Nawet kilkadziesiąt osób w całej Polsce, może być zamieszanych w korupcyjny proceder. Pierwsze zatrzymania na Warmii i Mazurach [VIDEO]

2019-10-11 10:30:29(ost. akt: 2019-10-11 11:22:04)

Autor zdjęcia: KWP Olsztyn

Patent sternika, żeglarza oraz licencja na holowanie narciarza, to uprawnienia, o których marzy wiele osób. Nie wszyscy jednak decydują się na ich zdobycie w sposób uczciwy i legalny. Policjanci z Wydziału dw. z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie zatrzymali pierwsze osoby, które w zamian za korzyści majątkowe uzyskiwały stosowne uprawnienia.
Do policjantów Wydziału dw. z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie od jakiegoś czasu docierały sygnały dotyczące przestępczego procederu polegającego na wręczaniu i przyjmowaniu korzyści majątkowych w zamian za uzyskiwanie patentów sternika, żaglarza oraz licencji na holowanie narciarzy. Osoby zamieszane w nieuczciwą działalność miały wystawiać poświadczające nieprawdę dokumenty w postaci zaświadczeń o odbytych kursach i zdanych egzaminach teoretycznych i praktycznych uprawniających do uzyskania patentów oraz licencji. W konsekwencji osoby te miały uzyskiwać stosowne uprawnienia pomimo, że do kursu i egzaminu w ogóle nie przystąpiły. Musiały się jednak liczyć z tym, że zdobycie patentów, czy licencji w sposób nielegalny będzie o kilkaset złotych droższe.

Funkcjonariusze postanowili zweryfikować docierające do nich informacje. Od 2018 roku prowadzili zakrojone na szeroką skalę czynności operacyjne. W tym zakresie nawiązali współpracę z Prokuraturą Okręgową w Olsztynie. Kilka miesięcy później ustalenia i zebrany obszerny materiał dowodowy pozwoliły prokuraturze na wszczęcie śledztwa w tej sprawie. Współpraca śledczych doprowadziła do pierwszych zatrzymań, które miały miejsce w ciągu ostatniego tygodnia. Na terenie Warmii i Mazur policjanci zatrzymali 4 osoby, w tym 50-letniego inspiratora przestępczego procederu. W prokuraturze mieszkaniec Morąga usłyszał zarzuty przyjęcia korzyści majątkowych za zachowania stanowiące naruszenie przepisów prawa. Mężczyzna przyznał się do stawianych zarzutów. Decyzją prokuratora zastosowano wobec niego poręczenie majątkowe w wysokości 10.000 złotych.

Pozostałe 3 osoby usłyszały zarzuty udzielenia korzyści majątkowej osobie pełniącej funkcję publiczną instruktora i egzaminatora Polskiego Związku Motorowodnego w zamian za wystawienie poświadczającego nieprawdę dokumentu w postaci zaświadczenia o rzekomo zdanym teoretycznym i praktycznym egzaminie uprawniającym do uzyskania patentów, czy licencji.

Sprawa ma charakter rozwojowy oraz wielowątkowy. Z ustaleń śledztwa wynika, że osób, które w nielegalny sposób uzyskały uprawnienia może być co najmniej kilkadziesiąt w całym kraju. Wszystkie muszą liczyć się z konsekwencjami. Niewykluczone, że już w najbliższym czasie zarzuty usłyszą także inne osoby współuczestniczące w przestępczym procederze.

Podczas prowadzonego śledztwa jest badany całokształt nieprawidłowości, jakie mogły zaistnieć przy tym procederze.

Podejrzanym grożą kary do 10 lat pozbawienia wolności.Komentarze (10) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. dr Dundersztyc #2928828 | 83.4.*.* 3 cze 2020 09:22

  Zrobić egzamin państwowy w ośródkach jak na prawo jazdy i będzie spokój. Ja odbyłem kurs i zdałem egzamin bez żadnego problemu. Polakom nie można ułatwiać życia bo i tak pójdą na skróty nawet jak jest blisko...

  odpowiedz na ten komentarz

 2. Agnieszka #2804669 | 5.206.*.* 16 paź 2019 08:08

  Czekam, aż jeszcze zrobią porządek z prawem jazdy. Ciągle widuję ogłoszenia: prawo jazdy z wpisem bez zdawania.

  odpowiedz na ten komentarz

 3. Sternik #2803425 | 5.173.*.* 14 paź 2019 07:52

  Po co dawać łapówkę jak wystarczyło pójść na kurs organizowany przez firmę z ulicy Artyleryjskiej a finansowany przez Unię. Trochę teorii, egzamib teoretyczny z podanymi odpowiedziami a zajęcia praktyczne trwały po 15 min na uczestnika i były jednocześnie egzaminem. To jest dopiero przekręt.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

 4. Dwie wieże. #2803178 | 81.15.*.* 11 paź 2019 20:13

  Nie, Kaczynski.

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz

 5. dfghjk #2803177 | 81.15.*.* 11 paź 2019 20:11

  to jest Banaś?

  Ocena komentarza: warty uwagi (21) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (10)