Skuteczna promocja i rozwój regionu

2019-10-09 13:56:52(ost. akt: 2019-10-09 14:10:05)
Zdjęcie jest tylko ilustracją tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją tekstu

Autor zdjęcia: Łukasz Lamcho

Zadajemy kolejne pytania kandydatom, którzy startują do parlamentu. Pytamy ich o ważne sprawy dla naszego regionu. Tym razem – czy można coś zrobić, żeby przyciągnąć do nas więcej turystów?
Stanisław GorczycaStanisław Gorczyca, kandydat Komitetu Wyborczego Koalicja Obywatelska:
— Jednym ze sposobów na ściągnięcie turystów na Mazury jest wpisanie Kanału Elbląskiego z całą infrastrukturą nawodną na listę UNESCO. Turyści, między innymi z Japonii czy Europy chętnie jeżdżą po świecie i oglądają zabytki, które znajdują się na tej liście. Innym sposobem jest wydłużenie sezonu turystycznego. Mamy piękne walory przyrodnicze - lasy i jeziora, dlatego rozwiązaniem mogłaby być turystyka konferencyjna, duże firmy mogłyby organizować różnego rodzaju konferencje i szkolenia w naszych hotelach na Warmii i Mazurach. Poza tym musimy zbudować potężną infrastrukturę, przede wszystkim drogową. Mamy lotnisko, musimy teraz tylko szybko komunikować się ze stolicą, czyli szybkie pociągi i dobra droga. Jeśli chodzi o walory krajobrazowe, to są niewątpliwie jedne z najlepszych w Europie. W tej chwili zabiegamy też o to, żeby uruchomić rejsy hausbotów, bardzo popularnej turystyki na szlakach wodnych w Europie Zachodniej. Taka oferta pomogłaby nam ściągnąć turystów z całego świata, ponieważ nasz kanał jest po prostu przepiękny. Przede wszystkim jednak należy zadbać o infrastrukturę drogową i szklaki wodne.

Artur Chojecki, wojewoda warmińsko-mazurski, kandydat Komitetu Wyborczego PiS:
— Dla turysty bardzo ważne jest to, w jakim czasie dotrze do naszego regionu. Dlatego przede wszystkim musimy zadbać o infrastrukturę drogową i kolejową. I w tej materii już bardzo dużo zostało zrobione, ale kluczowe jest tutaj dokończenie budowy drogi S16 między Mrągowem i Mikołajkami. Ważna jest również budowa i modernizacja dróg lokalnych. Kolejnym aspektem jest zmiana filozofii i podejścia do gałęzi gospodarki, jaką jest turystyka. Dzisiaj te nasze atrakcje turystyczne są bardzo rozproszone i jak gdyby odwrócony został porządek rzeczy. Budowane są hotele i one są oczywiście konieczne, ale jeżeli nie mamy jakiegoś magnesu przyciągającego turystów w poszczególnych obszarach to te hotele w pewnym momencie napotkają na pewną barierę sezonowości. Musimy wyjść na przeciw zapotrzebowaniu na całoroczne atrakcje turystyczne i tutaj potrzebne by były inwestycje na dużą skalę, jak np. coś spektakularnego na miarę Tatralandii czy innych atrakcji, które powstały w różnych miejscach naszego kraju i przyciągają miliony turystów rocznie. Warto byłoby jedną lub dwie tego typu inwestycję zrobić w naszym regionie i myślę, że wtedy poszerzy się baza noclegowa i ta oferta turystyczna oraz wydłuży się sezon turystyczny w naszym regionie. Myślę, że to mogłoby być takim magnesem przyciągającym turystów z całego kraju i z Europy. Oczywiście nie powinniśmy rezygnować z tego, co mamy obecnie. Wszystko trzeba nadal rozwijać, pielęgnować i wychodzić z tą ofertą poza granice naszego regionu.

