Tetra Pak podbija Olsztyn!

2019-10-24 09:32:31 (ost. akt: 2019-10-24 11:03:28)

Autor zdjęcia: materiały prasowe

W środę, 23.10, firma Tetra Pak, światowej klasy lider w zakresie przetwarzania i pakowania żywności, ogłosiła otwarcie wartego 25 mln euro centrum produkcji serów. Olsztyński zakład ma podwoić potencjał firmy w sektorze rozwiązań dla produkcji sera w Polsce.
— Skąd pomysł na światowej klasy centrum produkcji serów koło Olsztyna? Dlaczego nie tradycyjnie — produkcja opakowań kartonowych?

— Jeśli chodzi o lokalizację, to w tym przypadku jest ona dla nas niejako naturalna — mówi Fred Griemsmann, wiceprezes ds. produkcji serów i proszków mlecznych w Tetra Pak. — Wybraliśmy okolice Olsztyna, bo to samo serce regionu znanego z tradycji mleczarskich. To właśnie w tym regionie swoją działalność prowadzi wielu naszych klientów. Nowy zakład leży w niedalekiej odległości od autostrady Warszawa-Gdańsk oraz olsztyńskiej obwodnicy, a to znacznie wpływa na efektywność naszych dostaw — nie tylko do naszych klientów w Polsce, ale również w innych częściach Europy. Co do zakresu naszej działalności — oczywiście: Tetra Pak jest liderem w branży opakowań kartonowych do mleka czy soków, ale nie jest to jedyna gałąź biznesu, którą się zajmujemy. Osiągamy też duże sukcesy w produkcji maszyn do serowarstwa, czyli wytwarzania serów — jesteśmy wiodącym dostawcą w tym sektorze. Produkcja sera to rozwijający się rynek, który w najbliższych latach będzie nadal rósł, dlatego dokonaliśmy właśnie takiego wyboru.

— Jednym z głównych powodów, by wybrać Olsztyn, był także dostęp do wysoce wykwalifikowanego personelu w sektorze przetwórstwa produktów żywnościowych. Dzięki temu znaleźliśmy się w idealnym miejscu, z którego możemy wspierać naszych polskich i europejskich klientów — dodaje Ola Elmqvist, wiceprezes ds. przetwórstwa żywności w Tetra Pak. — Jesteśmy jedyną firmą dostarczającą w pełni zintegrowane rozwiązania dla produkcji sera dla firm z sektora spożywczego. Inwestycja w nowy zakład pokazuje nasze zaangażowanie we wsparcie klientów, którzy dążą do zaspokojenia wciąż zmieniających się oczekiwań konsumenckich oraz wykorzystywania pojawiających się szans na rozwój rynkowy.
Olsztyński zakład, korzystający z globalnego doświadczenia firmy w tymże sektorze, posiada pełnię możliwości inżynieryjnych pozwalających na opracowywanie procesu produkcji sera, tworzenie rozwiązań z zakresu mechaniki, automatyzacji i elektryki, a także na rozwój procesów przetwórczych. Ma powierzchnię 12 tys. m kw. i już zatrudnia 350 osób w działach technicznym, produkcyjnym oraz zarządzania biznesem. Pozwala też na zakrojone na szeroką skalę testy sprzętu.

— Jakiego rodzaju sery można produkować na maszynach Tetra Pak? Jakimi metodami, technologiami?

— Na maszynach Tetra Pak można produkować m.in. sery świeże, choćby popularne serki wiejskie, sery twarde, potocznie zwane żółtymi, oraz proszki mleczne — tłumaczy Fred Griemsmann. — Zakres działań jest bardzo szeroki. Wszystkie nasze maszyny i linie produkcyjne wyposażone są w zaawansowane technologicznie i efektywnie funkcjonujące systemy sterujące, które pozwalają naszym klientom na optymalizację procesu produkcji sera oraz na pozyskiwanie i analizę danych. Korzystamy z najnowszego oprogramowania oraz sprzętu ułatwiającego integrację naszych systemów automatyzacyjnych z funkcjami kontroli produkcji w zakładzie produkcyjnym.

