Najniebezpieczniejsze przejścia w Olsztynie. Tutaj trzeba uważać szczególnie

2019-10-19 13:58:54 (ost. akt: 2019-10-18 14:30:10)
Jednym z przejść, które zostanie doświetlone, jest to,na skrzyżowaniu al. Sybiraków i ul. Rataja

Jednym z przejść, które zostanie doświetlone, jest to,na skrzyżowaniu al. Sybiraków i ul. Rataja

Autor zdjęcia: Grzegorz Czykwin

Pomimo że policjanci cały czas apelują o ostrożność, wciąż dochodzi do wypadków na przejściach dla pieszych. Gdzie w Olsztynie trzeba uważać najbardziej?
Na podstawie gromadzonych przez nas danych, możemy wskazać, że od 1 stycznia do 30 września 2019 roku do największej liczby zdarzeń drogowych z udziałem osób pieszych w rejonie oznakowanych przejść dla pieszych doszło w ciągu ulic Dworcowej, al. Wojska Polskiego, ul. Bałtyckiej — mówi sierż. Andrzej Jurkun z biura prasowego Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie.

Na pierwszym z wymienionych przejść w sześciu zdarzeniach obrażenia odniosło siedem osób. Na al. Wojska Polskiego i ul. Bałtyckiej funkcjonariusze podejmowali interwencję po trzy razy. W pierwszym przypadku ucierpiały trzy osoby, a w drugim cztery.

Na szczęście żadne z potrąceń, do którego doszło na przejściu dla pieszych w okresie od początku stycznia do końca września, nie było śmiertelne.

Co było najczęstszą przyczyną tego typu zdarzeń drogowych? — Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych, omijanie innego pojazdu przed przejściem dla pieszych, nieostrożne wejście na jezdnię przez pieszego przed jadącym pojazdem, wejście na jezdnię przez pieszego przy czerwonym świetle — wylicza Andrzej Jurkun.

Przypomnijmy, że już niebawem część przejść dla pieszych w Olsztynie będzie bezpieczniejsza, bo zostanie doświetlona. To efekt strategii bezpieczeństwa ruchu drogowego dla Olsztyna. Chodzi o dwa takie miejsca w ciągu alei Sybiraków, oraz cztery na al. Wojska Polskiego.

Całkowity koszt inwestycji to blisko 143 tysiące złotych. Znaczną część tej sumy, bo aż 100 tysięcy, miasto pozyskało z dofinansowania.

Kuch


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

Komentarze (15) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Taxi #2807317 | 83.9.*.* 21 paź 2019 00:24

  Najbardziej niebezpieczne przejście w Olsztynie... Aleja Wojska Polskiego i Żeromskiego. Trup ściele się gęsto... wszyscy wiedzą i nikogo to nie obchodzi.!

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. Real #2807275 | 88.156.*.* 20 paź 2019 21:06

  Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. I to W uzasadnieniu wyroku WSA zwrócono uwagę, że w przeciwieństwie do przepisów obowiązujących w wielu krajach Europy (których przestrzegają i do których przyzwyczają się także polscy kierowcy), aktualnie kierujący samochodem w Polsce nie musi ustępować pierwszeństwa pieszemu w każdym przypadku, gdy tylko zauważy, że ten zbliża się do pasów. Kierowca musi jednak zachować szczególną ostrożność zbliżając się do oznakowanego przejścia i ustąpić pierwszeństwa pieszemu, który się już na nim znajduje. - Obowiązek "zachowania szczególnej ostrożności" wynika z oczywistego faktu, iż nie wszyscy piesi upewniają się, czy mogą bezpiecznie wejść na jezdnię. Niektórzy z różnych powodów mogą nagle wtargnąć na jezdnię lub nagle zmienić kierunek ruchu. Należy również pamiętać o dzieciach, które bywają nieprzewidywalne i zdarza im się wbiegać na jezdnię – wyjaśnił WSA.