Piotr Lisiecki, kandydat Komitetu Wyborczego Konfederacja Wolność i Niepodległość:
— Jeśli chodzi o program Konfederacji, to my nie uważamy turystyki za najważniejszy czynnik dla regionu, ponieważ nie jest ona głównym źródłem dochodu. Uważamy, że nasz region i tak nie wygra z Lazurowym Wybrzeżem, czy z atrakcjami Paryża czy Barcelony, więc oczywiście dobre skomunikowanie z resztą kraju jest ważne, ale nic ponadto. Żadnych dodatkowych atrakcji nie przewidujemy. Jeśli turyści zechcą do nas przyjechać to prywatne firmy na pewno i tak ich przyciągną. Ale region jako taki nie powinien się nastawiać wyłącznie na turystów. W trzy miesiące nie zarobimy na cały rok utrzymania. Przede wszystkim powinniśmy postawić na dobre drogi, odpowiednią infrastrukturę drogową, która poprawi bezpieczeństwo i komunikację zarówno dla biznesu, jak i gospodarki. Dlatego naszym zdaniem priorytetem jest powstanie dobrej drogi S16, która od Grudziądza do granicy będzie miała po dwa pasy ruchu w każdą stronę. I to jest nasz główny pomysł.

Zbigniew BabalskiZbigniew Babalski, kandydat Komitetu Wyborczego PiS:
— Moim zdaniem, jeśli chodzi o turystykę na Warmii i Mazurach to nie jest tak źle. Turyści są, jednak ja bym się raczej pokusił o to, żeby zatrzymać ich tu dłużej i to nie tylko w sezonie letnim. W naszym regionie mamy sporo walorów, ale może nie potrafimy ich do końca sprzedać. Brakuje tu skuteczności w tej promocji. Dlatego nasuwa się pytanie, czy mamy się promować wspólnie, czy rywalizować między sobą. Wydaje mi się, że rywalizowanie między sobą może skutkować pojawieniem się dużo większej ilości ciekawych pomysłów na to, jak tych turystów przyciągnąć. Nie zawsze zrzeszanie się kilku miast w danym powiecie i robienie jednej instytucji promującej dany powiat wychodzi z korzyścią. Następuje wtedy pewne uśpienie. Uważam, że każde miasto, które ma w sobie jakieś atrakcje, a przecież tych atrakcji mamy sporo, powinno o tę promocję zadbać. Dlatego najważniejsza w przyciągnięciu turystów na Warmię i Mazury, przynajmniej moim zdaniem, jest skuteczniejsza promocja tego, co mamy tutaj najlepsze, czyli lasy i jeziora, ale również inne urokliwe miejsca, jak chociażby Kanał Elbląski.

Zbigniew ZiejewskiZbigniew Ziejewski, kandydat Komitetu Wyborczego PSL:
— Żeby przyjeżdżali turyści potrzebna jest przede wszystkim infrastruktura. Czyli potrzebne są hotele, bungalowy, mariny i pomosty. Bo wcale nie musimy wyjeżdżać na łososie i inne ryby do Norwegii. Możemy to robić na wspaniałych jeziorach Warmii i Mazur, tylko trzeba stworzyć ku temu warunki. Mamy doskonałe łowiska dla wędkarzy, a ludzi w Polsce, którzy wędkują jest bardzo dużo. Następnie poszerzyć to o inną grupę turystów. Kiedyś bardzo chętnie przyjeżdżali do nas ludzie z południa Polski, ale do tego wszystkiego potrzebna jest infrastruktura. Jak będzie infrastruktura to będzie i turysta. Hotele muszą być odpowiedniej kategorii, odpowiednio wyposażone, całoroczne, z dostępnymi kortami tenisowymi, boiskami oraz zapleczem dla dzieci. Tereny mamy doskonałe, bo oprócz tego, że mamy dużą powierzchnię jezior, mamy też lasy, gdzie można spacerować, jeździć konno czy zbierać grzyby. Warmia i Mazury mają potężny potencjał, żeby zapraszać turystów. Brakuje nam w tym wszystkim także infrastruktury drogowej, bo gdybyśmy tę infrastrukturę poprawili to przyjeżdżali by do nas turyści nie tylko z całej Polski, Europy, ale i całego świata. Jak najbardziej wskazane jest także promowanie zdrowej, lokalnej żywności.

ms


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij