Przed wyborami: wtorek to ostatni dzień na dopisanie się do spisu wyborców

2019-10-08 16:32:49(ost. akt: 2019-10-08 15:16:53)
Eurowybory

Eurowybory

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Jeśli chcecie zagłosować w wyborach poza miejscem swojego stałego zamieszkania, dzisiaj macie ostatnią okazję na złożenie wniosku w tej sprawie.
8 października jest ostatnim dniem na złożenie wniosku w urzędzie gminy, na obszarze której chcemy oddać głos. Do spisu wyborców można się dopisać także przez internet na stronie obywatel.gov.pl. Warto jednak pamiętać, że będzie to możliwe, jeśli mamy profil zaufany.

We wniosku należy podać: imię (imiona), nazwisko, imię ojca, datę urodzenia, nr PESEL, a także adres zamieszkania oraz adres czasowego przebywania.

Jeśli przegapimy tę datę, nie wszystko jest stracone.


Do piątku 11 października w urzędzie gminy (w którym nasze nazwisko znajduje się w spisie wyborców) można pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania. Dzięki temu zagłosujemy w dowolnym obwodzie głosowania w kraju, za granicą lub na polskim statku morskim.

W dniu wyborów po okazaniu zaświadczenia będzie mogli oddać głos w dowolnej komisji wyborczej (także swojej, w miejscu zamieszkania). Ważne zatem, by nie zgubić ani nie zniszczyć dokumentu.

Państwowa Komisja Wyborcza opublikowała spot, w którym udziela instrukcji dotyczących głosowania poza miejscem stałego zamieszkania.