Cztery dni filmowej uczty. Rozpoczął się WAMA Film Festival [ZDJĘCIA]

2019-10-09 08:25:56(ost. akt: 2019-10-09 08:46:09)

Autor zdjęcia: Przemysław Skrzydło/ WAMA Film Festival

Rozpoczął się największy festiwal filmowy Warmii i Mazur. Przed widzami cztery dni przedpremierowych pokazów koprodukcji międzynarodowych nagradzanych w Cannes, Wenecji, San Sebastian czy na Sundance oraz najlepszych polskich filmów krótkometrażowych. Olsztyński WAMA Film Festival już od sześciu lat buduje swoją pozycję najważniejszego wydarzenia filmowego w kalendarzu kulturalnym regionu.
Ceremonię otwarcia olsztyńskiego święta kina rozpoczęła minuta ciszy i wzruszające pożegnanie niespodziewanie zmarłego Janusza Kondratiuka. Reżyser miał być gościem festiwalu i w najbliższą sobotę uczestniczyć w spotkaniu autorskim krytyka Piotra Czerkawskiego z publicznością.


– Wczoraj straciłem przyjaciela, który miał być z nami za kilka dni w Olsztynie. Tydzień temu rozmawiałem z nim. Obiecywał, że będzie tu z Państwem. Dziś Janusz jest z nami duchem i na pewno wszystkich gorąco pozdrawia – wspominał Marcin Kot Bastkowski, dyrektor festiwalu.

Olsztyńską widownię powitał z ekranu ambasador WAMA Film Festival Jerzy Hoffman. – Nasz festiwal to sprawa młodych, bo tylko ludzie młodzi mają w sobie zapał, werwę i bezinteresowny entuzjazm. I tacy są nasi twórcy: młodzi i utalentowani. To ich filmy zobaczycie na WAMIE – powiedział reżyser.Otwierając festiwal, członek zarządu województwa Sylwia Jaskulska przypomniała
o zaangażowaniu samorządu Warmii i Mazur we wsparcie polskiej sztuki filmowej. – Mamy już własny fundusz filmowy oraz festiwal. Zapewniam Państwa, że będziemy kontynuowali obecność na WAMA Film Festival – dodała.


W Międzynarodowym Konkursie Koprodukcji Filmowych zostanie zaprezentowanych osiem pełnometrażowych filmów fabularnych, a filmem otwarcia był „Młody Ahmed” braci Dardenne.

Za wybór tytułów odpowiada dziennikarz i krytyk filmowy Marcin Radomski.
W Konkursie Filmów Krótkich widzowie zobaczą 17 filmów krótkometrażowych zrealizowanych przez polskich twórców. – Oprócz świetnych filmów, WAMA Film Festival to też międzynarodowe warsztaty filmowe dla młodzieży czy projekt dla młodych filmowców INTERFILMLAB 3.0. Edukacja filmowa i profesjonalna jest ważną częścią naszego festiwalu – dodał producent festiwalu Maciej
Dominiak.

6. edycja WAMA Film Festival odbędzie się w dniach 8-12 października br. w Olsztynie, a projekcje będą miały miejsce w Multikinie w Galerii Warmińskiej, ul Juliana Tuwima 26.*****
Organizatorem WAMA Film Festival jest Instytut KOSMOPOLIS Fundacja Nauki, Kultury i Edukacji, współorganizatorem Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie, a producentem Stowarzyszenie FILMFORUM. WAMA Film Festival jest finansowany ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Realizację projektu współfinansują Polski Instytut Sztuki Filmowej, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasto Olsztyn.

Sponsorami imprezy są Michelin Polska SA. oraz Auto Idea Sp. z o.o. - Autoryzowany Dealer Mercedes-Benz.

Programy edukacyjne realizowane przy okazji festiwalu są współfinansowane ze środków Programu Unii Europejskiej ERASMUS+, Ministerstwa Obrony Narodowej, Gminy Olsztyn oraz Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Polsko-Ukraińska Wymiana Młodzieży 2019”.

Źródło: mat. prasowe

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Kebiz #2801901 | 88.156.*.* 9 paź 2019 10:12

    Organizatorów pół tuzina, płatników jeszcze więcej, ale NIC o programie, godzinach seansów odpłatności itp. Jednym zdaniem impreza zorganizowana dla znawców i przez nich samych z zadowoleniem skonsumowana !

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)