Od 95 lat wspiera rozwój Polski

2019-10-25 08:12:01 (ost. akt: 2019-10-25 08:15:25)
Bank Gospodarstwa Krajowego — państwowy bank rozwoju, który aktywnie wspiera rozwój społeczno-gospodarczy kraju — w tym roku obchodzi 95 lat istnienia. Z okazji jubileuszu w Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie odbyła się uroczysta gala.
Misją Banku Gospodarstwa Krajowego, realizowaną od niemal wieku, jest angażowanie się na rzecz rozwoju Polski. W Teatrze im. Jaracza odbyła się jubileuszowa gala z okazji 95. rocznicy powstania BGK. Pojawili się na niej znamienici goście: parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele władz regionu i Olsztyna oraz przedsiębiorcy. Uroczystość rozpoczęła się przy dźwiękach utworu „Już nie zapomnisz mnie” w pięknej aranżacji Melodia Bandu pod kierownictwem Fabiana Włodarka. A jej uczestników powitała Anna Bułło, dyrektor Regionu Warmińsko-Mazurskiego BGK, dziękując im za przybycie i za dotychczasową owocną współpracę.

— Jesteśmy z państwem w regionie już od 15 lat. Dziękuję za każdy nowy pomysł, za każdy projekt, z którym przychodzą państwo do naszego banku — mówiła dyrektor Bułło. — To dzięki realizacji tych projektów Warmińsko-Mazurskie z roku na rok rośnie w siłę. A dla naszego banku to ogromny zaszczyt, że mamy realny wpływ na rozwój regionu. Drzwi BGK są zawsze otwarte. Otwarte dla wszystkich firm — od najmniejszych przez średnie do tych największych. Służymy pomocą czy to poprzez systemy gwarancji i poręczeń, czy poprzez finansowanie ze środków unijnych, czy emisję obligacji — wyjaśniała dyrektor Bułło. — Nasze drzwi otwarte są także dla samorządów. Co piąta złotówka zaangażowania kredytowego BGK w ubiegłym roku trafiła właśnie do instytucji samorządowych i spółek komunalnych. W naszym województwie ponad 50 proc. wszystkich jednostek samorządu terytorialnego korzysta ze wsparcia Banku Gospodarstwa Krajowego. Przyczyniło się to niewątpliwie do znacznej poprawy jakości życia mieszkańców naszego regionu, między innymi poprzez rozwój lokalnej infrastruktury drogowej, wsparcie służby zdrowia czy inwestycje na rzecz ochrony środowiska.

Bank Gospodarstwa Krajowego powstał w 1924 r. z inicjatywy ówczesnego premiera i ministra skarbu Władysława Grabskiego. Bank powołany został dekretem prezydenta RP Stanisława Wojciechowskiego. Pierwszym prezesem BGK był dr Jan Kanty Steczkowski, który pełnił tę funkcję do końca czerwca 1927 r. W 1927 r. prezesem BGK został gen. dr Roman Górecki, żołnierz Legionów Polskich.

— Misją banku od pierwszego dnia powstania do dziś, i z pewnością w przyszłości, było, jest i będzie wspieranie rozwoju społeczno-gospodarczego Polski — podkreślił Wojciech Hann, członek zarządu BGK, zabierając głos podczas gali. — Rolą banku rozwoju jest zatem nie maksymalizacja zysku, bo naszym zyskiem, jak powiedział wiele lat temu gen. Roman Górecki, jeden z pierwszych prezesów BGK, jest właśnie rozwój kraju.

— 95 lat temu, kiedy powstawał Bank Gospodarstwa Krajowego, Polska była w wyjątkowym momencie. Po niedawnym powrocie na mapy świata chciała się rozwijać. Polskie władze założyły BGK właśnie po to, by pomógł gospodarce rozwinąć skrzydła. I od tamtego momentu, od 31 maja 1924 r., wypełniamy to wspaniałe zadanie — stwierdził Wojciech Hann, dziękując wszystkim tym, którzy razem z BGK dokładają tę kolejną cegiełkę w budowie pomyślności naszego kraju.

