolwentka Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, będzie zasiadać w Prezydenckiej Radzie Doradców ds. Nauki i Technologii.
Profesor Dorota Grejner-Brzezińska jest absolwentką Wydziału Geodezji i Urządzeń Rolnych Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie. Obecnie pracuje na uniwersytecie w Ohio, gdzie jest profesorem i kierownikiem Lowber B. Strange Endowated Professionated and Cathedral, Department of Civil, Environmental and Geodetic Engineering oraz dyrektorem laboratorium pozycjonowania satelitarnego i nawigacji inercyjnej (SPIN). Jej zainteresowania badawcze obejmują algorytmy GPS / GNSS, integrację GPS / inercji i innych czujników do nawigacji w środowiskach wymagających GPS, czujniki i algorytmy do nawigacji wewnętrznej i osobistej, mapowanie mobilne.

Specjalizuje się w inżynierii geomatycznej - nauce o globalnej infrastrukturze. Jej ustalenia były wykorzystywane przez NASA. Współpracowała także z Departamentem Obrony, aby pomóc w mapowaniu i śledzeniu Ziemi za pomocą zaawansowanych czujników.

Kiedy jako pierwsza kobieta z Ohio State University została wybrana do National Academy of Engineering, przyznawała, że czuje, że to wspaniały dzień dla przedstawicielek jej płci, bo dotąd zaledwie około 10 proc. członków tej organizacji stanowiły kobiety. Wyraziła też nadzieję, że wyróżnieniem, jakim była dla niej ta nominacja, zainspiruje młode kobiety-inżynierów.


Opublikowała ponad 300 recenzowanych artykułów z czasopism i artykułów, liczne raporty techniczne i pięć rozdziałów książek na temat GPS i nawigacji, a także prowadziła ponad 25 sponsorowanych projektów badawczych o łącznym budżecie 17 mln dolarów. Jest prezesem Instytutu Nawigacji, byłą przewodniczą Komisji Międzynarodowego Stowarzyszenia Geodezji (IAG) 4, Pozycjonowania i Aplikacji oraz członkiem IAG.

Dzięki jej wsparciu Wydział Geodezji, Inżynierii Przestrzennej i Budownictwa UWM współpracuje z z Uniwersytetem Stanowym w Ohio w USA, którego dziekanem jest właśnie prof. Dorota Grejner-Brzezińska. Pracownicy UWM wyjeżdżają na staże.

Dziekan WGIPiB, prof. dr hab. inż. Paweł Wielgosz, miał okazję blisko współpracować z prof. Grejner-Brzezińską. — Pani profesor przez trzy lata była moją szefową — wspomina prof. Wielgosz. — Ostatnio na stażu w Ohio była dr inż. Wioleta Błaszczak-Bąk, co zaowocowało dalszą współpracą i teraz przygotowywany jest wspólny projekt z naukowcami nie tylko ze Stanów Zjednoczonych, ale i z Grecji czy Rosji. Z panią profesor współpracujemy także w Międzynarodowej Asocjacji Geodezji.

Profesor Wielgosz nie ukrywa, że myśli o tym, by to dobre partnerstwo między uczelniami rozszerzać: — Dotąd współpracowaliśmy przede wszystkim w obszarach związanych z geodezją, a teraz także chcemy podjąć współpracę w zakresie budownictwa.

Dziekan Wydziału Geodezji, Inżynierii Przestrzennej i Budownictwa UWM przyznaje, że sukces profesor Grejner-Brzezińskiej to duży powód do dumy także dla naszego uniwersytetu.

dbp

Źródło: ceg.osu.edu

Więcej informacji o naszym uniwersytecie: >>> kliknij tutaj.

Obrazek w tresci

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.

Unia Europejska

VISA MASTER CARD