Pracownicy będą zarabiać więcej

2019-11-17 16:00:00(ost. akt: 2019-11-16 23:22:00)

Autor zdjęcia: UG Janowiec Kościelny

—Założenia dotyczące podwyżek wynagrodzeń dla pracowników urzędu gminy i jednostek organizacyjnych zostały przyjęte, jednak ostateczne kwoty uzależnione będą od możliwości finansowych gminy — wyjaśniał wójt Piotr Rakoczy.
Na początku IX sesji Rady Gminy Janowiec Kościelny Kazimierz Kordecki- przewodniczący Ekologicznego Związku Gmin "Działdowszczyzna' przedstawił informację na temat gospodarki odpadami. Mówił o inwestycjach: oddanej do użytku nowej kompostowni w Zakrzewie oraz o modernizacji sortowni w Działdowie. W swoim wystąpieniu wspomniał także o nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

— Nowelizacja ustawy prowadzi do tego, żeby uniknąć palenia składowisk śmieci, co w ostatnim czasie miało miejsce w kraju. Ponadto ustawa nie pozostawia już możliwości wyboru dotyczącego tego, czy będziemy segregować odpady czy nie będziemy. Dlatego będę zmuszony do kontroli tego, jak mieszkańcy segregują śmieci — mówił Kazimierz Korecki. Podkreślił, że w przypadku stwierdzenia, że śmieci nie są segregowane EZG ,,Działdowszczyzna" zmuszony będzie do zmiany deklaracji. Zmiany będą dotyczyły także budynków wielolokalowych- wprowadzona zostanie odpowiedzialność zbiorowa. Jeżeli sąsiedzi nie będą segregować śmieci - więcej zapłacą pozostali mieszkańcy danego bloku, do którego przynależna jest konkretna wiata śmietnikowa.

— Zarządca może złożyć deklarację dotyczącą danego bloku i przypisanej do niego altany. Konsekwencje za niesegregowanie śmieci poniesie jednak cały blok, a nie cała wspólnota bądź spółdzielnia — zaznacza przewodniczący związku. Oznacza to, że w przypadku wykrycia nieprawidłowego stosunku ilości odpadów segregowanych do niesegregowanych, opłata za wywóz nieczystości wzrośnie tylko dla danego bloku, w którym zjawisko to zostało zaobserwowane, a nie dla wszystkich budynków zarządzanych przez daną spółdzielnię czy wspólnotę. Wzrosną także opłaty za wywóz nieczystości. (Szczegółowe stawki podamy Państwu wkrótce- przyp. red.).

Po sprawozdaniu z międzysesyjnej działalności wójta, radny Robert Radzymiński prosił o odpowiedź na swoją interpelację dotyczącą udzielenia informacji, czy wójt przewiduje podwyżki dla pracowników urzędu gminy i jednostek organizacyjnych. — Zgodnie z założeniami do projektu budżetu państwa na rok 2020r. planowana jest podwyżka wynagrodzeń pracowników samorządowych o wskaźnik w wysokości 6%. Obecnie jesteśmy na etapie zbierania materiałów planistycznych do projektu budżetu gminy Janowiec Kościelny na rok 2020, założenia odnośnie podwyżek wynagrodzeń zostały przyjęte, jednak ostateczne kwoty uzależnione będą od możliwości finansowych gminy — wyjaśniał wójt Piotr Rakoczy.

Radni podjęli 14 uchwał. Dotyczyły one m.in. zmiany nazwy gminnej instytucji kultury pn. „Samorządowy Ośrodek Kultury w Janowcu Kościelnym” na „Gminne Centrum Kultury, Sportu, Turystyki i Rekreacji w Janowcu Kościelnym” i nadania jej nowego statutu, wyrażenia zgody na zawarcie pomiędzy jednostkami samorządu terytorialnego porozumienia międzygminnego w zakresie działalności rodzinnego domu pomocy czy uchylenia uchwały w sprawie powołania Młodzieżowej Rady w Janowcu Kościelnym i nadania jej statutu. Wolne wnioski zdominowały tematy wycinki drzew i oświetlenia.

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. olsztynianin #2820264 | 88.156.*.* 18 lis 2019 07:58

    NA GŁUPOTY I PREMIE DLA NIEROBOW JEST , DLA PRACOWNIKOW NIEMA POWYZEK PŁACOWYCH

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)