Wycinają drzewa nad jeziorem w Olsztynie

2019-11-13 13:59:12(ost. akt: 2019-11-13 14:59:01)
Wycinka drzew nad Jeziorem Długim w Olsztynie

Wycinka drzew nad Jeziorem Długim w Olsztynie

Autor zdjęcia: Ada Romanowska

Trwa wycinka topoli, które rosną wokół Jeziora Długiego. Dlaczego? Ponieważ zagrażają spacerowiczom i niszczą ścieżki rowerowe.
Ciężki sprzęt wjechał na ścieżki piesze i rowerowe nad Jeziorem Długim w Olsztynie. Zaczęto wycinkę kolejnych topoli. To ciąg dalszy prac, które rozpoczęto w styczniu tego roku. Docelowo ma być wyciętych 70 drzew. Dlaczego? Zagrażają spacerowiczom i rowerzystom. Ich korzenie mocno deformują nawierzchnię.

Wiosną w miejsce wyciętych topoli zasadzono młode dęby. Niestety około połowa z nich nadaje się do wymiany.
— To będzie wykonane w ramach gwarancji. Wydaje mi się, że niezbyt sumiennie były wykonywane zabiegi pielęgnacyjne, w tym podlewanie — komentuje Mirosław Arczak, radny i cyklista. — Zatem nawet w oczekiwaniu na dorodne drzewa, cień i ładny wygląd mamy kolejną "obsuwę"...

— Topole były sadzone z powodów szybkiego wzrostu i efektu szybko widzianego przez ówczesna władzę. To drzewa o niskiej trwałości, wiec się kończą. Ich obumieranie zaczyna się 30-40 lat po posadzeniu — tłumaczy Marian Jurak, prezes oddziału warmińsko-mazurskiego PTTK w Olsztynie. — Wymiana na dęby to rozsądny krok. A to, że się nie przyjęły? Firma wykonująca nasadzenia musi je zastąpić. To, ze aż tyle się nie przyjęło, to raczej znak niezachowania procedur ogrodniczych. Przy przenoszeniu dorosłych drzew, a mamy tego przykłady w Olsztynie, ponad 90 proc. z nich się przyjmuje.


Jezioro Długie to jedno z najbardziej reprezentacyjnych i lubianych przez mieszkańców miejsc w Olsztynie. Przyczynił się do tego nie tylko urok miejsca, ale też promenada wokół jeziora. Gdy powstawały ścieżki w 2012 roku, nikt nie pomyślał, że topole, których korzenie się rozrastają, będą im zagrażać. Dlaczego wtedy nie podjęto o wycince i zasadzeniu nowych drzew?

Wtedy za 5 mln zł powstało 5,5 km gruntowych ścieżek i chodników.

Zresztą zniszczeniu przez korzenie uległa tylko asfaltowa ścieżka rowerowa. Trakt pieszy z kostki brukowej jest w bardzo dobrym stanie. Dlaczego?

Te pytania zadaliśmy ZDZiT. Do tematu wrócimy.

ar

Komentarze (34) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. szok #2820563 | 83.5.*.* 18 lis 2019 18:14

  Widzę, że na forum są sami dendrolodzy. Komentujący jak zwykle znają się na wszystkim. Powinni wykopać wszystkie topole z korzeniami i wsadzić je do waszych ogródków lub pod waszymi oknami, abyście zrozumieli dlaczego te drzewa trzeba wyciąć. Pierwszymi beneficjentami odzyskanych topoli powinni być przedstawiciele rady osiedla.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. kubas #2820234 | 5.173.*.* 17 lis 2019 23:10

  ..dużo gadamy i piszemy, a miłujący beton i asfalt urzędnicy zrobili co chcieli i pięknych drzew już nie ma.. podobno dla naszego dobra i ratowania kilku metrów kiepsko wykonanej asfaltowej ścieżki. Krajobraz nad Jeziorem Długim został zdegradowany na wiele lat. Jak tak ma wyglądać Olsztyn jako miasto ogród to kiepska mamy perspektywę, smutne to bardzo

  odpowiedz na ten komentarz

 3. TO JUŻ CIENIA NIE BEDZIE #2819350 | 83.9.*.* 15 lis 2019 12:51

  współczuje w lato nam na ławeczce siedzieć - POLEPSZYLI JAK ZWYKLE.

  odpowiedz na ten komentarz

 4. Bart #2819312 | 83.5.*.* 15 lis 2019 11:58

  Jedno chyba z najładniejszych miejsc w Olsztynie i nie potrafią o nie dbać .....MASAKRA!!!! Czemu tym miastem nikt nie potrafi zarządzać????

  odpowiedz na ten komentarz

 5. TOPOLE ODDYCHAJĄ SMOGIEM #2819209 | 83.9.*.* 15 lis 2019 09:00

  a nad jeziorem nie zaśmiecają Waszego ukochanego betonu i polbruku. Pod planetarium też drzewa stanowiły zagrożenie . Wogóle drzewa to zagrożenie - GRETA TUNBERG nie będzie zadowolona.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (34)