Brak czasu to wymówka?

2019-10-06 14:11:00 (ost. akt: 2019-10-04 18:38:27)
Kobiety zbyt wiele godzin spędzają przy telefonie

Kobiety zbyt wiele godzin spędzają przy telefonie

Autor zdjęcia: pixabay.com

Wszyscy narzekamy na brak czasu. Żyjemy w biegu. Ale, jak mówią badania, tracimy go z własnej winy. Mężczyźni gorzej zarządzają czasem niż kobiety. Panie zbyt wiele godzin poświęcają na telefon.
Nie mam czasu — czy jest ktoś, z kogo ust nie padło takie stwierdzenie? Brak czasu jest jednym z powodów do narzekań wielu Polaków. Ale czy rzeczywiście go nie mamy?

Z badań marki Lorus „Czas ma znaczenie. Opinie i zwyczaje Polaków związane z czasem" wynika, że niestety najczęściej tracimy go z własnej woli. W czym tkwi błąd? Najczęściej wielu z nas nie potrafi ustalić, które z zdań do wykonania są najważniejsze. Nie umiemy też gospodarować czasem. Do tego przyznaje się 25. proc. respondentów. I ulegamy rozpraszaczom: zbyt często sięgamy po telefon, komentujemy w mediach społecznościowych, sprawdzamy, co słychać u naszych znajomych.

W badaniu Polacy też wskazują prokrastynację, jako kolejny powód marnowania czasu. [highligt=right]Prokrastynacja to notoryczne opóźnianie wykonywania swoich obowiązków, np. pracy czy nauki. [/highlight]
Do tego przyznaje się 27 proc. badanych.

Kolejne „pożeracze czasu”, według ankietowanych, to: zbyt późne wstawanie i spędzanie czasu w mediach społecznościowych, granie w gry komputerowe oraz oglądanie telewizji. Choć jesteśmy świadomi, że nieefektywnie gospodarujemy czasem, wiemy, na co zamierzamy przeznaczyć go w lepszy sposób. Przyświecająca myśl pozwala nam walczyć z dotychczasowymi nawykami.

Co trzeci biorący udział w badaniu przyznał, że traci czas zazwyczaj przez stanie w korkach. Kobietom częściej zdarza się spędzać zbyt dużo czasu w mediach społecznościowych. Ich domeną jest również problem późnego wstawania i opóźnianie realizacji zadań. Zdecydowanie gorzej z planowaniem radzą sobie mężczyźni. Obok stania w korku, brak umiejętności odpowiedniego planowania stanowi u panów główny problem, generujący poczucie utraty wolnego czasu. Mężczyźni w większym stopniu od kobiet odczuwają także stratę czasu w związku z podróżami do i z pracy oraz rozmowami przez komunikatory.

Polakom zależy, żeby jak najwięcej czasu przeznaczać na swoich bliskich. Dla dużej części (2 na 5 osób) spędzanie większej ilości czasu z rodziną to największy priorytet, przy czym większą chęć wykazują kobiety – w porównaniu do mężczyzn różnica wynosi 16 punktów procentowych. W dalszej kolejności ważne są dla nas podróże (37 proc.), relaks i chwile dla siebie (35 proc.) oraz hobby (29 proc.). Dalej wymieniamy również spędzanie czasu z partnerem, partnerką, dbanie o zdrowie, czytanie książek i czas dla przyjaciół . Najmniej osób więcej czasu chciałoby poświęcać na naukę, pracę i zakupy — czytamy w informacji prasowej.

Aż o 10 proc. więcej mężczyzn niż kobiet chciałoby poświęcać więcej czasu na swoje zainteresowania. Z kolei osoby w wieku 40-60 lat chciałyby poświęcić czas swojemu zdrowiu. To o 12 proc. więcej niż grupa 18- 39 latków.

Z wyników badań wynika, że nie umiemy dysponować wolnym czasem.
Jak możemy więc sobie pomóc? — Ważne jest, aby stawiać sobie cele i skutecznie je realizować — mówi Bartosz Pietrzak, ekspert marki Lorus. — Mowa nie tylko o największych życiowych planach, ale tych najdrobniejszych aspektach życia codziennego. Zweryfikowanie źródła największego marnotrawstwa czasu pozwala nam uzmysłowić sobie, z czym tak naprawdę walczymy. Wbrew pozorom, często największym problemem jest samo znalezienie przyczyny, proces eliminacji potrafi być o wiele prostszy. Dla przykładu, jeżeli założymy, że dziennie spędzimy maksymalnie godzinę w mediach społecznościowych, może się okazać, że potrafimy znaleźć czas dla rodziny czy przyjaciół.

Czas tracimy także w pracy. Na co? W grę wchodzą prywatne rozmowy przez telefon, surfowanie w internecie czy plotki ze współpracownikami. Największe pochłaniacze czasu to portale społecznościowe i sklepy online. W wielu firmach pracownicy mają dostęp do serwisów społecznościowych. Niektórzy zbyt często ucinają sobie pogawędki online i załatwiają przed internet prywatne sprawy. Okazuje się, że ponad 60 proc. ankietowanych przyznaje się do marnowania czasu w pracy.

Aleksandra Tchórzewska, mat. pras.

10 rzeczy, na które tracisz czas:

1. Facebook i inne social media.
2. Telewizja, seriale.
3. Brak nawyku odkładania rzeczy na miejsce.
4. Odpisywanie na wiadomości, nawet gdy jesteśmy zajęci.
5. Odkładanie na później spraw.
6. Brak kalendarza.
7. Narzekanie.
8. Brak ustalonej rutyny.
9. Niewykorzystywanie czasu podczas dojazdów do pracy.
10. Oczekiwanie na lepsze okoliczności.

na podstawie: simplife.pl

Na co Polacy tracą czas?
Fot. mat.pras
Na co Polacy tracą czas?

Na co Polacy tracą czas?
Fot. mat.pras
Na co Polacy tracą czas?