Znęcał się nad dziećmi konkubiny. Prokurator chce wyższej kary

2019-10-09 11:56:39 (ost. akt: 2019-10-09 12:01:36)

Autor zdjęcia: pixabay.com

Sąd Apelacyjny w Szczecinie uwzględnił apelację prokuratora dotyczącą Marka K., którą na polecenie Ministra Sprawiedliwości Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobro, skierowała Prokuratura Regionalna w Gdańsku. Sąd Apelacyjny w Szczecnie uchylił wyrok w tym zakresie i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania Sądowi Okręgowemu w Koszalinie.

Marek K. jest oskarżony o brutalne znęcanie się nad dziećmi. Sąd I instancji skazał go na karę 25 lat pozbawienia wolności. Prokurator wnosił o wymierzenie kary dożywotniego pozbawienia wolności.

Brutalność oskarżonego

Marek K. między styczniem, a marcem 2016 roku znęcał się nad dwoma małoletnimi synami swojej konkubiny Katarzyny W. przy jej biernej postawie. Chłopcy byli brutalnie bici, zostali także zgwałceni przez mężczyznę. Jeden z synów Katarzyny W. doznał bardzo poważnych obrażeń ciała, gdyż partner jego matki wielokrotnie z dużą siłą uderzał go po całym ciele i rzucał nim o meble, o ścianę. Wskutek pobicia dziecko doznało stłuczenia serca, płuc, urazów głowy i wielu złamań.

Wyrok Sądu I instancji

Postępowanie w tej sprawie toczyło się przed Sądem Okręgowym w Koszalinie. Prokuratura Regionalna w Gdańsku oskarżała Marka K. i jego konkubinę Katarzynę W. o znęcanie się ze szczególnym okrucieństwem nad jej dwoma małoletnimi synami i usiłowanie zabójstwa. Prokurator domagał się kary dożywotniego pozbawienia wolności dla mężczyzny i 25 lat dla jego partnerki.

Sąd Okręgowy w Koszalinie skazał Marka K. na 25 lat pozbawienia wolności, a Katarzynę W. na 15 lat pozbawienia wolności za znęcanie się nad dziećmi, dokonywanie na nich gwałtów przez skazanego, a także za usiłowanie zabójstwa jednego z chłopców.

Apelacja prokuratora

Na polecenie Ministra Sprawiedliwości Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobro, prokurator skierował apelację w której domagał się dożywotniej kary więzienia dla Marka K. i kary 25 lat pozbawienia wolności dla Katarzyny W. Sąd Apelacyjny w Szczecinie podzielił argumentację prokuratora wobec Marka K. uchylił wyrok i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania Sądowi Okręgowemu w Koszalinie.

Prokurator rozważy kasację

Sąd Apelacyjny w Szczecinie nie uwzględnił natomiast apelacji prokuratora w sprawie Katarzyny W. i zmienił kwalifikację prawną popełnionego przez kobietę czynu, uznając, że nie działała ona z zamiarem ewentualnym pozbawienia życia swojego syna. W konsekwencji Sąd obniżył karę więzienia i skazał Katarzynę W. na 14 lat pozbawienia wolności. Prokurator wniósł o sporządzenie uzasadnienia wyroku w części dotyczącej Katarzyny W. celem dokonania oceny w zakresie istnienia przesłanek do wniesienia kasacji.

Źródło: Prokuratura Krajowa