Proboszcz i Parafia 2019. Mamy pierwsze zgłoszenie

2019-11-08 07:33:24(ost. akt: 2019-11-08 09:30:34)

Autor zdjęcia: Igor Hrywna

Dobry proboszcz to skarb. A my chcemy go znaleźć. Wierzymy, że nasi Czytelnicy nam w tym pomogą. Szukamy proboszcza w regionie, który wyróżnia się na tle innych. Czekamy na kandydatów, których Państwo chcą docenić.
Ruszamy z kolejną odsłoną naszej akcji „Proboszcz i Parafia 2019.” Dlaczego? Bo zarządzanie parafią to nie jest wcale prosta sprawa. Dlatego chcemy docenić proboszczów i ich parafie. Chcemy na łamach naszej Gazety prezentować proboszczów, którzy mogą być przykładem dla innych. Aktywnych duszpasterzy, którzy łączą zamiast dzielić. Kapłanów z powołania, dla których na pierwszym miejscu jest Bóg, a potem drugi człowiek. Powierników duchowych, którzy zawsze znajdą czas, żeby wysłuchać i doradzić w najtrudniejszych sprawach. Świetnych menedżerów, którzy dbają o swoje parafie, rozdają zadania, budują kościoły i organizują koncerty.

Szukamy proboszczów, którym chce się działać, podejmować inicjatywy, wychodzić do ludzi i brać sprawy w swoje ręce. Takich, którzy nie boją się wyzwań. Szukamy proboszczów, którzy potrafią łączyć tradycję z nowoczesnością. Przewodników duchowych dla młodzieży i dorosłych. Takich, którzy swoich parafian widzą nie tylko w kościelnych ławach. Proboszczów, znających swoich parafian z imion i nazwisk. I mocno wierzymy, że tacy proboszczowie są w naszym regionie! Często robią wielkie rzeczy. I my właśnie chcemy się o nich dowiedzieć.

W Kościele katolickim proboszcz jest mianowanym przez biskupa duszpasterzem i zarządcą parafii.

W ubiegłych latach Czytelnicy w wielką sympatią przyjęli naszą inicjatywę i w zgłoszeniach wskazywali gospodarzy parafii, którzy ich zdaniem wyróżniają się na tle innych. Dostaliśmy wiele maili od Państwa i mnóstwo ciepłych uzasadnień. W wielu mailach pojawiły się sylwetki niezwykłych i nietuzinkowych duszpasterzy, zasługujących na wyróżnienie. To właśnie nasi Czytelnicy zdecydowali, komu należy się tytuł Proboszcza 2018. Otrzymał go ksiądz Stanisław Grzywacz, proboszcz parafii św. Wojciecha w Lidzbarku.

Proboszcz Stanisław Grzywacz zarządza parafią św. Wojciecha w Lidzbarku od 9 lat. W tym czasie dokonał wielu inwestycji, do których należą m.in.: remont zakrystii i wymiana mebli, remont dachu i wieży, remont elewacji zewnętrznej, pomalowanie świątyni wewnątrz, przygotowanie kaplicy bocznej na potrzeby Kaplicy Wieczystej Adoracji. Dzięki działaniu proboszcza dokonano odnowienie obrazów w ołtarzach bocznych i na chórze, renowacja feretronów, zakup szat liturgicznych, kielichów, monstrancji, remont plebanii, wymiana pieca i instalacji c.o., remont dachu na starej plebanii, remont kaplicy przedpogrzebowej. Jego zasługą ma być też powiększenie i rekultywacja cmentarza parafialnego, ogrodzenie cmentarza.

Ksiądz Stanisław Grzywacz jest nie tylko proboszczem lidzbarskiej parafii. Pełni funkcję wicedziekana dekanatu lidzbarskiego. Jest kanonikiem honorowym Kapituły Nowomiejskiej oraz zastępcą Diecezjalnego Duszpasterza Rolników w Diecezji Toruńskiej. Działa także jako opiekun duchowy Bractwa św. Izydora i kapelan ochotniczych straży pożarnych miasta i gminy Lidzbark.

Według mieszkańców Lidzbarka, z chwilą pojawienia się księdza Stanisława parafia zaczęła tętnić życiem. Zostało, dzięki jego staraniu, powołanych do życia wiele wspólnot np.: Wspólnota Neokatechumenalna, Krąg biblijny, Krąg, Domowego Kościoła. Zasługą proboszcza jest również rozpoczęcie przed czterema laty Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu w bocznej kaplicy kościoła.

Otrzymaliśmy już pierwsze zgłoszenie do naszego plebiscytu. W treści zgłoszenia czytamy: "Wielki odnowiciel. Wiele można wymieniać, co dobrego zrobił dla naszej parafii. Człowiek twardo stąpający po ziemi". Czekamy na więcej zgłoszeń!

red.