Radni idą do Sejmu. Kto ich zastąpi?

2019-10-16 13:35:44(ost. akt: 2019-10-16 12:59:35)
Michał Wypij i Robert Gontarz, obaj z list PiS, zdobyli mandaty poselskie. Obaj są radnymi i chcąc zasiadać na Wiejskiej, więc muszą oddać mandat radnych, bo nie można łączyć obu funkcji. Wiemy już, kto po nich obejmie mandaty radnych.
W związku z wyborem Michała Wypija, olsztyńskiego radnego i Roberta Gontarza, radnego wojewódzkiego do Sejmu nastąpią też zmiany w Radzie Miasta Olsztyn i Sejmiku Województwa. Obaj są radnymi i muszą zdecydować, czy chcą być dalej radnymi czy posłami. Nowo wybrani posłowie mają na to dwa tygodnie od ogłoszenia przez PKW oficjalnych wyników wyborów.

O ile w przypadku, gdy parlamentarzysta zostanie wybrany na radnego bądź wójta, sprawa jest prosta, bo zainteresowany bezwzględnie traci mandat posła lub senatora, to w przypadku wyboru samorządowca do parlamentu prawo daje 14 dni na zastanowienie. Gdy radny wybierze Wiejską, komisarz wyborczy wyda postanowienie o wygaśnięciu jego mandatu radnego. Przypadnie on osobie, która uzyskała kolejno najlepszy wynik na danej liście.

— Oczywiście osoba ta ma prawo nie przyjąć mandatu, zrzec się pierwszeństwa do objęcia mandatu, wtedy przypadnie on kolejnej osobie z listy, która zdobyła najwięcej głosów — zauważa Piotr Sarnacki, dyrektor delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Olsztynie.

Kto zastąpi radnych, którzy zostali posłami? W przypadku Roberta Gontarza, który dostał się do Sejmiku Województwa z listy PiS, zapewne zastąpi go Magdalena Elżbieta Palińska z Łukty, która zdobyła kolejno najwięcej głosów na liście. Palińska dostała 3873 głosów, dużo mniej niż Gontarz, na którego zagłosowało 7593 osób.

Nową radną olsztyńską będzie Edyta Urszula Markowicz, która jest pełnomocnikiem wojewody ds. rodziny. — Mam trudną sytuację, ale przyjmę mandat — powiedziała nam Markowicz. — Trzeba być konsekwentnym w tym, co się robi. Nie mogę zawieść ludzi, którzy na mnie głosowali. Zatorze będzie miało swojego radnego.

W jej przypadku decyzja o objęciu mandatu rzeczywiście nie jest aż tak prosta, jakby mogło się wydawać. Edyta Markowicz jest też dyrektorką przedszkola miejskiego nr 12 w Olsztynie. Jeśli przyjmie mandat, będzie musiała zrezygnować ze stanowiska. Tego wymaga prawo. — To nie są łatwe decyzje, ale trzeba je podejmować — dodaje przyszła radna.

Niezły też orzech będzie miał do zgryzienia prezydent RP z wyborem marszałka seniora nowej już IX kadencji. Do Sejmu dostał się Janusz Korwin -Mikke, który ma 76 lat i jest jednym z najstarszych posłów. Starsza od niego jest jedynie Iwona Śledzińska-Katarasińska z Koalicji Obywatelskiej, która ma obecnie 78 lat i która ponownie dostała się do Sejmu. To jest też najstarsza stażem parlamentarnym posłanka. Dla Śledzińskiej-Katarasińskiej będzie to już dziewiąta kadencja w Sejmie. Z sejmowych statystyk wynika, że o jedną kadencję mniej od niej będą mieli tylko Jarosław Kaczyński z PiS i Marek Sawicki z PSL, choć prezes PiS był wcześniej też senatorem z woj. elbląskiego.

Trudno powiedzieć, czy Korwin-Mikke, który po 26 latach wraca na Wiejską, otworzy pierwsze obrady Sejmu IX kadencji? Wydaje się to mocno wątpliwe. Zgodnie z prawem osobę na tę funkcję powołuje prezydent spośród grupy najstarszych posłów, ale nie ma obowiązku wskazać rzeczywiście najstarszego. Tak dzieje się w Senacie, gdzie z automatu najstarsza wybrana osoba zostaje marszałkiem-seniorem.

W mijającej kadencji najstarszym posłem był Andrzej Smirnow z PiS, który w dniu wyboru miał 77 lat, a mimo to marszałkiem seniorem został zmarły niedawno w wieku 78 lat Kornel Morawiecki. Wczoraj mandat po nim objęła Edyta Kubik, która będzie posłanką tylko przez dwa dni. Jednak to nie przeszkadza w tym, żeby otrzymała na odchodne odprawę wysokości trzech uposażeń poselskich, czyli ok. 24 tys zł. brutto.

Andrzej Mielnicki

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Mieszkaniec gminy Łukty #2805532 | 188.147.*.* 17 paź 2019 12:11

  Gratulacje dla Pani Magdy odpowiednia osoba na odpowiednim miejscu brawo.

  odpowiedz na ten komentarz

 2. mm #2805508 | 79.184.*.* 17 paź 2019 11:54

  huuuuuuuuuuuuuura. wypij odchodzi. idź człowieku i zostaw to miasto w spokoju

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 3. ukrop #2804915 | 88.156.*.* 16 paź 2019 14:55

  Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Niech ona lepiej zostanie w tym przedszkolu,przynajmniej będzie przebywac wsród równych sobie!