Wydminy miastem? Rozpoczęły się konsultacje społeczne

2019-11-06 09:05:15(ost. akt: 2019-11-06 09:21:20)

Autor zdjęcia: Arch. GG

Konferencją "Nadanie praw miejskich Wydminom" we wtorek 5 listopada rozpoczęły się konsultacje społeczne dotyczące nadania praw miejskich. Wójt gminy Wydminy Radosław Król zachęca mieszkańców do dyskusji.
Podczas prezentowanej we wtorek prezentacji wójt Radosław Król zwrócił uwagę na posiadanie przez Wydminy atrybutów miasta: liczba mieszkańców nie mniejsza niż 2 tys., posiadanie praw miejskich w przeszłości, przynajmniej 60 proc. mieszkańców utrzymuje się z działalności pozarolniczej, brak zabudowy zagrodowej w części miejskiej, posiadanie wyodrębnionego centrum i niezbędnej infrastruktury technicznej - wodociągów, kanalizacji, pełnienie funkcji społecznych i administracyjnych, systemu szkolnego. Wójt podkreślił we wtorek również możliwość pozyskiwania dodatkowych środków finansowych na rozwój, wzrost prestiżu, ułatwienia w odrolnieniu działek, pozostania dodatków płacowych dla nauczycieli. Jak zapewnia, w związku z uzyskaniem praw miejskich nie wzrosną opłaty za wodę i kanalizację. Bez zmian pozostanie również liczba radnych, zarobki burmistrza. Nie będzie dwóch urzędów.

Obecni na konferencji goście: Marcin Galibarczyk dyrektor Departamentu Turystyki Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie, Jacek Wiśniowski burmistrz Lidzbarka Warmińskiego oraz Stanisław Harajda sekretarz Komitetu Naukowego Polskiej Sieci Miast Cittaslow przedstawili szanse i zagrożenia wynikające z bycia miastem. Zwrócili uwagę na fakt, że miasta do 5 tysięcy mieszkańców nie tracą przywilejów wsi a zyskują możliwość pozyskiwania środków zewnętrznych na rewitalizację i infrastrukturę.

Konferencja cieszyła się tak dużym zainteresowaniem mieszkańców, że aby pomieścić wszystkich w ostatniej chwili zmieniono na większe jej miejsce. Mieszkańcy zadali wiele pytań, przedstawili swoje wątpliwości. Odpowiedzi udzielali wójt oraz goście. Zauważono, że Lidzbark Warmiński pozyskał w ciągu 4 lat 27 milionów złotych z programów Sieci Miast Cittaslow. Warunkiem przynależności Wydmin do tej sieci jest zostanie miastem, daje to szanse na rozwój i aktywizację społeczności lokalnej.

Konsultacje społeczne w gminie Wydminy potrwają 3 tygodnie od tego czwartku (7 listopada włącznie). Mieszkańcy będą mogli wypowiedzieć się na temat zostania miastem w formie głosowania. Wójt powołał zespoły, które z zapieczętowanymi urnami odwiedzą mieszkańców. Co czwartek, Wójt będzie pełnił dyżur podczas targu. Głos będzie można również oddać w Urzędzie Gminy, tam też można uzyskać informacje na nurtujące pytania.
Decyzję o nadaniu praw miejskich podejmuje Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji po zasięgnięciu opinii Wojewody.

Komentarze (22) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Zmotoryzowana #2860223 | 37.47.*.* 1 lut 2020 10:38

  Gdzie jest informacja z Urzędu Gminy dla mieszkańców o drastycznym wzroście cen za wywóz nieczstosci stałych! Segregowane z 10 zł na 28 zł niesegregowane z 17 zł na 56 zł. Nie dość ze pracy jak na lekarstwo za nędzne grosze o wsparciu z GOPS żal się wypowiadać To ceny z kosmosu DRAMAT!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 2. mieszkaniec wsi #2851510 | 37.47.*.* 18 sty 2020 17:55

  Zwolennicy miasta przeczytajcie artykuł w internecie zatytułowany "Prowincja umiera. Samorządy sięgają po nowy lek". Dr. Judym nam się znalazł, będzie szklane domy stawiał.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 3. Zmotoryzowana od dawna #2850641 | 37.47.*.* 16 sty 2020 22:48

  I po PTOKACH ! Miasta nie będzie Wójt Burmistrzem nie zostanie WSPANIALE lepszej wiadomości dzis nie trzeba . D.D - Gratulacje Brawo Ty ! Brawo My ! Przykład - wspólnymi siłami można wiele osiągnąć. Zawsze DAMY RADĘ !

  Ocena komentarza: warty uwagi (20) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. rolnik #2836854 | 37.47.*.* 17 gru 2019 13:58

   Rozpoczęły się konsultacje na temat naboru na stanowisko kierownika świetlicy w Gawlikach Wielkich. Za jednym podejściem p. Wójcie proszę wybrać kierowników świetlic w miejscowościach w których są już świetlice jak: Szczepanki,Talki, Orłowo, Czarnówka,Ranty.Niech dzieci mają gdzie obejrzeć dobranockę, pograć w chińczyka a co najważniejsze odrobią lekcje pod nadzorem osoby wykształconej z kwalifikacjami pedagogicznymi przecież dzieci to nie cielęta żeby uczył je ktoś po szkole rolniczej. Taki kierownik będzie reprezentował wójta który pokazuje się we wsi raz na 5 lat przed wyborami z workiem obietnic. Zorganizuje wypożyczanie książek, kino objazdowe

   Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

  2. NICK #2831801 | 37.47.*.* 8 gru 2019 14:20

   WYDMINY JUŻ FIGURUJĄ W WYKAZIE MIAST NALEŻĄCYCH DO CITTASLOW CHOĆ NIE SĄ MIASTEM. A GDZIE PYTANIE DO MIESZKAŃCÓW?

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   Pokaż wszystkie komentarze (22)