Spotkały się panie z Kół Gospodyń Wiejskich [ZDJĘCIA, FILM]

2019-09-26 17:00:00(ost. akt: 2019-09-26 17:00:58)
Panie z KGW oczekiwały wielu ważnych dla nich i dla mieszkańców wsi informacji.

Panie z KGW oczekiwały wielu ważnych dla nich i dla mieszkańców wsi informacji.

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

BARTOSZYCE|| W Bartoszycach odbyło się spotkanie z Kołami Gospodyń Wiejskich. To element rządowego programu na rzecz polskiej wsi. Było to spotkanie poświęcone wielu tematom, które mogą interesować mieszkańców wsi oraz same koła.
W Bartoszycach odbyło się pierwsze z całego cyklu spotkań z Kołami Gospodyń Wiejskich w regionie. Spotkania takie, z inicjatywy premiera Mateusza Morawieckiego, odbywają się w całej Polsce. To element "Programów rządowych na rzecz polskiej wsi". Nikt nam nie potrafił odpowiedzieć na pytanie dlaczego akurat KGW wybrano do cyklu tych spotkań.

Miało ono charakter informacyjny. Przybyły na nie panie z kół w powiecie bartoszyckim i okolicznych. Niestety frekwencja nie była duża. Organizatorzy spodziewali się większego zainteresowania.

Z KGW w Kamińsku przyjechały panie Mariola Perzyk, Wiesława Sroka i Zofia Bąk.

- Jesteśmy początkującym kołem. Istniejemy od marca tego roku. Po spotkaniu oczekujemy większej ilości informacji na temat tego jakie mamy możliwości działań. Chodzi choćby przepisy skarbowe. Nie do końca wiemy jak w zgodzie z prawem sprzedawać nasze produkty podczas festynów i imprez integracyjnych, które organizujemy a organizujemy ich dużo i w wielu uczestniczymy - mówi Wiesława Sroka.

- Chcemy się rozwijać więc interesuje nas skąd i jak pozyskiwać pieniądze na naszą działalność, bo one są niezbędne choćby na zakupy sprzętu d. Liczymy, że tego dziś się dowiemy - wtrąca Mariola Perzyk.

W podobnym tonie wypowiadały się Ewelina Balińska i Justyna Tumowska z koła gospodyń "Nasturcje" w Wajsnorach w gminie Bartoszyce oraz Janina Kosińska i Krystyna Majder z KGW "Łabędzianki" w Łabędniku.

Wszystkie oczekiwania zostały spełnione przez organizatorów, co mówiły uczestniczki po pierwszej części prezentacji. Panie wyrażały zadowolenie z informacji przekazanych przez przedstawicielki Sanepidu i Urzędu Skarbowego w Bartoszycach. Wystąpił też przedstawiciel Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.


- Programy przygotowane przez rząd, po raz pierwszy skierowane są do osób fizycznych. Mówię tu o programie "Czyste powietrze" skierowanym do właścicieli domów jednorodzinnych na uzyskanie dotacji lub pożyczki na termomodernizację, na wymianę źródeł ciepła. Teraz jest tak, że właściciel domu może bezpośrednio w w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej złożyć wniosek o dotację lub pożyczkę. Nie musi już czekać aż do programu przystąpi lub nie przystąpi samorząd - mówi Jarosław Bogusz prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.

- Tak więc "pan Kowalski" jeśli tylko ma wiedzę, że jest taki program może sam złożyć odpowiedni wniosek i uzyskać dofinansowanie. Stąd też nasza obecność na spotkaniu dedykowanym Kołom Gospodyń Wiejskich - dodaje.

W ramach spotkania w Bartoszycach odbył się też konkurs kulinarny pod nazwą "Słodkie smaki". Gospodynie uczestniczące w spotkaniu przygotowały desery, które oceniało jury z Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Olsztynie. Pierwsze miejsce zajął deser o nazwie "Jabłkowy zawrót głowy" przygotowany przez panie z KGW "Kwadrat" w Wojciechach. Drugie deser "Dąbrowski przysmak" z KGW w Dąbrowie i trzecie "Brukowiec" przygotowany przez KGW z Kamińska.

Swe stoisko ze zdrową żywnością z lasu wystawiło Nadleśnictwo Bartoszyce. Można było też otrzymać materiały informacyjne Ministerstwa Środowiska, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju.

Więcej o spotkaniu przeczytacie w sobotniej "Gazecie Olsztyńskiej" oraz za tydzień w "Gońcu Bartoszyckim".

ANDRZEJ GRABOWSKI
a.grabowski@gazetaolsztynska.pl


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

Źródło: Gazeta Olsztyńska