Spotkanie z ks. Przemysławem Kaweckim

2019-11-08 13:00:00(ost. akt: 2019-11-07 15:50:36)

Autor zdjęcia: Urząd Gminy Janowiec Kościelny

Podczas Mszy Świętych o godz.: 8:00, 10:00 oraz 12:00 zgromadzeni mogli wysłuchać wykładu ks. Przemysława Kaweckiego „ KAWA” pt.” Mocny rodzic - szczęśliwe dziecko. Podstawy systemu prewencyjnego w wychowaniu i profilaktyce młodzieży”. Podczas mszy św. modlono się o dar trzeźwości.
Wykład Księdza był niezwykle pouczający, nawiązywał do roli rodziców w kształtowaniu postaw dzieci. Był oparty na przykładach, stąd bardzo realistyczny w odbiorze.

W codziennym życiu i postępowaniu często nie zdajemy sobie sprawy z zagrożeń, które mogą pojawić się w przyszłości. Młody człowiek kształtuje swe postawy -w szczególności w swym domu rodzinnym. Jest bacznym obserwatorem, ale i naśladowcą. Dlatego też niezwykle istotne jest, aby rodzic dawał dobre przykłady, tłumaczył i rozmawiał.

W swym wykładzie, ksiądz „ KAWA” odniósł się także do zagrożeń współczesnego świata, świata, w którym rzeczywistość miesza się z wirtualnym światem w internecie.

Młodzi ludzie szybko uzależniają się od internetu, telefonów komórkowych i innych mobilnych urządzeń. Nie oznacza to, że mamy z nich nie korzystać, ale rodzice winni subtelnie to kontrolować. Żyjemy bowiem w świecie, w którym dostęp do techniki, internetu przynosi także negatywne skutki.

Należy pamiętać, że uzależnić można się prawie od wszystkiego, a co najgorsze od alkoholu , narkotyków i innych substancji psychoaktywnych.

Dlatego niezwykle istotne jest życie w rodzinie gdzie z dzieckiem się rozmawia, przytula, omawia zachowanie, wskazuje błędy, ale też chwali, dopinguje i daje poczucie bezpieczeństwa.

Innymi słowy dziecko będzie szczęśliwe w dorosłym życiu, jeśli szczęście to będzie widzieć w domu rodzinnym, w którym nie ma alkoholu, awantur. Wszystkie pozytywne cechy, wzorce moralne powinny być przede wszystkim efektem pracy rodziców, o czym dzisiaj często się zapomina, przekładając obowiązki na szkołę i inne instytucje.

Z całą pewnością wykład, zarówno w treści, jak i w sposobie przekazu był cenną wskazówką dla zebranych, wywołał refleksję i spełnił ważną rolę edukacyjną z zakresu profilaktyki wszelkich uzależnień, w szczególności w realizacji celu 4.2 Narodowego Programu Trzeźwości nawiązującego do potrzeby zmiany zachowań.

Ksiądz „ KAWA” jest radcą duszpasterstwa młodzieży w Zgromadzeniu Salezjańskim, dziennikarzem i socjologiem, autorem licznych książek i publikacji, częstym gościem programów telewizyjnych. Ostatnio wydaną książkę” Kawa z Bogiem” można było zakupić podczas spotkania.

Relację opracowała:
Zofia Wielgus


Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: Gmina2811012

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. El Comendante #2816299 | 37.47.*.* 8 lis 2019 19:03

  Słuchajcie, moi przedmowcy,..i tak ze sobą nie wezmiecie tej swojej fortuny,więc prozne jest wasze dukanie,człowiek nie powinien wszystkiego przeliczac na pieniadze.,w obecnych czasach ekspansji lewactwa powinno byc coraz wiecej takich wykładow ze strony koscioła

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) odpowiedz na ten komentarz

 2. Boże #2816204 | 5.173.*.* 8 lis 2019 15:23

  handel w kościele, płatny sakrament gdzie stawki są bardzo wysokie, buta i arogancja to całą parafią I jej gospodarz

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

 3. ciagle im #2816187 | 89.228.*.* 8 lis 2019 14:36

  malo

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz