Plastik zalewa przedszkola

2019-10-01 16:00:00(ost. akt: 2019-10-01 14:30:46)
Anida Samoraj

Anida Samoraj

Autor zdjęcia: archiwum

Coraz częściej dostajemy sygnały od wzburzonych rodziców, że muszą swoim przedszkolakom kupować kubeczki jednorazowe. Gdzie tu ekologia, gdzie uczenie dzieci dbania o środowisku? — usłyszeliśmy z ust pewnego taty z Olsztyna.
Kiedy zobaczyłem na liście wyprawkowej kubeczki jednorazowe, myślałem, że to mi się śni — oburza się tata jednego z malucha uczęszczającego do Przedszkola Miejskiego nr 15 w Olsztynie. — Tyle się mówi o tym, że zalewa nas plastik. Uczymy dzieci dbać o środowisko, edukujemy je w tych kwestiach. W domu zrezygnowaliśmy ze słomek, które jeszcze kilka lat temu były na każdym przyjęciu urodzinowym. Nie używamy foliówek. A tu taka porażka. Tłumaczę dziecku, że jednorazowy plastik jest zły, a sam muszę przynieść kubeczki do przedszkola. I jeszcze za niego zapłacić.
Wicedyrektorka placówki odmówiła komentarza w tej sprawie, a dyrektorka była na urlopie.

Podobny sygnał dostaliśmy z Przedszkola Miejskiego nr 12 w Olsztynie. O sprawie poinformował nas jeden z rodziców uczęszczającego tam przedszkolaka. — Rzeczywiście, używa się w naszym przedszkolu kubeczków jednorazowych, na przykład na prace plastyczne — potwierdza Edyta Markowicz, dyrektorka placówki. — Młodsze dzieci piją jeszcze z jednorazowych kubeczków, starsze mają swoje. Maluszki dopiero doszły, stąd ta sytuacja. W naszym przedszkolu dzieci mają nieograniczony dostęp do wody. Poza tym jesteśmy proekologiczni, na przykład segregujemy baterie. Nie uniknie się plastiku. Nie mam sobie nic do zarzucenia.

Jednorazowe kubeczki do picia od lat znajdują się na listach wyprawowych przedszkolaków. Bezpieczne, wygodne, funkcjonalne i... nieekologiczne.
Pod koniec marca Parlament Europejski zatwierdził zakaz sprzedaży wyrobów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych.


Od 2021 roku będzie obowiązywał zakaz wprowadzania do obrotu dziesięciu plastikowych produktów jednorazowego użytku oraz zastąpienie ich alternatywnymi produktami. Wśród nich znajdą się m.in. styropianowe kubeczki, które utrzymują temperaturę napoju. Szacuje się, ze plastik stanowi 70 proc. zanieczyszczeń mórz i oceanów.

Jak udało nam się dowiedzieć, dyrektorzy mają wprowadzać kubeczki jednorazowe także z powodu rzekomych zarządzeń Sanepidu. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie stanowczo temu zaprzecza. — W przedszkolach na terenie Olsztyna PPIS nie wydawał żadnych decyzji odnośnie stosowania kubków jednorazowego bądź zakazu używania kubków wielorazowego użytku — przeczytaliśmy w odpowiedzi. — Stosowanie rodzaju kubków pozostawia się w gestii dyrekcji placówek oraz rodziców, zarówno kubki jednorazowego użytku jak i wielorazowego użytku muszą spełnić wymagania higieniczne i zdrowotne (atesty do kontaktu z żywnością). W licznych przedszkolach, gdzie znajduje się zmywalnia naczyń stołowych wykorzystuje się kubki wielokrotnego użytku, które poddawane są myciu i dezynfekcji termicznej. W innych przypadkach stosowane są kubki jednorazowego użytku dopuszczone do żywności lub każde dziecko posiada butelki/bidony osobiste. Nie były wydawane również żadne zalecenia co do stosowania rodzaju kubków w odniesieniu do wieku dzieci.

Przykładem może świecić Przedszkole Miejskie nr 4 w Olsztynie. Tam, jak mówi dyrektorka Gabriela Browarska, nigdy nie stosowano kubeczków jednorazowych. — Dzieci w ciągu dnia piją wodę ze szklanek — opowiada. — Na jednej tacy mają czyste szklanki, a na druga stawiają już zużyte. Dzieci szybko się uczą i wiedzą, na którą tacę odstawić szklankę, z której skorzystały.
Jak przekonuje dyrektorka PM nr 4, przedszkolaki świetnie sobie radzą i nie ma obaw o ich bezpieczeństwo. — Przecież do posiłków dzieci też piją ze szklanek! — podkreśla. — A dla nas to, że dzieci z nich korzystają, wcale nie jest kłopotliwe. Wystarczy przecież szklanki wstawić do wyparzarki.

Wojnę plastikowi wydał Kraków. Ewa Całus, dyrektor krakowskiego Wydziału Edukacji wysłała list do dyrektorów szkół i przedszkoli, w którym zachęca ich do udziału w akcji “Kraków bez plastiku”. — Pismo jest wynikiem przyjętej w kwietniu przez radę miasta uchwały kierunkowej, w której radni zobowiązali prezydenta do podjęcia działań mających na celu wyeliminowanie z użycia plastikowych pojemników, naczyń i kubków — czytamy na portalu miastopociech.pl. — Plastik ma zniknąć nie tylko z urzędu, ale również wszystkich podległych jednostek w tym szkół i przedszkoli. Niebezpieczne dla środowiska materiały mają być stopniowo zastępowane opakowaniami szklanymi lub metalowymi.

Czy Olsztyn pójdzie w ślady Krakowa? — Myślimy o tym i szukamy rozwiązań — odpowiada Anida Samoraj, dyrektor Wydziału Edukacji w Olsztynie. — Zależy nam, żeby to były bezkosztowe rozwiązania. Niemożliwe jest, żeby nagle kupić kilkadziesiąt wyparzarek. W tym tygodniu planujemy spotkanie z dyrektorami placówek i omówimy ten problem.


TA




Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Pytam #2798265 | 46.169.*.* 1 paź 2019 18:45

    Kto nam kilkanaście lat temu wciskał plastiki i folie? ta Unia i ten postępowy Zachód.

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

  2. Nick #2798195 | 83.5.*.* 1 paź 2019 16:42

    W PM 6 każde dziecko ma ceramiczny kubek. Nadaje się do zmywarki i jest eko:)

    odpowiedz na ten komentarz