— Czy planujecie Państwo współpracę z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim? Jaki rodzaj współpracy? W jakich dziedzinach?

— Jest nam niezwykle miło, ponieważ na otwarciu nowego zakładu Tetra Pak był obecny rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, prof. dr hab. Ryszard Górecki — mówi Fred Griemsmann. — To najlepiej pokazuje, że Tetra Pak i uczelnia mają bardzo dobre relacje, i dowodzi, że nasza współpraca już się dokonuje. Właśnie dzięki naszym wspólnym działaniom powstał program Future Talents, którego celem jest wsparcie ambitnych i zdolnych absolwentów UWM. Z niecierpliwością czekamy też na możliwość rozpoczęcia współpracy ze studentami, absolwentami oraz pracownikami olsztyńskich uczelni.

Fred Griemsmann, wiceprezes Tetra Pak

— Jak Państwa fabryka wpłynie na rynek pracy w naszym regionie? Czy planujecie Państwo duże zatrudnienie?

— Większość stanowisk w nowym centrum została już obsadzona, w dalszym ciągu będziemy jednak publikować ogłoszenia o pracę i ucieszy nas każde zgłoszenie, jakie otrzymamy — zapewnia Fred Griemsmann. — Olsztyn to, jak wspomniałem, centrum regionu znanego z tradycji mleczarskich. Oznacza to, że znajdziemy tu wielu doświadczonych pracowników, takich jak najwyższej klasy spawaczy lub wysoce wykwalifikowanych inżynierów z sektora mleczarskiego. Aktualnie centrum jest miejscem pracy dla ponad 350 osób.

Z kolei Zbigniew Raczyński, prezes i dyrektor generalny firmy Obram, zakupionej przez Tetra Pak, cieszył się, że praca właśnie stała się jego hobby. — Ledwie co zyskałem prawa emerytalne i od kilku dni mogę realizować swoją największa pasję: produkować maszyny do serów, tym razem już pod szyldem Tetra Pak…!

Przewiduje się, że skumulowany roczny wskaźnik wzrostu (CAGR) rynku sera na świecie wyniesie 2,3 proc. i w roku 2023 osiągnie 31 mln ton — głównie dzięki rosnącemu popytowi na ser półtwardy oraz mozzarellę. Tetra Pak wspiera swoich klientów w procesie opracowywania nowych metod produkcji oraz procesów podążających za trendami na rynku sera jako składnika potraw, przekąski oraz dodatku do diety bogatej w białko.

Tetra Pak chroni też środowisko naturalne: Centrum produkcyjne zaprojektowane i wybudowane zostało w pełnej zgodności z wymogami BREEAM — Building Research Establishment Environmental Assessment Method (ang.: budowanie placówki badawczej metodą oceny oddziaływania na środowisko). Automatyczny system sterujący wentylacją oraz dostępem promieni słonecznych oraz system retencji deszczówki dostarczający wodę wykorzystywaną podczas różnego rodzaju prac prowadzonych na terenie zakładu — to tylko dwa przykłady ogromnej liczby zastosowanych rozwiązań pozwalających na zmniejszenie śladu środowiskowego nowego centrum produkcyjnego.
Magdalena Maria Bukowiecka


Tetra Pak to światowy lider w zakresie przetwarzania i pakowania żywności. Współpracujemy ściśle z naszymi klientami i dostawcami, zapewniając bezpieczne, innowacyjne i przyjazne środowisku rozwiązania. Każdego dnia spełniają one potrzeby setek milionów ludzi w ponad 160 krajach. Zatrudniając ponad 25 tys. pracowników na całym świecie, firma dba o zrównoważone podejście do biznesu. Hasło Tetra Pak brzmi: „Chroni to, co dobre” — co odzwierciedla wizję dobrze zabezpieczonej, dostępnej wszystkim żywności.

O Tetra Pak:


2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.

Unia Europejska

VISA MASTER CARD