Po pożarze w Kuźni Społecznej pracownicy Banku Żywności w Olsztynie i ludzie dobrej woli jednoczą siły [AKTUALIZACJA]

2019-10-18 14:35:41(ost. akt: 2019-10-22 10:44:02)
Pożar Bank Żywności

Pożar Bank Żywności

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Pożar Kuźni Społecznej, otwartej zaledwie miesiąc temu przez Bank Żywności w Olsztynie, poruszył mieszkańców regionu. Nic w tym dziwnego, bo Bank Żywności cieszy się dużym szacunkiem społecznym, o czym świadczy choćby fakt, jak liczne grono wolontariuszy i darczyńców wspiera jego działania. Niestety, tym razem pomoc będzie potrzebna tym, którzy na co dzień troszczą się o innych. Ze wstępnych szacunków wynika przecież, że płomienie wywołały szkody na kwotę około 5 milionów złotych.
AKTUALIZACJA:

Po pożarze w kuźni społecznej oświadczenie wydał Prezes Banku Żywności w Olsztynie.
Kilkanaście godzin po pożarze, do którego doszło w budynku dawnych koszar, wspierani w tym pomyśle przez wielu olsztynian, pracownicy Banku Żywności w Olsztynie i Kuźni Społecznej uruchomili zbiórkę na odbudowę spalonego budynku. Napisali wówczas:Dzisiaj rano, zmotywowani najwidoczniej wsparciem, które zadeklarowali mieszkańcy Olsztyna, przedstawiciele Banku Żywności napisali:
"Za nami najbardziej koszmarny dzień w niemal dwudziestoletniej działalności Banku Żywności w Olsztynie.
Choć spotkał nas tak okropny los, to jesteśmy silni, bo mamy WAS!"

Zespół Banku Żywności wyraził też swoją wdzięczność:


Przedstawiciele Banku Żywności przyznają, że przed nami dużo pracy: "W tej chwili budynek jest wyłączony z użytkowania. Kuźnia była ubezpieczona, ale jak wiecie jeszcze długa droga, zanim otrzymamy pieniądze. Tymczasem potrzebne są finanse na sprzątnięcie skutków pożaru. Jesteśmy organizacją pozarządową, która takiego rozmiaru tragedii sama nie udźwignie" — piszą w mediach społecznościowych.

Do wsparcia pogorzelców zachęca m.in. Janusz Cichoń. — Każda złotówka się przyda i na pewno będzie dobrze wykorzystana, tym bardziej że straty przewyższają kwotę, którą chcą zebrać twórcy zbiórki. Gorąco zachęcam wszystkich do wsparcia tej naprawdę bardzo cennej i ważnej instytucji — powiedział nam poseł. I dodał: — Kuźnia Społeczna powstała dzięki ogromnemu wysiłkowi, a pożar jego efekty unicestwił. Ważne jest zatem nie tylko moralne wsparcie osób zaangażowanych w działanie tej instytucji, ale i pomoc materialna. Dzięki temu będzie możliwe przywrócenie funkcjonowania Kuźni, która zrodziła się z potrzeb i oczekiwań olsztynian, a która swoje powstanie zawdzięcza także zaufaniu, jakim obdarzany jest Bank Żywności.

O wsparcie zbiórki na odbudowę Banku Żywności zaapelował także prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz: "Jako społeczność Olsztyna wielokrotnie pokazaliśmy, że potrafimy się zjednoczyć w obliczu prawdziwego nieszczęścia, a takim jest zawsze pożar. Tak może być i tym razem…" - napisał na Facebooku i dodał: "Pomóżmy odbudować piękną inicjatywę, jaką jest Kuźnia Społeczna olsztyńskiego Banku Żywnosci".

Przypomnijmy, że pożar wybuchł około 3 w nocy. Zabytkowy budynek uległ zniszczeniu na długości około 30 metrów. Z ogniem walczyło około 60 strażaków i to dzięki ich wysiłkom pożar nie przeniósł się na dalsze części obiektu.

Poza Kuźnią Społeczną, ucierpieli także przedsiębiorcy, którzy w dawnych koszarach wynajmowali pomieszczenia. Straty poniosła redakcja magazynu "MADE IN Warmia & Mazury": "(...) wszystko co namacalne: komputery, archiwum, biurka, cały nakład, sprzęt, wszystko spłonęło. MADE IN Warmia & Mazury jest na razie tylko w naszych w głowach. Mamy nadzieje, że i w Waszych." - napisali dziennikarze.

Osoby, które chcą wspomóc Bank Żywności, mogą wpłacić pieniądze na zbiórkę uruchomioną na Facebooku:
zbiórkę uruchomioną na Facebooku
albo wpłacić je bezpośrednio na konto Banku Żywności w Olsztynie:

Bank Żywności w Olsztynie
06 1930 1611 2400 0400 4551 0005
Tytuł wpłaty: "Gasimy pożar"Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Ja #2806951 | 93.105.*.* 20 paź 2019 04:45

  A co się stało z hostelem koszary tez spłonął czy po remoncie budynku został wysiedlony

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. mistrz #2806470 | 88.156.*.* 18 paź 2019 21:20

  mistrzostwem jest dostać: dotację unijną, odszkodowanie i kasę ze zbiórki. wszystko na jeden cel.

  Ocena komentarza: warty uwagi (11) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. taka prawda #2806405 | 95.160.*.* 18 paź 2019 19:10

   Spokojnie z tym odkoszodowaniem. Tu chodzi o 5mln zł i uwierzcie mi, że firma ubezpieczeniowa nie wypłaci tak szybko pieniądzy. Najpierw trzeba znaleźć przyczynę pożaru, jeżeli ktoś celowo albo przez swoją głupotę podpalił ten budynek to możecie pożegnać się z ubezpieczeniem. Sprawa potrwa latami.

   Ocena komentarza: warty uwagi (10) odpowiedz na ten komentarz

  2. zorientowany #2806306 | 83.15.*.* 18 paź 2019 14:50

   miejmy nadzieję, że firma ubezpieczeniowa nie będzie się wygłupiać z szacowaniem szkód i w ogóle z wypłatą odszkodowania...

   Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)