Olsztyńska parafia greckokatolicka ma 40 lat

2019-10-13 18:00:00 (ost. akt: 2019-10-13 18:21:19)

Autor zdjęcia: Kamil Foryś

— Przywieźli nas tutaj, żebyśmy zniknęli. My jednak przetrwaliśmy. Ten jubileusz jest tego najlepszym przykładem — powiedział nam przed wejściem do cerkwi 18-letni Ukrainiec.
Ukraińscy grekokatolicy pojawili się na Warmii i Mazurach w 1947 roku w ramach przymusowej Akcji "Wisła". Komuniści zlikwidowali wcześniej Cerkiew greckokatolicką. W 1956 roku zgodzili się tylko na odprawianie mszy w tym obrządku (grekokatolicy są częścią powszechnego Kościoła katolickiego). Parafia w Olsztynie pw. Pokrowy (Opieki) Matki Bożej powstała dopiero w 1979 roku staraniem o. Josafata Romanyka.

Nabożeństwa odbywały się w rzymskokatolickim kościele Chrystusa Króla ojców franciszkanów przy ul. Wyspiańskiego. W 1991 r. parafię objął ks. dr Jarosław Moskałyk, który rozpoczął w olsztyńskim ratuszu starania o przekazanie obiektu nadającego się do adaptacji na świątynię lub gruntu na jej budowę. Taki grunt grekokatolicy otrzymali przy ul. Lubelskiej. Budowę cerkwi rozpoczęto w 1997 roku i zakończono w roku 2000.

Obchody 40-lecia parafii trwają przez cały rok 2019. — Postanowiliśmy zorganizować z tego powodu 40 różnych wydarzeń – mówi ks. Jan Hałuszka, proboszcz parafii. — Od cotygodniowych katechez, poprzez prowadzenie kawiarenki w sali parafialnej, gdzie można przyjść i porozmawiać na tematy wiary i nie tylko, po konkursy dla dzieci. Podtrzymujemy w ten sposób pamięć o naszych korzeniach: skąd pochodzimy i jak się tu znaleźliśmy.

Główne uroczystości związane z jubileuszem odbyły się w piątek i w sobotę. Przy cerkwi postawiono duży, drewniany krzyż oraz na specjalnej konstrukcji zawieszono dzwon. W przyszłości powstanie tam dzwonnica z prawdziwego zdarzenia. Poświęcenia krzyża i dzwonu dokonał podczas piątkowych nieszporów ksiądz arcybiskup Eugeniusz Popowicz, greckokatolicki Z kolei w sobotę wierni zebrali się na uroczystej mszy. Wtedy metropolita poświecił kościelne chorągwie i nowy witraż.
łcp


2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.

Unia Europejska

VISA MASTER CARD