— 1700 pracowników banku koncentruje się na tym, żeby wspierać zarówno samorządy, przedsiębiorców, jak też rząd w realizacji ich celów — mówił Wojciech Hann. — Bardzo leży nam na sercu wspieranie strategii rozwoju regionalnego, strategii rozwoju województwa warmińsko-mazurskiego, stąd nasza współpraca z większością samorządów i firm na Warmii i Mazurach. A jak mówił Winston Churchill, to jeszcze nie koniec, to nawet nie początek końca, to dopiero koniec początku — podsumował żartobliwie Wojciech Hann.

Premier Mateusz Morawiecki, który nie mógł być obecny na jubileuszu, zwracając się w nagraniu wideo do uczestników gali, m.in. powiedział: — Z długich 95 lat działalności BGK ostatnie trzy dekady zapiszą się w historii banku na zawsze. W ubiegłym roku BGK wsparł ponad 200 projektów i transakcji polskich firm na 60 rynkach zagranicznych. Poprzez finansowanie ekspansji i handlu zagranicznego BGK jest ze swoimi klientami już w 67 państwach na sześciu kontynentach. Pięć lat temu był obecny tylko w 9 krajach. Dzięki wsparciu z BGK rewitalizowane są centra miast i miasteczek, powstają nowe drogi, nowe mieszkania i nowe bloki energetyczne — mówił premier, gratulując pracownikom banku tak wspaniałych wyników.

Później na scenie pojawili się artyści, zabierając gości w niezwykłą podróż w czasie, do korzeni BGK, którego dzieje nierozerwalnie łączą się z historią rozwoju naszego kraju.

Od końca lat 20. XX wieku BGK stał się największym bankiem II Rzeczypospolitej, zarówno pod względem własnego kapitału, jak i sumy bilansowej. Klientami BGK były przede wszystkim instytucje i przedsiębiorstwa państwowe oraz samorządy, dopiero w drugiej kolejności obsługiwane były prywatne podmioty. BGK finansował i zarządzał przedsiębiorstwami strategicznymi dla obronności kraju, brał udział w akcji oddłużania rolnictwa i samorządów, finansował lub współfinansował wiele inwestycji państwowych, w tym projekty budowlane oraz największe przedsięwzięcia przemysłowe II Rzeczypospolitej, jak choćby port w Gdyni czy Centralny Okręg Przemysłowy.

>> 8 grudnia 1938 r. na dziedzińcu Belwederu pracownicy polskich banków państwowych, w tym BGK, przekazali armii ufundowany z prywatnych składek samolot bojowy. Dzięki temu do 212 eskadry 1 Pułku Lotniczego, stacjonującej na lotnisku Okęcie, trafił bombowiec PZL P-37A „Łoś” z numerem bocznym 72.11.

Pod koniec lipca 1939 r. do skarbca w centrali BGK złożony został jako depozyt Biblioteki Diecezjalnej w Pelplinie egzemplarz dwutomowej Biblii, wydrukowanej przez samego Gutenberga w latach 1452-1455. Do dnia dzisiejszego zachowało się jedynie 48 egzemplarzy, w tym 20 kompletnych. 5 sierpnia 1939 r. Biblioteka Narodowa złożyła w skarbcu BGK jako depozyt dwie skrzynie bezcennych skarbów polskiego i światowego dziedzictwa kulturowego. Wśród nich były „Kazania świętokrzyskie”, „Psałterz floriański”, „Kronika Polski” bp. Wincentego Kadłubka czy rękopisy partytur oraz listów Fryderyka Chopina. Dzięki wywiezieniu z kraju przez kierownictwo BGK po wybuchu wojny ocalały i wróciły do Polski na przełomie lat 50. i 60. XX w.

Rolę BGK w okresie PRL zmarginalizowano do tego stopnia, że w latach 80. w instytucji zatrudnionych było zaledwie trzech pracowników, urzędujących w siedzibie Ministerstwa Finansów. Rozkwit banku nastąpił wraz z transformacją ustrojową, po 1989 roku. Głównym zadaniem reaktywowanego BGK było w tym czasie finansowanie efektywnych inwestycji podejmowanych przez uczestników rodzącego się wolnego rynku, tworzenie nowych podmiotów gospodarczych oraz finansowanie przedsięwzięć o podwyższonym stopniu ryzyka.

W 1990 r. BGK przeniósł się do pomieszczeń wynajętych w PKiN. W 1997 r. bank odzyskał swoją historyczną siedzibę przy Alejach Jerozolimskich 7.

AM