  1. OLSZTYNIAK #2807274 | 88.156.*.* 20 paź 2019 21:06

   Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. DLACZEGO NIC NIE PISZECIE O BŁOGOSŁWIONYM , SW, P, KS , POPIEŁUSZCZE ZAMOEDOWANYM PRZE BESTJE KOMUNISTOW ZYDOWSKICH , POPOSŁUSZNE POPOZYTECZNE PACHOŁKI MERKIEL Z GAZETY OLSZTYNSKIEJ

  2. Real #2807271 | 88.156.*.* 20 paź 2019 21:03

   Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. I jeszcze to dla niekumatych Art. 2. pkt. 29 i 30) zatrzymanie pojazdu - unieruchomienie pojazdu niewynikające z warunków lub przepisów ruchu drogowego, trwające nie dłużej niż 1 minutę, oraz każde unieruchomienie pojazdu wynikające z tych warunków lub przepisów, postój pojazdu - unieruchomienie pojazdu niewynikające z warunków lub przepisów ruchu drogowego, trwające dłużej niż 1 minutę Gdzie zabronione jest zatrzymanie? Art. 49 Ustawy o Ruchu Drogowym wylicza szereg miejsc, w których zatrzymanie lub postój są zabronione. Przeważnie są to miejsca, gdzie takie zatrzymanie byłoby niebezpieczne, utrudniałoby ruch innym pojazdom, ograniczało widoczność. Miejsca, o których mowa w ustawie, są często dodatkowo oznaczone znakami drogowymi, które ułatwiają ich rozpoznanie, jak na przykład słupki wskaźnikowe przy przejeździe kolejowym, znak przejścia dla pieszych, znak przystanku tramwajowego lub autobusowego czy strefy zamieszkania. Czasem z kolei ustawodawca podaje odległość od miejsca objętą zakazem zatrzymania (np. 10 metrów), którą kierowca musi wymierzyć samodzielnie "na oko". Art. 49.4 mówi, że wszystkie wymienione w nim zakazy nie dotyczą zatrzymania lub postoju wynikającego z warunków lub przepisów ruchu drogowego. Dotyczą więc tych sytuacji, kiedy warunki panujące na drodze oraz przepisy umożliwiają jazdę, a zatrzymanie lub postój wynikałby z woli kierowcy.

   1. Real #2807269 | 88.156.*.* 20 paź 2019 20:57

    Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Specjalnie dla pieniaczy Art. 13 prawo o ruchu drogowym 1. Pieszy, przechodząc przez jezdnię lub torowisko, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, korzystać z przejścia dla pieszych. Pieszy znajdujący się na tym przejściu ma pierwszeństwo przed pojazdem. Jasno wynika z niego, że pieszy ma pierwszeństwo tylko wtedy, kiedy już znajduje się na przejściu. Pieszy nie ma pierwszeństwa, jeżeli stoi na chodniku przed wejściem na przejście. Nie ma także pierwszeństwa, jeżeli jego zachowanie sygnalizuje zamiar wejścia. To pieszy ma się upewnić, że może bezpiecznie przejść przez ulicę. Art. 14. Zabrania się: 1) wchodzenia na jezdnię: a) bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych, 3) zwalniania kroku lub zatrzymywania się bez uzasadnionej potrzeby podczas przechodzenia przez jezdnię lub torowisko; Zabrania się zatrzymania pojazdu: 2) na przejściu dla pieszych, na przejeździe dla rowerzystów oraz w odległości mniejszej niż 10 m przed tym przejściem lub przejazdem; na drodze dwukierunkowej o dwóch pasach ruchu zakaz ten obowiązuje także za tym przejściem lub przejazdem Za PORD Kierujący pojazdem zbliżający się do miejsca oznaczonego znakiem D-6, D-6a albo D-6b jest obowiązany zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszych lub rowerzystów znajdujących się w tych miejscach lub na nie wchodzących lub wjeżdżających.

    Pokaż wszystkie komentarze (15)
    2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

    GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.

    Unia Europejska

    VISA MASTER CARD